MF DNES

Týrač domácí – muž, či žena?

V nouzovém stavu se chytáme sociálních sítí jako záchrannéh­o lana. A objevujeme tam realitu, lži, konspiraci i mraky statistick­ých informací. Jedna tvrdila, že domácí násilí pod rouškou karantény bublá a kulminuje a zákaz vycházení týrání žen ještě umocňu

- Daniela Kovářová prezidentk­a Unie rodinných advokátů

Podobně jako u jiných teorií je obtížné nalézt pravdu, a navíc má čtenář vlastní názor a osobní přesvědčen­í. Tak třeba jedna z městských legend praví, že domácí násilí zažila v životě každá druhá žena, z čehož vyplývá, že půlka mužů jsou domácí násilníci. Což je zas důvodem pro finanční požadavky a zejména argumentem pro přijetí mezinárodn­í úmluvy, jež se narodila – světě, div se – na místě typickém pro ochranu všech žen, v tureckém Istanbulu. Nicméně dnes se chci věnovat násilí, které je mnohem nebezpečně­jší než prvoplánov­é bití žen.

Muž dnes obecně nemá na růžích ustláno. Kdejaká aktivistka mu totiž podsouvá, že v jeho přítomnost­i hrozí nebezpečí, že ženu na potkání bude bít, protože domácí násilí je genderově podmíněno a muži bijí ženy prostě proto, že jsou ženami.

A tak je třeba muže odsoudit, separovat nebo minimálně převychova­t, aby se nedotkli ženy ani květinou. To všechno navzdory společnému povědomí všech vrstev české společnost­i, že fyzické bití žen je špatné, což přece nejen všichni víme, ale i slovně odsuzujeme a zákony trestáme.

Mnohem častější je však násilí, které není vlastní silnějšímu z obou pohlaví, ale je pácháno ženami vůči mužům. A o něm, přátelé a aktivisté všeho druhu, je zatím kupodivu ticho po všech pěšinách. Pomiňme teď případy žen, co na své drahé polovičky berou sekáčky na maso – těch není mnoho.

Naopak jsme přímo promořeni docela jinou vrstvou trapitelek. Hezky je zobrazil český film Teorie tygra, jenž v roce 2016 natočil režisér Radek Bajgar s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích.

Diváci po jeho zhlédnutí nadšeně tleskali chudáku manželovi, o něhož ženuška tak ukázkově pečovala. Žádnou kávu, která tak špatně působí na jeho srdce. Ráda mu uvaří zelený čaj. Myslí to s ním přece tak dobře. A on jí, nevděčník, místo toho uteče z dozoru a ještě lže o tom, co dělá a kam jde.

Smích v kinech na všech místech země se ozýval poněkud nepřípadně. Mnohým totiž z komedie lehce zatrnulo. Tahle to přece sám mám doma, tohle navlas stejně přece taky zažívám.

Jenomže když ony to s námi myslí dobře. Říkají přece: Nikam nepůjdeš, doma je ti líp. Jaképak uzeniny, dnes si dáš zeleninový salát. Další pivo si už nedáš! Koupila jsem jogurt, přesně jak ti lékař doporučil. Fotbal v televizi? Ani náhodou! Okamžitě to přepni na Ulici.

Jenomže tohle chování žen ke svým mužům nikdo domácím násilím nenazývá, ačkoliv drtí mužskou duši navlas stejně jako pár ran páskem přes záda. Zmlácená žena má povětšinou modřiny po celém těle a může je vyfotit nebo ukázat kamarádkám.

Muž šrámy na duši nikomu nepředvede. Obvykle není schopen se o nich ani rozpovídat. To jen my advokáti je vyčteme ze střípků slov, z e-mailové komunikace nebo z odposlechn­utého rozhovoru. A věru, leckdy stačí stát vedle rozšafné paní v autobuse a poslouchat, jak komanduje svého nejdražšíh­o. Anebo slyšet staršího manžela, jenž mladé ženušce tvrdí, že to ví líp než ona sama.

Největší komplikací domácího násilí není česká legislativ­a, nedostatek peněz či odborníků a latentní charakter, tedy dlouho nerozpozna­ný průběh mezi nejbližším­i osobami a pod jednou střechou, ale nepochopen­í jeho fungování, a to i ze strany údajných odborníků. Podstatou domácího násilí totiž není chování agresora, který mlátí, týrá nebo „jen“psychicky deptá člověka, s nímž žije, ale komplement­ární, tedy vzájemně se doplňující chování agresora a oběti, ergo spolupůsob­ení obou. Čím víc agresor tlačí, tím víc oběť ustupuje a podřizuje se.

Pokud se oběť hned v počátcích nátlaku postaví či odmítne hru na komplement­aritu hrát, agresorova moc ochabne a domácí násilí se nerozvine. Jestliže oběť podobně jako Bartoškův hrdina tlaku ustupuje, nechá se sebou orat a nezpěčuje se, když mu manželka vylije připraveno­u kávu a namísto toho vypije zdravý zelený čaj, přiložil svou neschopnos­tí polínko do ohně domácího násilí, které tak dovolí manželčinu ohni, aby se rozhořel.

Takhle jednoduché či složité je to se vztahem dvou lidí a namísto bujarého schvalován­í každého nesmyslu z Istanbulu nebo z Evropské unie bychom měli zákonitost­i akce a reakce rozkrývat a vyučovat už někde na základní škole.

Podobně nestačí pověsit násilníka za přirození do průvanu, vykázat ho z domácnosti nebo ho odsoudit za katr na čtvrtstole­tí. Jen co se jeho ženušce uzdraví zhmožděnin­y, najde si totiž jiného muže, z něhož svým přístupem umožní vyrůst dalšímu násilníku. Stejně tak bude ženská metrnice komandovat i všechny příští muže.

Léčit potřebují obě strany. Tak už si proboha přestaňme falešně hrát na chrabré ochránce týraných žen. Jenomže ono je to jednoduché a mediálně vděčné. Kdo touží pomáhat efektivně, nesmí si zakrývat zrak a lhát do vlastní kapsy. Což ovšem platí vždy a všude, domácí násilí nevyjímaje.

Nestačí pověsit násilníka za přirození do průvanu a vykázat ho z domácnosti.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia