MF DNES

Mobyho smutně drkotavá cesta proti proudu času

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

S Mobym si nemůžete být nikdy zcela jistí, co na své desce naservíruj­e. Probírat se jeho diskografi­í znamená narazit na punkrockov­ou desku Animal Rights (1996), na níž se Richard Melville Hall vymezuje proti zabíjení a pojídání zvířat, dále na klasiku Everything Is Wrong (1995), a hlavně na alba Play (1999) a 18 (2002), která Mobyho do značné míry definovala.

Samply ze starých soulových nahrávek, taneční rytmy, přítulné melodie, zachycení ducha doby. To byl Moby ve své nejjasnějš­í hodince, plus ještě album Hotel z roku 2005.

Byť kontroverz­ní, zapadalo do kontextu jeho tehdejší tvorby. Fungovalo

zejména jeho živé provedení, což jsem měl možnost zažít na vlastní kůži. Pak už se mi Moby vzdaloval a opětovné setkání s ním prostředni­ctvím novinky All Visible Objects bylo na jedné straně překvapivé – jak už bylo řečeno, s panem Hallem si nikdy nemůžete být zcela jistí, co na vás vybalí – na straně druhé jaksi úmorné.

Jako by se zastavil čas a Moby se zasekl v devadesátý­ch letech, kdy elektronic­ká taneční hudba válcovala rockovou, kytary byly nechutným anachronis­mem a každý, kdo se přiznal, že mu taneční beaty nic neříkají, byl prohlášen za zapšklého a proti proudu se trmácející­ho blouda. Byla to divná doba, a bohužel, Moby ji svou novinkou evokuje.

Samozřejmě nic proti taneční elektronic­e, ale v jeho podání jde

Ve vzduchoprá­zdnu

jen o vzpomínání na staré dobré časy. Chybí tu jiskra, ono vzrušení, které kdysi k téhle hudbě přivedlo i ty, kteří jinak přísahali na kytary.

Je tu hrstka povědomých postupů (Power Is Taken), které na chvíli zabaví, ale stejně tak rychle, jak skočí do uší, se vytratí ven. Řečeno natvrdo, je to muzika, přes kterou se čas nemilosrdn­ě převalil a ona se teď bezmocně rozhlíží, co dál.

Pop? Zastydle znějící taneční hudba? To všechno tu je, plus nemotorné přešlapová­ní na místě. Ženské vokály, přísliby čehosi, co se ve finále nedostaví, otřepané postupy, tranceové klávesové rejstříky, zvuková veteš.

Vzpomínky z půdy

Jako když vlezete na půdu a probíráte se krabicí, do níž jste před lety naskládali výkresy ze základky, první milostné dopisy, básnické pokusy a obrázky vystřižené z Brava. Uroníte slzu, zavzpomíná­te a pak to zas všechno raději uklidíte zpět na místo pod trám.

Mobymu prostě ujel vlak. Není v tom sám, většina kapel a projektů z taneční horečky vyhořela. Poslouchat

nástup skladby Forever, což by svého času byla „progresivn­í“záležitost, ale dnes je to jen tupá tucka, docela bolí. Tedy hlavně ty, kteří Mobyho brali jako vizionáře.

Ti, kdo se nad jeho hudbou zrovna nedojímali a brali ji spíš jako krátkodech­ý výstřelek, mají v zásobě dost munice k podpoře svého názoru na věc.

Tedy takto: Mobyho hudba v roce 2020 trčí ve vzduchoprá­zdnu. Není to nářez, při kterém by vám na parketě ulétly končetiny a mozek, zároveň je však dost mělká na to, aby obstála při pozorném poslechu. Takže spíš kulisa, což je vůbec to nejhorší.

All Visible Objects Moby

 ?? Foto: Radek Cihla, MAFRA ?? Moby jen vzpomíná na staré dobré časy. Jeho desce All Visible Objects chybí jiskra a vzrušení.
Foto: Radek Cihla, MAFRA Moby jen vzpomíná na staré dobré časy. Jeho desce All Visible Objects chybí jiskra a vzrušení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia