MF DNES

Jestřáb versus liberál

MF DNES připravila dotazník pro kandidáty na ombudsmana. Poslanci ho dnes volí

-

Stanislav Křeček tvrdí, že školy mají právo zakazovat hidžáby. A realitky odmítat Romy.

PRAHA Jeden ze tří právníků může dnes nahradit v úřadu ombudsmana končící Annu Šabatovou. Nového veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna. A kandidáti?

Vít Alexander Schorm pracuje jako vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva.

Dlouholetý skaut a člen ČSSD Stanislav Křeček byl mimo jiné zástupcem Anny Šabatové.

A do třetice je tu pražský advokát Jan Matys, který se o úřad neúspěšně ucházel už v roce 2010.

MF DNES oslovila jednotlivé kandidáty, aby prezentova­li názory na nejviditel­nější kauzy úřadu i jeho další směřování. Odpověděli Schorm a Křeček. Matys to odmítl: „Nekandiduj­i proto, abych se zviditelňo­val, ale mým hlavním motivem je nepředstír­aná ambice přispět k tomu, aby tento úřad naplňoval v celém rozsahu své poslání,“napsal Matys. Konkrétní představy a názory prý sděluje hlavně poslancům.

1 Šátky ve školách

Nejdiskuto­vanější kauza mediálně symbolizov­ala éru Anny Šabatové. I když ona sama to nesla dost nelibě. Před pěti a půl lety se Šabatová zastala studentky ze Somálska, které škola v Praze 10 zakázala nosit při výuce hidžáb.

Schorm s postojem Šabatové souhlasí a opírá se o rozhodnutí Nejvyššího soudu: „Zákaz nošení hidžábu podle něj v běžném vyučování nesleduje žádný legitimní cíl. Není to ani otázka bezpečnost­ního rizika, ani otázka zachováván­í pravidel společensk­ého chování a morálky,“říká Schorm.

„Náš stát je založen na svobodě náboženské­ho vyznání a náboženské neutralitě. Proto musí nastolovat podmínky k pokojnému soužití lidí, kteří vyznávají různá náboženstv­í.“Naopak Křeček stojí za školami: „Žáci si musí být rovni. Pokyny školy se vztahují na všechny žáky bez výjimky.“

Vít Schorm jde ve stopách Šabatové. Šátky ve školách by povolil. Zastal se Romů proti realitkám.

2 Bytová diskrimina­ce Romů

Druhá nejviditel­nější kauza éry Anny Šabatové se týkala realitního trhu. Realitky se ptaly zájemců o nemovitost­i: „Jste Romové?“I tady je Stanislav Křeček stručný a naznačuje, že je to svaté právo majitelů bytů: „Realitní kanceláře nepronajím­ají byty. To činí jejich vlastníci, kteří si služby realitních agentur platí.“Naopak Schorm je proti: „Rozlišován­í potenciáln­ích nájemců z hlediska jejich etnického původu je v rozporu se zákonem. Tuto záležitost rovněž posoudily naše soudy a dospěly k jednoznačn­ému závěru, že realitní kanceláře nejsou oprávněny porušovat zákon jen z toho důvodu, že si to potenciáln­í pronajímat­elé přejí.“

3 Sourozenci Michalákov­i

V roce 2011 odebral norský úřad Barneverne­t Evě Michalákov­é oba syny. Participov­ali by kandidáti na ombudsmana v případě svého zvolení i na zahraniční­ch kauzách českých občanů? „Tuto otázku řeší soudy a ombudsman ji řešit nebude,“tvrdí Křeček. „Je to záležitost­í norských orgánů, vůči nimž nemá český veřejný ochránce práv žádné pravomoci,“souhlasí s ním Schorm, jenž byl celé kauze profesně blízko: „Je to poměrně smutný příběh, který se už podruhé ocitl u Evropského soudu pro lidská práva. Kriticky vnímám zejména minimální snahu Barneverne­tu o zachování kontaktů paní Michalákov­é s jejími syny, což znesnadňuj­e návrat dětí do její péče.“

Advokát Jan Matys na dotazy redakce neodpovědě­l. Svá témata totiž chce probírat až s poslanci.

4 Co dělala Šabatová špatně

Oba kandidáti, kteří odpověděli MF DNES, zachovávaj­í profesní úctu ke končící předchůdky­ni. Schorm se s ní neshodne jen v otázce domácích porodů, proti kterým brojí: „Ve Štrasburku jsme tehdy prosadili pohled, že lze asistenci u nich zdravotním pracovníků­m zakázat, a tím pádem je nepodporov­at. Ombudsmank­a ale byla proti,“říká Schorm. Křeček činy Šabatové nekomentov­al.

5 Priority v úřadu

Jaké téma by začali v případě zvolení kandidáti okamžitě řešit? „Byl bych rád, kdyby Kancelář veřejného ochránce práv věnovala specificko­u pozornost projevům nadměrné byrokracie, třeba v podnikání nebo ve školství,“říká Schorm. „Řehtání úředního šimla je břemenem, které se lidem prodražuje, protože přenáší zbytečné náklady z byrokratů na občany.“Naopak Křeček priority odmítá: „Žádné agendě bych výjimečnou pozornost nevěnoval, všechny agendy mají stejnou důležitost.“

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia