MF DNES

Nečekaný sok. Dán, co vypadá jak Tintin

Od fotbalu k cyklistice. Příběh Dána Vingegaard­a, objevu Tour.

- Matěj Tomíček

Mluvilo se o souboji Tadeje Pogačara s Primožem Rogličem. O tom, jak Pogačar bude mít co dělat s letkou Ineosu složenou z dvou vítězů Gira a krále Tour Gerainta Thomase. Jak se do souboje o žlutý dres konečně zapojí taky Superman Miguel Ángel López.

Jenže první, kdo dokázal na této Tour dostat mladého Slovince do červených čísel, je neznámý kluk z Dánska. Jonas Vingegaard se jmenuje a ještě loni ho znali jen opravdoví fanoušci cyklistiky.

Když ve středu přijel do cíle etapy přes Mont Ventoux, usmíval se od ucha k uchu. Široké čelo, zrzavé vlasy, trochu připomíná komiksovéh­o hrdinu Tintina.

„Já... vážně nevím, co říct. Cítím se skvěle, tak jsem to prostě chtěl zkusit,“vyprávěl Jonas Vingegaard v malém provensáls­kém městečku Malaucene zasněně, toho času třetí muž Tour.

Kdo to ale vlastně je? Jak už to tak bývá, ke kolu ho dotáhl táta. Malý Jonas dlouho hrál fotbal, než cyklistick­ý závod Kolem Dánska zavítal do jeho rodného města. „Táta mě vzal podívat se na etapu a mně se to zalíbilo, tak jsem začal sám víc jezdit. Už ne jen do školy nebo na trénink, ale i sám pro sebe. Každopádně to byla dlouhá cesta, než jsem se dostal do World Tour,“líčil.

Při 175 centimetre­ch váží jen 60 kilogramů. Na dánských rovinách pro něj bylo těžké držet krok s urostlejší­mi kluky. Ale jakmile se silnice trochu zvedla, všem snadno ujel.

Tuhle sílu rychle objevili v Jumbo-Visma, kde mu předloni dali smlouvu. A nelitovali. Hned v první sezoně Vingegaard vyhrál Hammer Stavanger, pak i předposled­ní etapu worldtouro­vého závodu Kolem Polska. Porazil tehdy Pavla Sivakova, Jaie Hindleyho, Taa Geoghegana Harta a dostal se průběžně do vedení.

A to byl problém. „Já na to vůbec nebyl připravený. V minulosti jsem byl většinou domestik a teď jsem najednou měl vést tým. Nebyl jsem připravený na to mít na sobě dres lídra závodu World Tour, ten tlak mě dostal,“líčil upřímně.

Ráno před závěrečnou etapou skoro nedokázal vstát z postele. Při snídani pak do sebe vůbec nic nedostal a dnem se protrápil. Do cíle dojel 81., v pořadí klesl na 26. příčku. „Byla to výborná škola. Pochopil jsem, jaké to je, když nejedu rovnou na hotel. Že tiskovky, vyhlášení, dopingová kontrola, to všechno zabere nějaký čas. Musíte u toho jíst, pít, začít regeneraci. To všechno pro mě bylo nové,“popisoval.

Letos už vyhrál závod Coppiho a Bartaliho, v Baskicku porazil i Pogačara. Teď je třetí na Tour a na druhého Urána ztrácí jen 14 sekund, na Pogačara pak pět a půl minuty. Je to daleko, ale nic není nemožné. Obzvlášť úsměvně teď vyznívají slova čtyřiadvac­etiletého Vingegaard­a těsně před Tour o tom, kde se vidí za pět let.

„Vážně nevím. Mám velké sny, ale všechno závisí na tom, jestli se ještě zlepším. Pokud ne, je zbytečné, abych říkal, že chci vyhrát Tour, protože to se nikdy nestane,“řekl.

Teď už to tak nereálné není.

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Bílý a žlutý Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar, třetí a první muž Tour.
Foto: Profimedia.cz Bílý a žlutý Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar, třetí a první muž Tour.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic