Rostou! Počasí slibuje nebývalou sezonu
Když mykoložka Tereza Tejklová před pár dny vyrazila do lesa, vrátila se se dvěma košíky hřibů, lišek či růžovek. A nebylo to jen kvůli tomu, že se v houbách vyzná a ví, kde je sbírat. Houbařská sezona se rozjela naplno.
„Situace je rozhodně lepší než před týdnem či dvěma,“říká Tejklová. Houbám prospělo aktuální deštivé a teplé počasí. „Je vidět dlouhodobý efekt srážek, hub je víc, spektrum je bohatší. Rostou jak hřibovité houby, tak muchomůrky růžovky, holubinky...“vyjmenovává jen namátkou mykoložka Tejklová.
Důkazy, že je skutečně letošní deštivá sezona pro houbaře přívětivější než ty předchozí z horkých a suchých let, je možné nalézt stále častěji na sociálních sítích.
Martin Bartůšek z Mykologického klubu Plasy dokonce říká, že letošní rok má zatím nakročeno k tomu, aby byl houbařsky „hodně zajímavý“. „Lidé, kteří mají houbaření rádi, by si měli vzít zhruba za týden dovolenou,“uvedl pro MF DNES Bartůšek. Pokud se ale houbaři chtějí vydat do lesů už o tomto víkendu, podle aktuální mykologické mapy by měli vyrazit třeba na Rakovnicko či Křivoklátsko, na Plzeňsko nebo na jih od Prahy.
Všude tam zaznamenali mykologové podle průzkumu MF DNES skutečné žně. Zkrátka ale nepřijdou ani houbaři v jiných částech republiky. „Je třeba vyhledávat okraje lesů, cest, přelom hustšího a řidšího lesa. A především listnaté či smíšené lesy,“doporučuje Tejklová. Podle ní jsou na tom teď dobře i lokality, kudy prošly před čtrnácti dny či týdnem bouřky. Přinesly totiž dostatek vláhy.
A co teď roste nejvíce? V lesích lze nalézt hřiby koloděje, hřiby dubové, lišky či holubinky. Z nejedlých hub, které tak maximálně zkazí smaženici, se objevuje hřib kříšť a hřib žlučník. A z jedovatých hub se objevuje muchomůrka panterová nebo pečárka zápašná.