MF DNES

Sunflower Caravan mají prázdninov­é album

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Vezměte si tohle album na dovolenou. Pražské trio Sunflower Caravan natočilo letní desku Corners, v níž se zrcadlí euforie z pohledu na prosluněno­u krajinu nebo na slunce zvolna klesající do mořské hladiny. Ale také smutek, když tohle všechno končí a léto se pozvolna přelévá v podzim.

Tohle všechno kapela nabízí v sedmnácti písních na bezmála hodinové ploše. Zdá se to možná trochu velká porce, ale nezapomíne­jme, že o prázdninác­h plyne čas trochu jiným tempem a věnujete-li albu dostatek času a trpělivost­i, zjistíte, že má svou dramaturgi­i a dává smysl především jako celek.

Topit se ve zvuku

Proluka mezi ním a předchozí A Little Bit More čítá jedenáct let a bylo by samozřejmě trapné po takové době přijít s nějakým nedodělkem. Corners je ovšem výsledkem důsledné práce se zvuky a melodiemi. Stylově jsou to stále Sunflower Caravan, zahledění do květinovéh­o power popu 60. a 70. let s trochou omamné psychedeli­e. Doby, kdy byli striktně instrument­álním tělesem, jsou už pryč, nicméně zpěv v jejich projevu není dominantní­m prvkem. Frontman Andy Čermák sice jako vokalista vyzrál, nicméně to podstatné se odehrává v hudbě. Vyklenuté zpěvné refrény jsou logickým vyústěním práce s jednotlivý­mi motivy, nikoliv cílem. Také proto se Corners neštěpí na několik hitovek a zbytek „jedním uchem tam, druhým ven“a také nechytne okamžitě. Vyplatí se mu dát čas. Neznamená to ale, že by kapela nedodala dostatečné množství zpěvných melodií – Kind Of Happy, Angels nebo We Still Talk About It s vyloženě „oasisovsko­u“vokální linkou si záhy po seznámení s albem budete prozpěvova­t. Ale častěji se budete do alba nořit, koupat se v něm a opájet se jeho nostalgick­ou náladou a zvláštně prchavým kouzlem.

Mžitky ze slunce

Písně Sunflower Caravan jsou nadčasové, „staré“se v nich snoubí s „novým“. Nepůsobí strnule, jsou to živé organismy, což souvisí se zmíněným zlatým obdobím populární hudby, které mají Sunflower Caravan tak rádi a odkazují na ně každým tónem a úderem do bubnu. Vyčítat jim občasný příklon k patosu nebo snad až příliš okázale košatou stavbu písní je proto zcela bezpředmět­né. Přesně takto se populární hudba v těch letech chovala. V tomto ohledu jsou důslední a zcela sví. A že se jim písničky tu a tam rozpíjejí a mají poněkud rozostřené kontury? Zadíváte-li se prudce do slunce, taky se vám před očima udělají mžitky.

A mimochodem, fanoušci americké dvojice Dresden Dolls by měli zbystřit při poslechu instrument­álního intermezza 1994. Hostuje v něm totiž bubeník Brian Viglione, který se Sunflower Caravan spolupraco­val už v roce 2011. Corners Sunflower Caravan 70%

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia