MF DNES

Tajemná a mlčící Toyen se ocitá na scéně v hlavní roli

- Radim Kopáč literární a výtvarný kritik

Letošní rok patří Toyen. Loni to bylo čtyřicet let, co slavná malířka v Paříži zemřela. Příští rok bude mít sto dvacet let od narození. Mezičas pak může vyplnit aktuální pražská výstava, kterou „snící rebelce“věnovala Národní galerie ,anebo nový román Mileny Štráfeldov­é.

Přítelkyně avantgardi­stů

Kniha se jmenuje dramaticky: To je on! Skoro jako nějaká detektivka nebo populární krimi. Ale je to jinak: Štráfeldov­á, kulturní publicistk­a se zkušeností hlavně z Českého rozhlasu, napsala životopisn­ý román. Klasického střihu.

Tam, kde jsou k Toyen prameny, cituje, tam, kde prameny nejsou, beletrizuj­e a píše situace a dialogy, tak jak by se mohly nejspíš odehrát. Jde jejím životem jako širokou alejí. Od počátku do konce.

Popisuje silné napnelismy v rodině, hlavně s matkou. Vykresluje přátelství s dalšími avantgardi­sty, jako Štyrským, Nezvalem, Teigem, Heislerem nebo Bretonem. Sleduje ji během první války, první republiky, druhé války i francouzsk­ého exilu. Prostě zlomové body a klíčové postavy. Velké dějiny na pozadí – a Toyen na scéně v hlavní roli.

Profil malířky Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové, se vyloupne z koláže reálného a možného hlavně v poslední části knihy. Román je totiž docela disproporč­ní: první půlce života „snící rebelky“patří tři sta stránek, druhé pak zhruba padesátka. Tady se však děje to podstatné: reflexe, bilance, pohledy zpátky. Dekády v Paříži, kam Toyen odešla v sedmačtyři­cátém roce, jsou plné nostalgie, smutku, úzkosti. Přátelé postupně vymřeli, rodina zůstala pod zámkem v komunistic­kém Českoslove­nsku.

Toyen se uzavřela v sobě jak v příslovečn­é věži ze slonoviny. Zůstala sama, mlčenlivá, se svými vzpomínkam­i a sny. Vyprávějí za ni její obrazy, kresby, koláže: scény plné neznámé magie a existenciá­lní cizoty. Melancholi­í zalité krajiny, kterými bloumají přízraky a mátožné vize.

Objevy se nekonají

Zatímco Toyen byla surrealist­kou, Milena Štráfeldov­á zůstala v jejím životopisn­ém portrétu realistkou. Mluví tady jasnou řečí, někdy možná až příliš obšírně, rozvláčně, doslovně. Některé scény pak barví vyloženě pohádkově: Nezval je Slávek, Štyrský Jindra, Toyen Manka. A povídají si málem jako na pouti.

Terén jim přitom Štráfeldov­á spíše zužuje: mluví se hlavně o tom, co je z malířčina života dobře známé. Žádné objevy se nekonají. Možná ani nemohly: Toyen si svůj privátní prostor odjakživa dobře hlídala. Nepouštěla si člověka k tělu. Neměla potřebu komentovat druhé. Natož je soudit nebo odsuzovat. Víc žila a byla pro sebe.

Román To je on! to jenom potvrzuje. Malířka Toyen zůstává jedním velkým tajemstvím i čtyři dekády po své smrti. To je on! Milena Štráfeldov­á 60 %

 ?? Foto: ČTK ?? Toyen na snímku z roku 1930.
Foto: ČTK Toyen na snímku z roku 1930.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia