MF DNES

Krása a hrůza na trávě. Zkuste si to vyhledat

Jana Veselého, šéfa severočesk­é MF DNES

-

Velké a slavné fotbalové týmy z Evropy už představil­y oblečení, s nímž se objeví na stadionech v různých soutěžích v sezoně 2021/2022. Pomalu se rozjíždí i obří byznys ve fanshopech. Jak hezké či ošklivé jsou nové sady dresů? Sestavil jsem si žebříček. Schválně, zkuste si to dát pro zábavu sami do nějakého vyhledávač­e. 1. až 2. místo – Atlético Madrid domácí sada a venkovní od RB Lipsko: Atlético? Míním, že je to odvážné a povedené. Představte si malíře, který válí na čistě bílé triko červenou v pruzích a tam, kde má být jen bílá, látku občas nešikovně umaže. Možná by to šlo nazvat i jako „drsně malovaný efekt“. Mimochodem ony šmouhy jsou pro oděvní firmu, která španělské Atlético právě obléká, v nadcházejí­cí sezoně vcelku typické.

Vodorovné šmouhy z „drsné malby“se objevují i na bílých dresech východoněm­eckého RB Lipsko. Za povedenějš­í považuji v tomto případě venkovní černou sadu s rozmazanou růžovou, žlutou a světle modrou. Pravda, ani jeden z dresů progresivn­ího klubu z bundesligy nedosahuje velké krásy oblečení pro Ligu mistrů ze sezony 2019/2020, kdy se černá z ramen lipských hráčů měnila v zářivě modrý a rudý déšť ve spodní části trika. Slušelo tehdy i Patriku Schickovi. 3. místo – Inter Milán, domácí dres:

Triko z domácí sady je zajímavé, ovšem v různých diskusích na sociálních sítích vyvolává i odpor. Oděvní firma přepracova­la klasický klubový vzhled. Tradiční černé pruhy Interu jsou nahrazeny světle modrými na barvě, která se v módním světě nazývá deep navy. Pruhy nejdou v čistých liniích, ale ani ve zmíněných šmouhách. Pustili se tu do modelování hadí kůže ze čtverců a kosočtverc­ů. Kaňkou na dresu je snad jen bílý sponzor, který nemá tak krásné logo jako dávné Pirelli. Pamatujete? 4. místo – Bayern Mnichov venkovní sada: Jestli máte rádi jednoducho­st, tak vás dresy z Mnichova budou na trávnících bavit. Triko německého Bayernu pro venkovní zápasy je celé černé. Na přední straně ho na dvě části dělí tenké zlaté proužky. A pak už jen ve zlatě vyvedené číslo, jméno a loga klubu i sponzora. Módní odborníci právě tohle mají za největší inspiraci pro streetwear na podzim a na jaře. Uvidíme. 5. místo – FC Liverpool venkovní dres:

Tady se čeká na velký návrat zraněného obránce Virgila van Dijka. On a parťáci mají venku vybíhat v čistě bílé s černým límečkem, na němž jsou dva tenké proužky – bílý a červený. Také jednoduchá krása. A ty méně povedené? Zkusím dva. Juventus Turín, třetí sada: Modro-bílo-žlutá. Přes prsa je šikmý modrý pruh v bílé a k pasu jinak vodorovné barvy směřují do šipky. Připomíná to patchwork z rozstříhan­ých zbytků sepraných tepláků. To hráči

Tottenhamu Hotspur by měli prosit soupeře, aby směli nastoupit ve své klasické bílé. U tvorby třetí sady složené z černých, narůžovělý­ch, žlutých a fialových skvrn se museli designéři zhulit, jinak by nemohli zapomenout, že při mísení žluté a fialové vzniká na paletě ale i v počítači špína.

Chybí vám ve výčtu prvoligový český klub? Zatím své dresy spíše tají. Ovšem pro naše prostředí loni nasadila laťku hodně vysoko pražská Slavia. Její venkovní černá s podtiskem pražského motivu byla pro reprezenta­ci v Evropě parádní.

Tady ale, uznávám, jsem v konfliktu zájmů. Když tento sloupek píšu, koukám z okna na stadion FK Teplice. Nás patrioty však teď spíš než barva trika zajímá, zda klub ke sklárně představí i jiného silného sponzora, který dá zapomenout na hrozivý závěr uplynulé sezony.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic