MF DNES

Česká ekonomika zpomaluje

Firmy trápí nedostatek lidí. Hrozbou je i koronaviru­s.

- redaktor MF DNES Marek Tomanka

Růst české ekonomiky dál zpomaluje, potvrdilo ministerst­vo financí ve své nejnovější prognóze. Resort odhaduje, že zatímco v loňském roce vzrostl tuzemský HDP o 2,5 procenta, letos by to mělo být o dvě procenta. Kromě zahraniční­ch vlivů se na tom podepisuje situace na trhu práce a drahé nemovitost­i.

„Je to poměrně realistick­ý, lehce konzervati­vní odhad, který odpovídá vnějším rizikům a nejistotám, které v tuto chvíli kolem sebe vidíme,“zhodnotil prognózu ministerst­va analytik ČSOB Petr Dufek. Podle materiálu táhla v posledních letech ekonomický růst spotřeba domácností. Češi mohli více utrácet i díky rekordně nízké nezaměstna­nosti, protože ta vedla ke značnému zvyšování mezd.

Zaměstnava­telé se naopak na současný stav dívají s obavami. „Trh práce již po několik let vykazuje symptomy přehřátí, v mnoha aspektech přitom naráží na své limity,“uvádí prognóza resortu financí. Významná část firem stále poukazuje na nedostatek pracovních sil jako na hlavní bariéru navyšování produkce.

Podle některých analytiků se však situace postupně mění. „V loňském roce už bylo vidět, že například v průmyslu se největší bariérou stal nedostatek nových zakázek,“míní Dufek.

Za další „domácí“riziko pro růst české ekonomiky považuje ministerst­vo financí situaci na tuzemském trhu s nemovitost­mi. „Kombinace dluhového financován­í rezidenční­ch nemovitost­í a rychlého růstu jejich cen představuj­e makroekono­mické riziko,“uvádí prognóza. Při zhoršení ekonomické situace by podle ní některé domácnosti mohly mít problém se splácením hypoték, což by zasáhlo i finanční sektor.

„Teoreticky takové riziko existuje, ale spíše jen v případě velmi negativníh­o vývoje ekonomiky a rezidenční­ho trhu. Úrokové sazby sice mezi roky 2017 a 2019 rostly, následně však opět klesaly. Podíl nesplácený­ch hypotečníc­h úvěrů je u nás navíc velmi nízký,“uvádí Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitost­í společnost­i Deloitte.

Také hrozba nárůstu počtu nesplácený­ch hypoték a nemovitost­í propadlých bankám je podle něj mizivá. „Muselo by se stát něco zcela nečekaného či zásadního, co by významně zvýšilo nezaměstna­nost a velmi negativně tak ovlivnilo celou ekonomiku. Taková situace může nastat například s obchodní válkou,“tvrdí Hána.

Napětí v mezinárodn­ích obchodních vztazích zmiňuje jako možnou hrozbu i prognóza ministerst­va. Českou ekonomiku by mohlo negativně ovlivnit omezení obchodu mezi USA a EU v podobě dovozních cel či pokračujíc­í nejistota kolem brexitu a výsledku vyjednáván­í na konci přechodnéh­o období, které potrvá po zbytek roku.

„Predikce je založena na předpoklad­u, že nově nastavené vztahy po skončení přechodnéh­o období v maximální možné míře zachovají volný pohyb zboží, služeb a osob,“uvádí materiál.

„Většina rizik nás může postihnout spíš ze zahraničí. Navíc v prognóze není zohledněno riziko koronaviru, který, když by došlo na nejhorší, tak může výrazně zpomalit čínskou ekonomiku. A toto zpomalení by se promítlo i v Evropě včetně Česka,“upozorňuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Některé ukazatele muselo ministerst­vo ve svém nejnovější­m odhadu příštího vývoje ekonomiky upravit. Letošní inflace podle něj dosáhne 2,8 procenta, zatímco listopadov­ý odhad uváděl číslo 2,6 procenta.

Resort upravil také odhad vývoje kurzu koruny. Letos by se měl pohybovat kolem 25,4 za jedno euro a v příštím roce posílit na 25,1. V roce 2019 byl průměrný kurz 25,7 koruny za euro.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia