Očekávání cestovek zchladila delta
Rekordní prodeje zájezdů z června jsou pryč
Jen pár týdnů trvalo oživení cestovního ruchu, kdy lidé s vidinou blížících se prázdnin zaplavili cestovní kanceláře s poptávkami zahraničních zájezdů. Do tohoto optimistického období patří i rozhodnutí cestovních kanceláří Fischer a Exim tours patřících do německého konglomerátu REWE obtelefonovat svoje klienty s nabídkou předčasného vyplacení peněz, které mají uložené v podobě voucherů. Obě cestovní kanceláře tehdy vsadily na to, že většina klientů po roční pauze raději kupony využije na nákup dovolené, než aby si nechala peníze vyplatit.
„Následné zařazení Tuniska mezi rizikové země a zpřísňování podmínek pro cesty do řady destinací ale odhodlání Čechů poněkud ochladily,“říká generální ředitel cestovní kanceláře Fischer a šéf turistického byznysu REWE ve středoevropském regionu Jiří Jelínek.
Jak velkou část klientů s vouchery jste už obtelefonovali s dotazem, zda letos na dovolenou pojedou, nebo zda budou chtít zpět peníze?
Už jsme kontaktovali tisíce klientů a postupujeme dál.
Změnil se nějak postoj lidí, po zákazu Tuniska a dalších komplikacích spojených s letní sezonou? Je teď více lidí, kteří vouchery nebudou chtít využít?
Myslím, že lidé letos mají chuť cestovat. Na druhou stranu na ně samozřejmě působí opatření vlády, která jim tu chuť naopak berou. Chápu, že vláda potřebuje, aby se lidé očkovali, ale neměla by se toho snažit dosáhnout tím, že si bude brát cestovní ruch a lidi, kteří chtějí cestovat, jako rukojmí. Ministerstvo zdravotnictví nám není schopné dát jasnou metodiku, podle které posuzuje jednotlivé země. Pak se stává, že přicházejí nařízení ze dne na den. Myslím, že by pro všechny bylo nejlepší, kdyby se i česká vláda řídila podle respektovaného Kochova institutu, který působí v sousedním Německu.
A Kochův institut se rozhoduje podle jakých kritérií? Tam není prostor pro podobná překvapení jako v Česku?
Z toho, jak pozoruji situaci v Německu, bych řekl, že jsou schopni lépe reagovat. Za hlavní indikátor vývoje epidemie už nebudou považovat počet nově nakažených za sedm dní, ale zohlední i počet hospitalizací, protože ty skutečně ukazují, jak epidemie zatěžuje zdravotní systém.
V Německu už vycházejí z toho, že nejrizikovější skupiny obyvatel jsou z velké části naočkované. Karanténu po návratu ze zemí, jako je Španělsko, Turecko nebo Spojené arabské emiráty, už lidem nenutí řadu měsíců. Podobný přístup mi v Česku chybí.
Navíc naše opatření se stávají nefunkčními, když řada lidí logicky odjede na dovolenou radši z Německa. Výsledkem tedy je, ze z epidemického hlediska opatření nefungují a jen ekonomicky negativně působí na už tak dost zasažené české firmy z cestovního ruchu.
Během letošní sezony řada touroperátorů uváděla, že lidé s nákupy čekají na poslední chvíli. Potvrzuje se toto očekávání? Nebo naopak začátek léta ukázal, že ani na poslední chvíli nebude o zájezdy takový zájem?
Covid určitě nákupní chování změnil, o tom není pochyb. V předprodejích se prodalo méně zájezdů než dřív. Je to logické, když si vzpomeneme, jak to tady vypadalo od ledna do března. V květnu a červnu pak přišlo velké oživení a prodávali jsme dokonce víc než v roce 2019. Pak ale přišly kroky vlády, které tento optimismus zchladily – zákaz Tuniska, povinnost karantény například i po návratu z Mallorky. Takhle přísné podmínky okolní státy, jako je třeba Německo, nemají. Vládní opatření jdou bohužel ode zdi ke zdi.
Jak se v současnosti prodávají zájezdy? Období před prázdninami bylo silnější než běžný předkrizový rok. Jak je to s prodeji nyní?
Došlo k určitému zbrzdění. Před začátkem prázdnin jsme několik týdnu prodávali o třetinu zájezdů víc než v roce 2019. Teď, vzhledem k často se měnícím opatřením, je zájem slabší a jsme momentálně na stejných číslech jako v roce 2019.
Je možné říct, kam si v posledních dnech nejčastěji lidé kupují zájezdy? Projevily se například informace o možném rušení zájezdů do Egypta tím, že poklesl počet prodejů do této destinace?
Na špici zájmu zůstávají dlouhodobě oblíbené destinace zejména řecké ostrovy jako Kréta, Rhodos nebo Zakynthos. Neustále se měnící pravidla nám samozřejmě nepomáhají, na druhou stranu věřím, že naši klienti vědí, že s nimi případné změny vždy vyřešíme k jejich spokojenosti, takže výkyvy v prodejích nejsou nijak výrazné.
Je možné na základě rezervací a dříve prodaných zájezdů během letošního roku uvést, jaký je podíl lidí, kteří za dovolenou
Covid zvyky změnil. V předprodeji se prodalo méně zájezdů než dřív.
platí voucherem a jaký podíl mají lidé, kteří cestovním kancelářím přinášejí nové peníze?
Tady je potřeba se pro vysvětlení vrátit se do loňské sezony. My jsme od klientů nechtěli, aby nám dopláceli zájezdy, u kterých bylo zřejmé, že se neuskuteční.
Nakonec jsme zrušili úplně všechny zájezdy, abychom mohli začít s čistým stolem a každý klient přesně věděl, co ho v destinaci a hotelu čeká a mohl se svobodně rozhodnout, jestli za takových podmínek chce cestovat.
A jaký objem zájezdů placených vouchery z toho tedy vyplývá?
Vyplývá z toho to, že většina voucherů byla vydaná na zaplacené zálohy nikoli celkové částky zájezdů. Takže zhruba u pětiny z dosud prodaných zájezdů byl uplatněn voucher, ale finančně je to jen kolem 10 procent obratu.
CK Fischer a Exim Tours vyplácením voucherů před termínem, nebo zavedením všech kuponů pod Lex Voucher udělaly pár proklientských kroků. Máte zpětnou vazbu, jak na to reagovala konkurence? Ze strany ACK ČR byly například vypuštěny pokusné balonky, že by klienti měli nést pětinu nákladů za zrušené zájezdy. Šel někdo podobnou cestou jako vy, nebo vás někdo označil za vyvrhele, který „trhá partu“?
Jestli nás označili za vyvrhele, nevím, ale myslím, že nás nikdo nenásledoval. Ono to vychází z finančních možností jednotlivých cestovních kanceláří, která momentálně není růžová, a to, jak vláda dál dusí obor cestovního ruchu, situaci rozhodně nepomáhá. Vzhledem k tomu, že my si to můžeme dovolit, mi dřívější vyplacení přijde jako férový krok vůči lidem, kteří loni bohužel kvůli covidu přišli o svoji dovolenou. A pokud některé cestovní kanceláře vydávaly i vouchery, u kterých lidé v případě neuplatnění o peníze definitivně přijdou, tak je to samozřejmě problém.