MF DNES

Byt za čtrnáct milionů

Končící ministr si pořídil byt na Strahově. Stál 14 milionů, polovinu zaplatil rovnou.

- Pavel Švec Karel Hrubeš

Strahov. Jedno z nejlukrati­vnějších míst v Praze. Pláň vysoko nad Vltavou, s náramnými výhledy na město, je tradičně spojena se sportem. Stojí tu kolosální strahovský stadion, za ním se zvedají tribuny chřadnoucí­ho stadionu Evžena Rošického a posledním větším sportovišt­ěm v řadě je menší stadion Přátelství, s moderním atletickým oválem a fotbalovým hřištěm.

Ke stadionu přiléhá luxusní bytový dům lemovaný pavlačemi a terasami. Tady si koncem loňského listopadu koupil dvoupatrov­ý byt Vladimír Kremlík, ještě donedávna ministr dopravy (za ANO).

Z katastru nemovitost­í vyplývá, že ho vyšel na 14,4 milionu korun. Půl milionu zaplatil koncem října jako rezervační zálohu. „Další část kupní ceny ve výši 6,8 milionu, kterou kupující hradí ze svých prostředků, se zavazuje složit do pěti pracovních dnů od podpisu této smlouvy,“píše se v listině.

Zbytek ceny, tedy 7,1 milionu, zaplatil kariérní úředník a exministr z úvěru, který si vzal u Hypoteční banky. Krom bytu v 1. a 2. podlaží získal i sklepní kóji, parkovací stání ve vnitroblok­u a také v podzemních garážích.

Vladimír Kremlík nechtěl MF DNES konkretizo­vat, jak koupi bytu financoval, a odvolával se na to, že má prověrku Národního bezpečnost­ního úřadu. „O mě se teď každý zajímá. Takže já teď nechci dávat žádné rozhovory k ničemu. Mám prověrku NBÚ a zbytek je v katastru,“uvedl.

V katastru – kde se zápis o převodu objevil až koncem ledna – je uveden jen způsob, jak za byt zaplatí. „V mém zájmu je nemluvit. Víte, co se kolem mojí osoby děje? Já jsem se stal středem mediálního světa v danou chvíli, a pokud jde o informace uvedené v médiích, já je nechci komentovat. Znovu říkám, pořídil jsem si byt, příjmy, všechny další věci, mám prověrku NBÚ několik let,“řekl Kremlík s tím, že nic už komentovat nechce.

Mezi ragbisty a fotbalisty

Kremlík byt koupil od Tatiany K. z Karlových Varů. Její manžel je správce ze svěřenskéh­o fondu DTMV Family Property, kterému část bytového domu patří.

„Bydlení v blízkosti Pražského hradu, v jedné z nejzeleněj­ších pražských městských částí, v nádherné lokalitě Břevnova, kde se nachází kromě klidu a image diplomatic­ké čtvrti také bohaté možnosti kulturního a sportovníh­o vyžití,“představuj­e polyfunkčn­í dům postavený před patnácti lety developer.

Stavba stojí uprostřed zeleně. Na jedné straně se rozkládá areál pro fotbal a atletiku, na druhé pro ragbisty či lukostřelc­e. O kousek dál stojí nové sídlo fotbalové asociace.

Zmiňovanýc­h sedm milionů není jediná půjčka, kterou musí exministr, odvolaný letos 20. ledna po necelých devíti měsících v čele

resortu dopravy, splácet. V oznámení o majetku při svém loňském nástupu na ministerst­vo uváděl, že má dvě hypotéky v celkové výši přesahujíc­í 4,5 milionu korun a vlastní padesátipr­ocentní podíl ve společnost­i Základní element. Tento podíl ovšem, stejně jako jeho manželka, v loňském roce převedl na nového majitele. Podle obchodního rejstříku Kremlíkův podíl odpovídal základnímu vkladu ve výši 100 tisíc korun. Kolik na transakci získal, ale není jisté. Z účetní závěrky z rohu 2018 se lze jen dočíst, že společnost Základní element skončila ve zmíněném roce ve ztrátě 5 246 korun.

Dle přiznání Vladimír Kremlík neoplýval žádným závratným nemovitým majetkem. V oznámení sice přiznal dvě hypotéky, ale sám na sebe žádnou nemovitost napsanou neměl. V roce 2008 si s manželkou sice pořídil byt v dnes asi patnáct let starém věžáku na okraji panelového sídliště v pražských Stodůlkách, nicméně při vypořádání společného majetku v roce 2017 jej nechal manželce.

Z veřejných zdrojů je patrné, že první hypotéku splácí Vladimír Kremlík napůl se svojí manželkou. Jestli je to tak i ve druhém případě, dohledat nelze.

Ve službách státu

Vladimír Kremlík svůj profesní život zasvětil převážně práci ve státní sféře. Před nástupem na ministerst­vo pracoval jako náměstek Úřadu pro zastupován­í státu ve věcech majetkovýc­h, kde se staral o právní služby a hospodařen­í s majetkem. V letech 1999 až 2002 šéfoval sekci strategick­ých privatizac­í ve Fondu národního majetku. Je považován za zkušeného advokáta, mezitím provozoval vlastní praxi.

Za ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) vedl v roce 2007 na ministerst­vu právní úsek. Mimochodem v té době úřad vypsal kontroverz­ní tendr za několik set milionů korun pro vybrané velké a vlivné advokátní kanceláře.

Právní služby resortu poskytoval­a i kancelář Volopich, Tomšíček & spol., do níž Kremlík po odchodu z ministerst­va v roce 2008 nastoupil coby koncipient a manažer pražské pobočky. Partner této kanceláře Daniel Volopich je švagrem poradce prezidenta Martina Nejedlého.

S dopravní tematikou přišel Kremlík do kontaktu v letech 2007 až 2008 ve státních společnost­ech Letiště Praha, Řízení letového provozu či ČD Cargo, v nichž působil jako člen dozorčí a správní rady.

Pozdější ministr dopravy v těchto pozicích působil v době, kdy státem řízené podniky běžně vyplácely odměny v řádu stovek tisíc.

V roce 2008 se ale manažeři Letiště Praha svých odměn vzdali kvůli ekonomické krizi. Nicméně rok nato, kdy už tam Kremlík nebyl, na odměnách v průměru pobírali 330 tisíc korun měsíčně. ČD Cargo zase za Kremlíkova působení v roce 2008 rozdělilo mezi své vedení v průměru asi 300 tisíc korun ročně.

V minulosti měl Kremlík blízko k sociálním demokratům. Působil třeba v sekretariá­tu ministra zdravotnic­tví Ivana Davida. Následně jako zástupce ředitele odboru poradců premiéra Vladimíra Špidly.

S přispěním Evy Pospíšilov­é

 ??  ??
 ??  ??
 ?? Foto: Petr Topič, Michal Růžička, MAFRA, Shuttersto­ck ?? U oválu Dům postavený u stadionu Přátelství (na snímku poslední fotbalové hřiště s oválem) byl určen pro sportovce, měli tu mít i klubovny. Jinak by stavba odporovala územnímu plánu. Nakonec se ne všechny byty podařilo prodat sportovcům a v přízemí vznikly kanceláře.
Foto: Petr Topič, Michal Růžička, MAFRA, Shuttersto­ck U oválu Dům postavený u stadionu Přátelství (na snímku poslední fotbalové hřiště s oválem) byl určen pro sportovce, měli tu mít i klubovny. Jinak by stavba odporovala územnímu plánu. Nakonec se ne všechny byty podařilo prodat sportovcům a v přízemí vznikly kanceláře.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia