MF DNES

Muzikál, jaký Cannes unese

Když Adam Driver s Marion Cotillardo­vou zpívají sladký duet Milujeme se tak moc, působí Annette jako každý jiný romantický muzikál. Ovšem takových okamžiků nabízí novinka kin jen málo.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Aby oddechový žánr, za jaký se muzikál obecně považuje, mohl zahajovat festival v Cannes, musí vypadat právě jako Annette, tedy okázale přestylizo­vaná, spíše zajímavá než strhující podívaná, jejíž režisér Leos Carax si pověst vizionáře zjevně s potěšením pěstuje.

V hlavní roli loutka

Už od úvodních titulků s písní opakující „Tak můžeme začít?“je nasnadě, že se bude zcizovat a že profese obou hrdinů – komik a sopranistk­a – se využijí k teatrálním prvkům včetně rituálů před vystoupení­m. On jezdí na motorce, ona se vozí v limuzíně; „Opičák Boží“, sólový bavič v oboru stand up, získává popularitu humorem na hraně, kdežto sopranistc­e, jejíž hrdinky denně na jevišti vznešeně umírají, se fanoušci koří coby světici.

Driverova show je vskutku skvělá, útočná i sebeironic­ká, cezená na půl úst. Má spíše podobu provokativ­ní osobní meditace než obvyklých veselých historek a způsob, jak jeho dialog s obecenstve­m včleňují tvůrci do hudební složky od kapely Sparks, budí respekt.

Jenže výstup je úmorně dlouhý, což platí také pro jiné kapitoly i pro film jako celek, zvláště když pojetí vytváří bariéru mezi hrdiny a diváky. Trvá, než prolog vpustí „třetího do hry“, oddaného doprovázeč­e operní divy, v jehož roli Simon Helberg ukazuje, že Howardem Wolowitzem ze seriálu Teorie velkého třesku nehodlá být navěky.

A hlavně než přijde titulní postava, zvláštním darem nadaná dcerka ústředního páru Annette, kterou většinu času ztělesňuje loutka. Což je sice nevšední, ale příliš doslovný symbol úlohy, již dívence využívané tu jako zbraň pomsty, tu jako zdroj obživy přisoudili její rodiče.

S proměnou romance ve vražedný morytát přijdou ke slovu duchařina, MeToo, úděl dětí v showbyznys­u, ale zpoza přepjatě vyzdobené formy vykukuje banální milostný trojúhelní­k, nesený v jedné melancholi­cké náladě i melodice. Nejsilnějš­ím okamžikem tak zůstává finální setkání otce s dcerou, kde se stylizace opouští a člověk odpouští.

Annette Francie 2021

60 %

 ?? Foto: Aerofilms ?? Zvláštní pár Stand-up komik v podání Adama Drivera se zamiloval do operní pěvkyně, kterou hraje Marion Cotillardo­vá.
Foto: Aerofilms Zvláštní pár Stand-up komik v podání Adama Drivera se zamiloval do operní pěvkyně, kterou hraje Marion Cotillardo­vá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic