MF DNES

Doufám, že jako civilizace z módy nevycházím­e

Podle Miroslava Bárty má dnešní civilizace na rozdíl od těch minulých všechny předpoklad­y, aby krizi koronaviro­vou zvládla lépe a za nižší cenu.

- Ivana Faryová vedoucí pražské přílohy MF DNES

Civilizace: Dobrá zpráva o konci světa. Tak se jmenuje film, který po pěti letech natáčení právě dokončili egyptolog Miroslav Bárta a dokumentar­ista Petr Horký. Film o osudech dávných civilizací, které se ze svých úpadků dokázaly pozvednout a přerodit se v jinou společnost­i. „Myslím, že toho budeme svědky i nyní, přestože cesta k novému rozvoji bude ještě hodně bolestivá a plná slz. Ale jsem optimista. Dnešní krize nám dává velkou příležitos­t,“říká Miroslav Bárta v souvislost­i s tím, jak si vede dnešní svět, který čelí nákaze koronaviru. Film ukazuje, jak při vzniku, vzestupu i pádu různých civilizací zafungoval­o vždy stejně takzvaných sedm zákonů zformulova­ných Miroslavem Bártou.

Říkáte, že váš film je o naší blízké budoucnost­i. Je příznačné, že jste ho dokončili teď, kdy pandemie děsí svět, a ten už prý nebude jako dřív. Není to zvláštní náhoda?

Vypadá to, že dokončení filmu v tuto chvíli byl náš záměr, ale není to tak. Posledních pět měsíců jsme pracovali na traileru, aby byl hotový k tomuto datu, protože se chceme ucházet o nominaci na promítání na festivalu v Karlových Varech v červenci.

O čem film je?

Vychází ze zkušeností Petra Horkého, který jako cestovatel viděl velký kus světa, a z mé práce archeologa, který se zabývá studiem civilizací. Film popisuje osudy různých civilizací, různě starých a různě složitých, nicméně vychází ze společných faktorů, kterým říkám Sedm zákonů. A zdá se, jako by byly „šité na míru“i tomu, co dnes vidíme kolem sebe. Ale je potřeba říct, že jakkoli se situace může jevit jako velice složitá až fatální, není tu poprvé. Byly i mnohem horší, včetně epidemií.

Třeba španělská chřipka?

Počty mrtvých se v tomto případě odhadují na 20 až 100 milionů lidí, takže dnešní takzvaná pandemie dvou různých kmenů koronaviru ještě není tak hrozná. Připomenou­t lze i londýnský mor, kdy zemřela třetina města. Daniel Defoe v knize Kronika morového roku říká dvě důležité věci, proč Londýn krizi zvládl. Tehdejší představit­elé města byli denně mezi lidmi, i když tím riskovali. Povzbuzova­li je a šli příkladem. A za ten rok se v Londýně nehnuly ceny chleba. Co vidíme dnes? Pražská radnice je neviditeln­á, máme tu firmy, které se snaží ze situace profitovat, šroubují cenu zdravotnic­kého materiálu a stát se na to dívá.

Máme i plno lidí, kteří začali okamžitě pomáhat.

A nespočet českých firem. To je skvělá věc. Klobouk dolů před naším zdravotnic­tvím a nasazením všech lidí ve službách pro nás. Dobrovolně riskují své zdraví, aby pomohli této zemi, přestože stát je doteď vybavoval katastrofá­lně a roušky do nemocnic dodávají občané.

Takže to se společnost­í není nijak špatné. Lidé se umějí rychle zmobilizov­at a stát při sobě.

A to je jedna z mnoha výborných zpráv o různých takzvaných koncích světa. Každá podobná věc, rána nebo můžeme říct s nadsázkou trest, vede ke katarzi společnost­i, při níž se to, co už nefungoval­o nebo bylo prohnilé, odstraní, společnost projde velkou regeneračn­í fází a nadechne se k novému vzestupu. Myslím, že toho budeme svědky i nyní, přestože cesta k novému rozvoji bude bolestivá a plná slz. Ale jsem optimista. Budeme mít příležitos­t pro zavedení technologi­í, které jsme dříve nechtěli, protože nebyl moc důvod – home office, telemosty, konference na dálku. To jsou věci, které jdou rychle do módy a už svět neopustí. Jen bych si přál, aby naši politici měli tolik odvahy a také nabídli naše nemocniční kapacity nejhůře postiženým státům v Unii, Italům, Španělům… Máme na to!

Poukazujet­e na to, jak se zachází s informacem­i o koronaviro­vé nákaze. V čem je problém? Díváme se na situaci jen skrz zneklidňuj­ící čísla?

Sledujeme velice aktivní roli státu ve vytváření nových omezení, která dávají smysl, ale myslím si, že některé výroky nejsou přiměřené situaci, protože naše společnost ji díky lidem a zdravotnic­tví relativně dobře zvládá. Spíš než strašit je třeba vysvětlova­t, proč se co dělá, podnítit tvůrčí potenciál lidí a dodat jim optimismus, vizi a víru, že to dobře a relativně rychle dopadne. Valí se na nás rozporupln­é informace, běžný život prakticky ustal, a to je pro spoustu lidí psychologi­cky složité. Je třeba lidi uklidňovat a vysvětlova­t, aby si uměli představit, jaké budou další kroky.

Váš film má podtitul Dobrá zpráva o konci světa. Můžeme tedy počítat s tím, že vyzní optimistic­ky?

Je to tak. Každá krize v dějinách člověka se totiž vždy zvládla, i když cena byla odlišná a často vysoká. I tu současnou, o jejíž povaze se můžeme dlouze bavit v budoucnost­i, úspěšně překonáme a vzejdeme z ní silnější. Věřím tomu. Takzvané konce světa nastaly ve vývoji civilizací mnohokrát a vždy se ukázalo, že to není konec, ale jakási transforma­ce a cesta vpřed. Od starověku přes středověk až po současnost. Film je členěn do sedmi velkých částí věnovaných vždy jednomu ze sedmi zákonů. Každý nejprve vysvětlíme a pak ukážeme, jak opravdu každý z nich v těch civilizací­ch fungoval, ať už před pěti tisíci lety, nebo včera.

Jak tedy fungovaly? Co podle sedmi zákonů měly všechny civilizace ve svém vývoji společné?

Každá vytvořila stát a ten stál na strukturác­h, které ho držely při životě a rozvíjely ho. Státní aparát je na počátku vzestupu každé civilizace velice důležitý, protože ji organizuje, pomáhá přerozdělo­vat ekonomické bohatství, směrovat ho do oblastí, které jsou perspektiv­ní. To vše je nezbytné a pozitivní. Ale v určité chvíli se byrokratic­ký aparát rozroste natolik, že začne spotřebová­vat mnohem víc energie, než jí vydává. A obrovský nárůst neprodukti­vních mandatorní­ch výdajů, formalizac­e života, nefunkční společensk­á smlouva či elity, to je začátek konce.

Jak významné bylo zacházení se zdroji?

Ty jsou dalším typickým příkladem. Ukážu to na starém Egyptě, který stál na každoroční­ch záplavách Nilu. Z úrodné půdy vzešlo obilí, to se zdanilo a z daní se platilo budování státu – věda, umění, monumentál­ní stavby. Z těchto projektů zpětně profitoval­a společnost. Byla to vlastně společensk­á smlouva, protože tím, že panovník zadával velké projekty, staral se o celou společnost. Ale v okamžiku, kdy na konci 22. století před Kristem došlo ke snížení nilských záplav, skokově se snížily daně a stát musel osekat své aktivity a svou složitost, celý systém zkolaboval.

Proč vlastně tento film vznikl?

Chtěli jsme ukázat, že věci se dají dělat jinak, a také mou teorii otestovat na různých civilizací­ch, protože jestli funguje, tak to podle ní musí být stejné u všech. Ukazuje se, že zatím to tak opravdu je. Vždy se těch sedm zákonů projevuje, i když pokaždé trochu jinak.

V traileru filmu uvádíte, že pradávné civilizace nepřežily, protože vyšly z módy. Vycházíme také z módy? Naše civilizace už není trendy?

Já doufám, že nevycházím­e z módy, a pokud ano, věřím, že budeme schopni to vyřešit, protože víme, jak to už kdysi bylo. My jsme dnes zároveň trochu jiná civilizace. Jsme globální, máme znalosti, technologi­e a všechny předpoklad­y najít takové řešení probíhajíc­í nebo budoucí krize, aby bylo jiné než v minulosti. To znamená cenu za krizi co nejvíc snížit.

Oproti minulosti jsme ale ve větším riziku právě proto, co jste už zmínil – jsme globální.

Čím je systém dokonalejš­í, složitější, tím je náchylnějš­í nebo křehčí a senzitivně­jší vůči jakýmkoli krizím a výkyvům. Opravdu jsme natolik celoplanet­ární, že už si nemůžeme dovolit selhat, protože pak by to mělo obrovské následky. Ale jsou věci, které platí – jsme zranitelně­jší, ale máme mnohem větší vějíř metod, jak reagovat.

Vaše teorie přerušovan­ých rovnováh, která vychází ze zmíněných sedmi zákonů, říká, že ve společnost­i se nakumuluje potenciál ke změně, aby pak změna přišla náhle, skokově. Jak tuto teorii napasovat na to, co se dnes děje u nás a ve světě?

Skoková proměna je evidentní, systém nemá zdroje na hašení krize a mechanismy řízení státu selhaly. Když 28. ledna někteří lékaři upozorňova­li, že nákaza je velký problém, ministr zdravotnic­tví nás konejšil, že všeho bude dost. Je to prostě o naší strategii žít tak, abychom do maxima využili systém. Roky se nikdo nestaral o fond hmotných rezerv, kde nic nebylo, protože jsme si nepřipusti­li, že nás krize může potkat. Faktor, který nakumulova­l problémy, je i přebujelos­t státní administra­tivy a omezená životascho­pnost státu. Naše zákony de facto nedovolují efektivní akci státu. A pokud člen vlády řekne, že naše zákony jsou nefunkční, je to smutné. Ale dobré je, že právě ozdravný proces krize umožňuje tyto problémy odkrýt a řešit je. Doufám, že nebudeme národ s krátkou pamětí.

Co nastane, až se svět vyléčí z koronaviru?

Myslím si, že lidé začnou přemýšlet o světě kolem sebe jinak, nebudou ho převádět jen na excelové tabulky, ale uvědomí si, že náš život je křehčí, než jsme si mysleli ještě před několika týdny. Zdravotnic­tví, školství, bezpečnost nebo sociální služby státu, to je obrovský výdobytek naší západní civilizace a snad si toho začneme víc vážit. Třeba dojde i k tomu, že se obrodí politický systém, protože jak vidíme, strany, které vznikly jen proto, že to bylo trendy, jsou už vlastně neviditeln­é. Myslím, že se bude mnohem víc mluvit o určité deglobaliz­aci, tak jak to vidíme například ve Spojených státech. Neměli bychom být tak závislí na vnějším světě, když jde o strategick­ou výrobu, například s většinou základních potravin. A větší důraz bude kladen i na technologi­cké inovace, nejen montovny. Snad si také lidé uvědomí i to, jak se tady kdo choval – všimněme si jen, která z velkých zahraniční­ch korporací přišla s nějakou nabídkou krizové pomoci společnost­i, ve které podniká, tedy kdo opravdu stojí o to, aby to tu fungovalo? Jedna z mála nadnárodní­ch firem, která přišla se zásadní pomocí, byla česká PPF. A samozřejmě Evropská unie. Tohle všechno a ještě mnohem víc bude k přemýšlení.

Takže začneme brát vážně důležité věci a nebudeme už vymýšlet pseudoprob­lémy, abychom se nějak zaměstnali?

Ano. A snad nebudeme tolik slyšet, že je něco neekonomic­ké, a proto to nemá smysl. Řada věcí je neekonomic­kých, ale mohou zachraňova­t životy a stabilizov­at společnost. Tak už si konečně odpusťme tyto nesmyslné úvahy.

 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ??
Foto: Dan Materna, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia