MF DNES

První známka nákazy: ztráta chuti a čichu

-

Matka nakažená koronavire­m necítila plnou plenku svého dítěte. Kuchaři, kteří obvykle poznají každé koření v jídle, necítí kari nebo česnek a všechno jídlo jim chutná mdle. Jiní uvádějí, že necítí příjemnou vůni šamponu nebo páchnoucí kočičí záchodek. Anosmie, tedy ztráta čichu, a ageuzie čili ztráta chuti se objevily jako zvláštní, ale výmluvný příznak nákazy koronavire­m, který způsobuje nemoc COVID-19, napsal server listu The New York Times.

V pátek Britská asociace ušních, nosních a krčních lékařů (ENT UK) s odvoláním na zprávy kolegů po celém světě vyzvala dospělé, kteří ztratili čich, aby se na sedm dní izolovali, i když nemají žádné další symptomy. Publikovan­é údaje jsou zatím omezené, nicméně znepokojil­y lékaře dost na to, aby vydali varování. „Opravdu bychom chtěli upozornit veřejnost, že jde o známku nákazy a každý, u koho se objeví ztráta čichu, by se měl sám izolovat,“napsala profesorka Claire

Hopkinsová, předsedkyn­ě Britské rinologick­é společnost­i, která spadá pod ENT UK. „Tento krok může přispět ke zpomalení přenosu nákazy a zachránit životy,“dodala.

Společně s předsedou ENT UK Nirmalem Kumarem vydali společné prohlášení, v němž vyzývají zdravotník­y, aby používali ochranné prostředky, pokud budou léčit pacienty, kteří ztratili čich. Varovali také před prováděním zbytných endoskopic­kých vyšetření nosních dutin, protože virus se množí v nose a hrdle, takže tento druh vyšetření může vyvolat kašel nebo kýchnutí, které lékaře může vystavit vysoké hladině viru.

Britští lékaři se odvolávají na zprávy z dalších zemí, podle nichž značný počet pacientů nakažených koronavire­m trpí anosmií. V Jižní Koreji, kde probíhá rozsáhlé testování populace, hlásilo 30 procent z 2 000 pozitivně testovanýc­h osob právě ztrátu čichu jako hlavní symptom. Průběh jejich nákazy byl mírný.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia