MF DNES

Záda občas bolí? Tak ať. Bernal přijel vyhrát Giro

Šampion Tour 2019 se po loňské sezoně zmaru vrací na scénu Grand Tour. Zda se svojí skoliózou vydrží tři týdny dřiny, je otázkou

- Tomáš Macek cyklistick­ý reportér MF DNES

Předloni se ve 22 letech stal relativně snadno šampionem Tour, nejmladším v poválečné historii závodu. Loni tamtéž po kolapsu na Grand Colombieru vyřkl: „Dnes jsem ztratil tři roky života. Byl jsem prázdný a bez síly.“

Teď je kolumbijsk­ý jezdec Egan Bernal odhodlán dokázat, že loňské selhání bylo výjimkou. Že opět našel ztracenou lásku k cyklistice. Že ho záda už nebolí... Vlastně, občas ještě bolí.

No co, tak ať.

S týmem Ineos přijel Bernal vyhrát Giro. V sobotu jejich šichta začne v Turíně.

„Můj cíl? Být zase tím Eganem, který rád útočí. Eganem, který se nebojí, že bude v kopci odpárán,“řekl italské Gazzettě. „Připravova­l jsem se tak, abych na Giro dorazil ve stoprocent­ní formě. Ovšem to moji soupeři taky.“

Účet jim v nejbližšíc­h třech týdnech vystaví i dvě časovky, legendární Monte Zoncolan, dalších pět horských dojezdů a 47 tisíc nastoupaný­ch výškových metrů.

„Věci jdou správným směrem,“věří Bernal. „V březnu jsem si na přípravnýc­h závodech připadal silný, bolest zad byla v normě. Jen musíme dál sledovat, jak se bude vyvíjet v třítýdenní­m závodě.“

Loni si po druhém týdnu Tour zoufal: „Kvůli zádům mě občas bolel každý krok. Doufal jsem v zázrak a ten nepřišel.“S prominentn­ím číslem 1 na dresu ztratil na Grand Colombieru sedm minut. Po naléhání vedení vlastního týmu ze závodu raději odstoupil.

Lékaři u něj odhalili skoliózu páteře, předčasně ukončil sezonu a v péči odborníků se věnoval rehabilita­ci, mocně dotované z měšce stáje Ineos. Pro ni zůstává blyštivým klenotem, jehož si cení na roční plat 2,8 milionu eur. Pouze čtyři cyklisté na světě vydělávají ještě víc: Chris Froome, Tadej Pogačar, Peter Sagan a Geraint Thomas.

Letos v únoru se Bernal po pětiměsíčn­í odmlce vrátil do závodů. A vida, najednou to zase šlo. Skončil třetí na Strade Bianche, čtvrtý na Tirrenu – Adriatiku. Načež se na měsíc odebral domů do Kolumbie. Ve vysoké nadmořské výšce tvrdě trénoval na Giro.

Beppe Conti, reportér italské televize RAI, vzápětí přišel s „důvěryhodn­ými“zprávami, že s Bernalovým­i zády už to je zase vážné, pročež vynechá letošní Giro i Tour a zkusí se dát dohromady aspoň na Vueltu.

„Nesmysl,“rezolutně popřel spekulace tým Ineos. Bernal doplnil: „S určitou bolestí se dá žít.“

Jistě, to ano. Ale závodit o titul? Na Grand Tour?

I proto vyhlásil Ineos pro Giro strategii dvou lídrů. Tím druhým je velký talent Pavel Sivakov, byť třiadvacet­iletý Rus tvrdí: „Egan bude bez diskuse naší jedničkou a já záložním lídrem. Giro je otevřené, pro tým je vždy dobré mít dvě volby. Pokud přijde den, v němž bych měl obětovat své ambice pro Eganovo vítězství, udělám to. Ale mohu mít i vlastní příležitos­ti. Je to cyklistika, stát se může cokoliv.“

Proti Bernalovi a Sivakovovi se na italských silnicích postaví Simon Yates, Mikel Landa, Vincenzo Nibali, Dan Martin či megatalent Remco Evenepoel, silná parta soků.

„Nejsilnějš­í z našeho týmu se nakonec ujme role vůdce, to je prosté,“vykládá Bernal. „Sdílet roli lídra s někým jiným pro mě není problém. Já i Sivakov jsme dost velcí profesioná­lové, abychom poznali, jak kterou situaci řešit.“

Paradoxně, lídrem Ineosu na Giru měl být Bernal už v květnu 2019. Těsně před startem si však zlomil klíční kost a vůdčí role připadla právě debutantu Sivakovovi, jenž v pouhých 21 letech dojel devátý. Bernala naopak tým přeřadil do sestavy na Tour – a tu vyhrál.

Tehdy na závěrečné tiskové konferenci před pařížskou korunovací prohlásil: „Nevím, jestli věřím na osud, ale věci se dějí z určitého důvodu. Nebýt mého pádu před Girem, neseděl bych nyní tady ve žlutém dresu na Tour.“

Můj cíl? Být zase tím Eganem, který rád útočí. Egan Bernal lídr týmu Ineos

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia