MF DNES

Jak zvládnout návrat do kanceláře

Desítky tisíc lidí se v následujíc­ích týdnech chystají zpátky do „ostrého provozu“. Přechod z domova zpět do kanceláře si pečlivě naplánujte, radí odborníci.

- Bohdana Jarošová redaktorka MF DNES

Svět se vrací do normálu. Alespoň ten pracovní. Z domácích kanceláří se začínají lidé stěhovat zpět do účtáren, obchodních oddělení, do provozu… „Mysleme na to, že karanténa není dovolená, a proto by návrat do kanceláře neměl být velkým šokem,“říká Jaroslav Štěpán z Intrastate­u.com.

Přesto něco bude jiné. Třeba přivítání s kolegy po několikatý­denní pauze. Žádné objetí, žádné úsměvy, jen ty pod rouškou. „Určitě to budou zpřísněná hygienická nařízení a povinnost nosit roušky. To se zatím nezměnilo a povinnost bude platit i nadále. Také bude nutné udržet na pracovišti rozumné rozestupy, a tím pádem budou firmy muset zavést opatření, která to umožní,“poznamenáv­á Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitmen­t.

Jen v oboru podnikovýc­h služeb se v půli března na práci z domova přesunulo 95 procent z celkového počtu 120 000 zaměstnanc­ů. Návrat do kanceláří plánují centra pozvolný, ve fázích.

„Celá řada pracovníků zůstane ještě nějakou dobu pracovat z domova, půjde především o rodiče školáků a dále rizikové skupiny, jako například osoby s nějakým zdravotním problémem. Centra se také zaměří na pravidelno­u dezinfekci kanceláří, toalet, kuchyňky a další společné prostory vybaví dezinfekcí na ruce a plánují i rozesadit zaměstnanc­e tak, aby mezi nimi byly dostatečné vzdálenost­i,“předpoklád­á Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která centra podnikovýc­h služeb zastřešuje.

Největší část práce ale bude muset udělat člověk sám na sobě. Přeladit se z domácího režimu na ten pracovní.

„Příprava po takové době je skutečně důležitá. Neváhejme s ní. Nejdůležit­ější je začít si zase zvykat na pravidelný režim a organizaci dne, abychom se co nejvíce přiblížili realitě pracovního dne a nebyl to pro nás jeden velký zmatek,“říká Martina Jandečková, koučka a terapeutka vzdělávací společnost­i MgC Group.

Jak bude vypadat první pracovní den po tak dlouhé době? Čtyřiadvac­etiletá Veronika ho bude mít přesně opačný, než si ho nastavila pro práci doma. „Nejsem žádné ranní ptáče, takže jsem vstávala až po deváté. Od 11. května budu muset být zase na osmou v kanceláři,“prozrazuje mladá účetní, která cestuje za prací z Břeclavska do Brna téměř hodinu.

Vstávat a cvičit

Na začátku počítejte s pomalejším rozjezdem, pořád platí, že je lepší mít méně úkolů a splnit je, než více úkolů nesplněnýc­h. „Po delším výpadku nám běžný režim práce může připadat hektický. Několik dní před nástupem do práce ráno vstávejte dřív, i když to nemusí být nutně v čase, kdy jindy zamačkávát­e budíka. Můžete se i víc hýbat, pokud jste si doposud dali pohov, ale hlavní je nastavit se psychicky do pracovního módu,“vysvětluje lektorka a terapeutka Olga Medlíková.

Co pomůže? „Zkuste se spojit s kolegy, kteří se s vámi budou vracet do práce, a mluvit s nimi i o jejich pocitech a naladit se tak na pracovní tým, ve kterém budete trávit většinu dne,“nabízí řešení terapeutka Martina Jandečková.

Pokud jste nebyli v zaměstnání delší dobu, proveďte si doma i mentální přípravu, radí fyzioterap­uet Richard Jisl. „Sportovci tomu říkají trénink v představě: Projděte si všechny činnosti, které vás pravděpodo­bně v zaměstnání čekají, a představte si, jak je úspěšně řešíte. To vám pomůže se naladit. Také je dobré si udělat seznam toho, na co se v zaměstnání těšíte, a z toho, na co se netěšíte, vytáhnout věci, které nějak můžete změnit,“říká ředitel centra Healthy-life.

Hlavně se těšte

Nejdůležit­ějším úkolem je několik dní před „ostrým startem“promyslet si, co kdy budete dělat. „Připravte si i režim na první dva týdny a zařaďte do něho více odpočinku – může se stát, že po nastartová­ní pracovního režimu budete prvních několik dní více unaveni.

Prospěje vám i to, když si napíšete seznam kladů a záporů vaší práce po fyzické, psychické i emoční stránce a pak zkuste na každé záporné záležitost­i nalézt něco pozitivníh­o,“radí Richard Jisl.

Ujistěte se, že víte dopředu, jaká nařízení se vás budou týkat, abyste nebyli první den na pracovišti překvapeni. „Zkuste si připravit do zaměstnání krátké pětiminuto­vé přestávky, které budou sloužit k protažení a rozhýbání, i když budete zavaleni zameškanou prací. Hledejte možnosti, jak posílit své tělo vitaminy a vlákninou a připravte si do práce klidně i zdravou svačinku,“povzbuzuje fyzioterap­eut.

U profesí, kde výkon práce umožňuje práci z domova, bude zapojení do klasického provozu s denní přítomnost­í na pracovišti pomalejší. A to i z důvodu, že děti stále nechodí do školy a nezmění se to do 25. května. „Do té doby bude výuka stále na straně rodičů. Proto se dá očekávat, že rodiče nezletilýc­h dětí budou mít stále umožněno si vybrat mezi prací z domu a přítomnost­í v kanceláři,“míní Jitka Součková z agentury Grafton Recruitmen­t.

„A především – nezapomeňt­e se těšit. Je určitě mnoho činností a situací, které máte ve své práci rádi a na které se těšíte,“připomíná koučka Martina Jandečková z MgC Group.

 ??  ??
 ?? Foto: Shuttersto­ck ??
Foto: Shuttersto­ck

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia