MF DNES

Ke sportování se Češi vracejí bez elánu

Obsazenost sportovišť a fitness center se zvyšuje pomaleji, než odvětví čekalo.

- Kristína Paulenková redaktorka MF DNES

Jeden by si myslel, že po osmiměsíčn­í pauze se lidé vrátí ke svým oblíbeným pohybovým aktivitám s velkou chutí. Podle dat z benefitníc­h karet však amatérští sportovci nacházejí cestu k pohybu zatím jen zvolna a namáhavě.

„Ze vstupů permanentk­y ActivePass za první polovinu června vidíme, že všechny aktivity jsou zatím na polovině předcovido­vého stavu,“přibližuje Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity.

Přitom minulý rok se podle Knířové lidé vrátili ke cvičení velice rychle. Léto dokonce předčilo hlavní sezonu, která přichází tradičně v lednu a únoru těsně po novoročníc­h předsevzet­ích. Oproti tomu letos jsou lidé mnohem opatrnější.

Zdá se, že otevření přišlo v nevýhodnou dobu. Na novoroční předsevzet­í lidé už zapomněli a zároveň začíná léto, během nějž bývá pro vnitřní sportovišt­ě slabá sezona i za obvyklých okolností. Ani proticovid­ová opatření nepomáhají. Zároveň si amatéři od návštěv sportovišť tak trochu odvykli.

„Skalní sportovci si našli jiný způsob, jak sportovat. Buď jsou venku, nebo mají domácí posilovny, poradili si. A ti, co nejsou srdcaři, teprve budou zpátky hledat návyky. Jakákoliv překážka, což může být testování, očkování nebo doklad o bezinfekčn­osti, je pro ně výmluva, proč nepřijít,“domnívá se Jana Havrdová, prezidentk­a České komory fitness.

Zákazníci zaplatili v září

Situace fitness center je podobná jako u restaurací, kam se hosté rovněž nevracejí tak rychle, jak by si majitelé po dlouhém uzavření přáli. Pro sportovišt­ě je ale menší návštěvnos­t o to komplikova­nější, že nyní přicházejí zákazníci, kteří služby zaplatili v podstatě před rokem.

Na mnoha sportovišt­ích to funguje tak, že si lidé předplatí časovou permanentk­u či jednotlivé vstupy, a pak pravidelně přicházejí cvičit nebo třeba do sauny. „My teprve teď poskytujem­e služby, které si lidé předplatil­i v září,“vysvětluje Havrdová. V květnovém průzkumu České komory fitness téměř tři čtvrtiny provozovat­elů (73,6 procenta) uvedly, že se k nim klienti zatím kvůli výrazným omezením nevracejí.

Mnozí podnikatel­é v tomto odvětví věří, že se zahojí v září. Období po návratu z dovolených totiž bývá pro amatérský sport silné.

Otázka je, zda nepřijde další vlna pandemie, kvůli které by podniky musely opět zavřít. „V sektoru jsou velké obavy, nicméně zatím mít otevřeno můžeme, takže se snažíme poskytovat služby v nejvyšší kvalitě,“doplňuje Havrdová.

Vstup veřejnosti do vnitřních sportovišť, například fitness center, vláda povolila od 17. května, ale s velkými omezeními. Venkovní bazény se otevřely na konci května, vnitřní dokonce až v polovině června. S každým krůčkem k normálu se přitom návštěvnos­t zlepšuje a lidé vyrážejí za sportem.

„Vůbec největší změnu spojenou s výrazným nárůstem počtu transakcí sledujeme od 14. června 2021. To se již otevřela všechna vnitřní sportovišt­ě. Oproti období předchozíc­h čtrnácti dnů od 31. května narostl počet transakcí o 69 procent,“uvádí personální ředitelka Edenredu Karolína Häuslerová.

To potvrzuje i praxe. „V tuto chvíli se můžeme pochlubit cca 70- až 80procentn­í návštěvnos­tí oproti roku 2019,“říká ředitelka Aquapalace Praha Vladana Horáková. Budoucnost však vidí optimistic­ky. „Lidé se těšili,“dodává.

Například data z karet LemonPay ukazují, že nejvíce táhnou fitness centra, následují bazény. Oblíbená jsou rovněž místa pro cvičení jógy či studiové lekce typu kruhových tréninků či pilates. Velký zájem je o služby kondičních trenérů.

Žádní sportovní nadšenci

Podle některých odborníků mají Češi ve sportování co dohánět a zájem

Největší nárůst počtu transakcí sledujeme od 14. června 2021. To se otevřela vnitřní sportovišt­ě.

bude ještě růst. V průběhu lockdownů lidé museli výrazně omezit tělesné aktivity. Více než polovina lidí v průzkumu pro společnost Edenred uvedla, že se v době pandemie hýbali výrazně méně, 13 procent dotazovaný­ch se dokonce nehýbalo vůbec, protože byli stále doma. Navíc také více než polovina respondent­ů přiznala, že za poslední rok přibrali na váze.

Češi nicméně nepatřili ke sportovním nadšencům ani před covidem. Podle evropského průzkumu Eurobarome­tr z roku 2018 se alespoň jednou týdně věnuje nějaké fyzické aktivitě 33 procent Čechů. Průměr EU je 44 procent.

Podle dat Českého statistick­ého úřadu z roku 2017 přitom obezita ohrožuje 18,5 procenta Čechů – téměř 20 procent mužů a 18 procent žen. Mírnou nadváhou trpí 47 procent mužů a 33 procent žen.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia