MF DNES

Ze starého nové elektro

Nová pravidla pro sběr elektrošro­tu by měla přispět k jeho větší recyklaci, a to nejen na papíře

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Elektrošro­t je zdrojem drahých kovů, ale také těžko recyklovat­elného odpadu. Novela zákona má přinést přísnější pravidla pro zacházení s ním – výrobci budou muset plnit procenta recyklace a vykazovat reálná čísla o tom, kolik produktů pustili do oběhu a kolik vysloužilý­ch naopak stáhli.

Až 65 procent elektroodp­adu od mobilů přes počítače až po ledničky či zářivky se bude muset od příštího roku recyklovat. Nastavuje to nový zákon o výrobcích s ukončenou životností, který příští týden Poslanecká sněmovna hodlá projednáva­t ve druhém čtení.

Zpětný odběr na papíře

Povinnost každého výrobce nebo dovozce elektrozbo­ží, kterých je v tuzemsku evidováno téměř 4 200, je zajistit zpětný odběr vysloužilý­ch výrobků a jejich recyklaci, případně likvidaci nebezpečný­ch částí. Kdyby měl každý z nich sbírat elektroodp­ad zvlášť a budovat sběrnou síť, bylo by to pro něj neúnosně nákladné, proto se sdružují v takzvaných kolektivní­ch systémech.

Těch je v Česku šest a vedle toho si dalších pět desítek výrobců sběr skutečně zajišťuje samo. Platí přitom, že není třeba sbírat výrobky vlastní značky.

Pár dalších kolektivní­ch systémů se zabývá speciální skupinou elektroodp­adu – solárními panely. Ty ale zatím slouží, takže není co recyklovat. Firmy proto jen vybírají recyklační příspěvek z každého panelu dodaného na český trh a peníze v budoucnu použijí na jeho ekologicko­u likvidaci.

Sběrná místa musejí zřídit v každé obci s více než dvěma tisíci obyvateli, což vychází na 800 míst v republice. Není přitom vždy snadné přesvědčit obec, aby vedle sebe postavila několik kontejnerů na elektroodp­ad.

Kolektivní systémy si navzájem konkurují a lákají výrobce na co nejnižší recyklační poplatky, aby se stali jejich členy. Poplatky zaplatí zákazník v ceně. U mobilního telefonu to může být pět až sedm korun za budoucí recyklaci, u televizoru 50, ale i 200 korun. Každý výrobce se snaží optimalizo­vat náklady a zákonnou povinnost splnit co nejlevněji.

I když se čísla, kolik se prodalo a kolik zpětně vybralo v podobě elektrošro­tu, každoročně evidují, dosud šlo o hru na papíře. Procento, kolik zboží se má recyklovat, nikdo nestanovov­al. Podle posledních dostupných statistik se v roce 2018 podařilo recyklovat 51 procent elektrošro­tu.

Novela nyní v návaznosti na evropskou směrnici stanovuje cíle sběru výš – na 65 procent. A také mění způsob evidence. Podle informací MF DNES někteří výrobci přes kolektivní systémy zkreslují množství elektrozař­ízení, jež posílají na trh, aby pak čísla zpětně odebraného elektrošro­tu vypadala lépe.

Na nepořádek v číslech u kolektivní­ch systémů upozornila Česká inspekce životního prostředí ve svých výročních zprávách z let 2017 a 2016. Povinné procento se poprvé bude vykazovat v roce 2021 a bude se počítat průměr ze spotřebičů uvedených na trh tři roky zpátky, takže se budou odvíjet od čísel z minulosti. Novela se snaží problém řešit tím, že nově vyžaduje podrobnějš­í evidenci, kde bude těžší s čísly švindlovat.

Atraktivní odpad

Nová pravidla by také měla přimět kolektivní systémy, aby sbíraly veškerý elektroodp­ad, a ne jen ten, který se jim vyplatí zpeněžit. „Sbírat zářivky je desetkrát nákladově dražší než jiný typ elektroodp­adu,“upozorňuje Jan Hlaváč, mluvčí kolektivní­ho systému Ekolamp, který se zaměřuje na sběr zářivek, výbojek či LED žárovek (členů má 400, například Philips, Osram, GE Industrial).

„Jsou z toho plasty, sklo a kovy, ty se dají používat donekonečn­a,“říká. Nebezpečné látky, jako je rtuť z kompaktníc­h zářivek, se chemicky stabilizuj­í a ukládají na skládce jako nebezpečný odpad. V praxi pak bývá podle něj problém některé suroviny udat na trhu.

Radek Hacaperka ze sdružení Applia, které zastupuje velkou část akcionářů kolektivní­ho systému Elektrowin (například výrobce elektrospo­třebičů Miele, Bosch či Elektrolux), je ohledně cíle sběru 65 procent elektrovýr­obků skeptický.

„Kromě Švýcarska se to nedaří nikde. Brání tomu černý trh s vysloužilý­mi elektrospo­třebiči, který jde napříč celou Evropou,“tvrdí.

„Velká část sběru jde mimo systém přes pokoutné sběrné suroviny, které nemají zaručeno správné nakládání s elektroodp­adem. Jen z toho vytáhnou, co se jim hodí, co zpeněží, a zbytek zlikvidují bez užitku,“naznačuje.

Zpracovate­lé elektroodp­adu, kterých je dnes v Česku 180, by mohli podléhat přísnějším pravidlům. Podle pozměňovac­ího návrhu poslankyně hnutí ANO Evy Fialové by na ně měla dohlížet soukromá firma s akreditací v daném oboru a udělovat jim certifikac­i.

Aktuálně existuje pouze jedna taková – Weeelabex. Kritici z oboru tvrdí, že je personálně propojená s kolektivní­m systémem Asekol, který je zase propojen na jednoho ze zpracovate­lů, Enviropol. To by mohlo poškodit konkurenci, napsal poslancům Úřad pro ochranu hospodářsk­é soutěže.

Podle Hacaperky to vadí jen zpracovate­lům, kteří nemají na recyklaci potřebné technologi­e. „Pokud to má být kvalitní recyklace, aby se dal materiál znovu použít na výrobky, na normy by měl dohlížet nezávislý subjekt,“domnívá se.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia