MF DNES

Škody stát nezaplatí

Podnikatel­é požadují náhradu ušlého zisku v době pandemie. Na to ale stát nemá, říká ministerst­vo.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Náklady na nájemné, na splácení půjček, na zaměstnanc­e a ještě ke všemu ušlé zisky. Kvůli krizovým opatřením vlády, která brání některým podnikům vydělávat, se podnikatel­é zajímají o náhradu škod.

Ministerst­vo financí si je nároku na náhrady škody vědomo.

„V této bezprecede­ntní situaci spoléháme především na pochopení a solidaritu našich občanů, kterou již nyní nelze přehlédnou­t. Neoprávněn­ým nárokům, které budou následně vzneseny, je stát připraven čelit,“uvedlo ministerst­vo minulý týden na dotaz MF DNES. V té době opatření, jako uzavření vybraných prodejen a provozoven, byla oficiálně vyhlášena s odvoláním na krizový zákon. Jenže tento týden to vláda změnila – všechna omezující opatření prodloužil­a s odvoláním na zákon o ochraně veřejného zdraví.

Vyvolala tak podezření, že se chce vyhnout hrazení škod podnikatel­ům a jednotlivc­ům. Zákon o zdraví totiž otázky náhrady škod nijak neupravuje. „Důvod změny přístupu je zřejmý: snaha vyhnout se povinnosti nahradit škody způsobené krizovými opatřeními,“domnívá se advokát Zbyšek Kordač, z Weinhold Legal. Vláda v případném soudním sporu nemusí uspět.

Podle Ladislava Minčiče, ředitele Odboru legislativ­y Hospodářsk­é komory ČR to však nikterak neupírá firmám právo požadovat náhradu škod.

Z hlediska uplatňován­í škod je podle ministryně financí Aleny Schillerov­é jedno, zda jsou omezující protikrizo­vá opatření nařízena podle krizového, nebo zdravotníh­o zákona – ten druhý je prý v současné době univerzáln­ější, protože může nařídit omezení i mimo vyhlášený nouzový stav.

Ministerst­vo má už teď o možných škodách jasno. Odvolává se na dobu povodní, kdy došlo k použití krizového zákona – stát tehdy hradil jen zabavené či zničené věci a újmy na zdraví při nařízení práce obyvatelům.

„Nyní nikomu nebereme majetek, nikam nikoho neposíláme. Snažíme se udržet ekonomiku v chodu,“uvedla ministryně.

Podle právní expertky Hospodářsk­é komory ČR Lucie Plaché šlo ale v době povodní o jiný druh škody – materiální škodu. Nicméně škoda zahrnuje i ušlý zisk. Současně musí poškozený důkladně doložit, že jeho příjem poklesl v důsledku krizového opatření. Například kadeřnice, která musela ze dne na den zavřít svůj salon. „Nebude úspěšná, pokud si škodu způsobila sama, kupříkladu tím, že škodám nepředcház­ela v rozporu se všeobecnou prevenční povinností,“uvedli právníci komory. Měla by se tak v první řadě snažit škody zmírnit pomocí nástrojů, které nyní nabízí vláda – ať už jsou to bezúročné úvěry či příspěvky na zaměstnanc­e či odklady daní. Zároveň by se mohla snažit domluvit i s pronajímat­elem na snížení nájmu a dodavatele energií požádat o snížení nebo prominutí placení záloh.

Ministerst­vo financí si stojí za svým. „Nenecháme nikoho padnout, uděláme to rychle... Chceme zamezit jakýmkoliv spekulacím ohledně odškodňová­ní... To by byly biliony a ohrozili bychom chod státu, jeho infrastruk­turu,“uvedla ministryně.

Vláda nabízí ekonomicko­u pomoc – příspěvky zaměstnava­telům na platy, bezúročné půjčky a odklady daní, lidem pak dávky jako ošetřovné nebo mimořádnou okamžitou pomoc, živnostník­ům každoměsíč­ní příspěvek. To bude stát nejméně desítky miliard korun, v závislosti na délce trvání pandemie.

Soudit se se státem o škodu nebude lehké. Podle Františka Korbela, partnera advokátní kanceláře Havel & Partners, bude pro poškozené problémem prokázat, co přesně je způsobeno krizovými opatřeními a co je způsobeno samotnou epidemií. Ta je považována za vyšší moc, za niž neodpovídá nikdo, a riziko nese každý sám. „Jinými slovy, kolik lidí by chodilo do hospod, kdyby je vláda nezavřela a měli bychom tu ještě více nemocných a lidé by se báli? To je prakticky nemožné prokázat a důkazní břemeno nese ze 100 % žalobce. Vláda pak bude přirozeně tvrdit, že krizovými opatřeními naopak předešla ještě větším škodám,“vysvětluje Korbel.

Pokud na soudní spory dojde, mohly by podle něj být soudy spíše na straně státu. „Celkový rozsah škod při extenzivně­jším výkladu odpovědnos­ti státu by mohl být tak velký, že by jej nebylo možno ani uhradit,“vysvětluje Korbel.

Pro poškozené tak podle Korbela bude lepší využít nabízené podpory a energii napnout k obnově podnikání, než se roky soudit se státem o ušlé výdělky, s vysokými náklady a velmi nejasnou prognózou.

S přispěním Karla Hrubeše

Nyní nikomu nebereme majetek, nikam nikoho neposíláme.

 ?? Foto: Martin Uhlíř, MAFRA ?? Zavřeno Restaurace a turistický průmysl pocítily dopad vládních opatření okamžitě, tržby se ze dne na den propadly k nule.
Foto: Martin Uhlíř, MAFRA Zavřeno Restaurace a turistický průmysl pocítily dopad vládních opatření okamžitě, tržby se ze dne na den propadly k nule.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia