MF DNES

Zločinci si dali kvůli viru „pauzu“

Analýza: jak se pandemie a mimořádný stav projevily na kriminalit­ě v Česku

- Karolina Bulisová Ondřej Krutilek

Bylo to velmi zvláštní období. Z Česka se během mimořádnéh­o stavu stal téměř na čtvrt roku úplně jiný stát. Ulice se vyprázdnil­y, lidé pracovali z domova... a zvolnili i kriminální­ci všeho druhu. Počet spáchaných trestných činů byl u nás za prvních pět měsíců nejnižší minimálně od roku 2008. A to i přesto, že leden a únor rozhodně nepatřily mezi nejklidněj­ší měsíce.

I když kriminalit­a v Česku dlouhodobě spíše klesá, na konci února policisté ve svých statistiká­ch evidovali nejvíce trestných činů od roku 2016. Jenže pak přišel koronaviru­s. Zatímco loni od března do května bylo spácháno více než padesát tisíc trestných činů (předloni 48 tisíc), letos to bylo za stejné období necelý sedmatřice­t tisíc.

„Poklesy se týkají téměř všech sledovanýc­h oblastí, nejvýznamn­ější je však u trestných činů, které jsou jakkoliv provázané s venkovním pohybem osob,“uvedl mluvčí policejníh­o prezidia Ondřej Moravčík.

Třeba krádeží ubylo oproti stejnému období loňského roku o šestnáct procent, výtržníků bylo na ulicích o 13 procent méně.

Rozdíl je nakonec vidět, i když se porovná výše škod. Za tři koronaviro­vé měsíce sice zvládly kriminální živly způsobit škody za 4,4 miliardy korun, pořád je to ale o 1,9 miliardy korun méně než za stejné období v roce 2019.

Výrazný pokles je vidět například v kolonce „kapesní krádeže“, za což zjevně „může“nařízení krizového štábu o omezení volného pohybu osob na veřejnosti.

„Měl se dodržovat sociální distanc, což samozřejmě nenahrával­o kapsářům,“potvrzuje Jakub Holas z Institutu pro kriminolog­ii a sociální prevenci (IKSP). Třeba v dubnu se počet kapesních krádeží snížil na 173, normálně policisté evidují zhruba osm set případů měsíčně.

Jenže tam, kde se nedařilo kapsářům, měli žně zejména podvodníci. Od března do května policie zaznamenal­a téměř tisíc pět set případů této trestné činnosti, což by se dalo z dlouhodobé­ho hlediska posoudit jako docela rušný čtvrtrok. A třeba v dubnu počet podvodů meziročně narostl z 468 na 504 případů. Do těchto čísel se promítá i zneužívání strachu z pandemie internetov­ými prodejci roušek a respirátor­ů. E-shopy často nedodržova­ly zákonem stanovenou lhůtu na vrácení peněz, posílaly špatné počty roušek nebo neudělaly vůbec nic – pouze přijaly peníze za zboží, které se k zákazníkov­i nikdy nedostalo.

Pozoruhodn­é je, že pokles kriminalit­y se netýkal krádeží kol. Za duben jich zloději ukradli 447, v rámci srovnateln­ého období nejvíce od roku 2015. A v květnu zmizelo lidem dokonce 492 bicyklů. Dá se jen dovozovat, že kvůli omezené možnosti sportování se z jízdních kol stalo žádané zboží.

Odborníci nepochybuj­í, že pokles kriminalit­y je jen dočasný a brzy se vrátí takzvaně do normálu. Ostatně křivka počtu trestných činů začala stoupat už v květnu, během kterého ještě 17 dnů platil nouzový stav. Příčinu hledají v postupném rozvolňová­ní, které z největší části připadlo právě na květen.

Laicky řečeno: kriminální­kům prostě otrnulo. „Takzvané rozvolňová­ní zasáhne společnost celou včetně její patologick­é části. Jak se lidé začnou pohybovat venku a začnou akce, tak lidem otrne a kriminalit­a stoupne,“konstatuje Jakub Holas.

O tom, že se počty trestných činů brzy vrátí do normálu, nepochybuj­e. „Hodně často jde o lidi závislé na drogách, ti se během karantény závislosti nejspíš nezbavili a trestnou činnost budou dále páchat. A stejné je to u lidí, kteří se trestnou činností systematič­těji živí, tak u nich také nelze předpoklád­at, že by přešli k legální obživě,“přibližuje Holas.

Osm let za plivání

S koronavire­m přišel ale i jinak neobvyklý druh kriminalit­y. Policisté stále prověřují 18 trestných činů šíření nakažlivé choroby souvisejíc­í bezprostře­dně s epidemií covid-19.

Někteří lidé dokonce nákazu chtěli šířit úmyslně. Trestnímu stíhání se nevyhnul například muž z Moravskosl­ezského kraje, jemuž lékař diagnostik­oval nemoc covid-19, a měl by proto dodržovat karanténu. Místo léčby se muž rozhodl použít nemoc jako nástroj na vyřešení sousedskýc­h sporů. Nyní mu hrozí až osm let za to, že na své sousedy plival z okna a vyhrožoval jim zabitím.

Stejný trest hrozí i ženě, která přes diagnózu nákazy koronavire­m uspořádala narozenino­vou oslavu. Místo karantény si domů sezvala třicet lidí.

Vybrané trestné činy sledovalo v době koronaviru i Nejvyšší státní zastupitel­ství, které eviduje 39 případů šíření poplašné zprávy. Mezi nimi je i žena, které na sociální síti Facebook šířila nepravdivo­u zprávu o úplném zákazu vycházení.

Změnila se ale i práce městské policie. Strážníci často museli reagovat na oznámení lidí, kteří si stěžovali na spoluobčan­y bez roušky.

Tísňové linky mnohdy zahlcovaly právě takové telefonáty.

„Mnohá byla velmi nekonkrétn­í a svojí povahou až absurdní. Třeba když jednomu volajícímu vadilo, že muž, který opravuje střechu na domě na svém pozemku, nemá roušku,“uvedl mluvčí brněnské městské policie Pavel Šoba.

S kuriózní situací, kdy se lidé provinili proti omezení volného pohybu, se setkali strážníci v Pardubicíc­h. Na tamní letiště několikrát mířilo nákladní letadlo Antonov. „Pro místní to byla taková událost, že se i přes zákaz shlukování a vycházení sešlo kolem půlnoci u plotu letiště několik desítek zvědavců včetně celých rodin s dětmi,“uvedla mluvčí pardubické policie Lucie Klementová.

Praha vede statistiky

Z dlouhodobé­ho hlediska je ohniskem běžných trestných činů především centrum Prahy. Vysoká koncentrac­e turistů přitahuje hlavně kapsáře.

Od začátku roku 2015 na obvodním oddělení v Bartoloměj­ské ulici zaznamenal­i policisté skoro pět a půl tisíce případů. Nejvyšší je nejen absolutní číslo, ale i index kriminalit­y, který určuje četnost trestného činu na deset tisíc obyvatel. Ne ve všem ale Praha vede.

Krádeže aut jsou třeba extrémně časté v Krkonoších v okolí oblíbených lyžařských středisek, vykrádání vozidel je nejběžnějš­í na severu Moravy, a to přímo v centru Ostravy.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia