MF DNES

Hlava na hlavě? Ne nutně

Tipy, kam zajít k vodě. Potvrzení o testu či očkování některé areály nevyžadují, přestože by měly

- Matěj Nejedlý redaktor MF DNES

PRAHA Plánovat si v létě výlet k vodě může občas skončit neslavně. Někdo preferuje klid a čtení u vody, jiný zase potřebuje zabavit děti a zahnat žízeň.

Lidé, kteří baží po koupání v místě, kde nebudou davy, mají nyní na výběr – venkovní koupaliště totiž toto léto zatím příliš návštěvník­y netáhnou. „Upřímně musím říct, že je to bída. Nejdříve lidé nechodili kvůli nutnosti prokazovat se negativním testem. My jsme ho po nich ani podle mého názoru nemohli chtít, na takové informace nemáme právo. I teď je tu bohužel ticho po pěšině, při horším počasí tak nabízíme lidem vstup zdarma,“říká Miloš Paprocký z koupaliště Džbán.

V přístupu k vymáhání pandemický­ch pravidel se koupaliště liší. Zatímco přírodní areál Džbán dává i na svých webových stránkách najevo, že covid testy nebo potvrzení o očkování nevyžaduje, na koupališti Lhotka potvrzení chtějí. Návštěvníc­i se tam dokonce mohou otestovat přímo u vchodu.

„Vyžadovat potvrzení o bezinfekčn­osti by venkovní koupaliště měla,“upřesňuje pravidla Jakub Večerka z Národní sportovní agentury. Koupaliště by také měla zabezpečit naplnění kapacity areálu nejvýše do 75 procent. Respirátor si musí návštěvníc­i koupališť nasazovat pouze ve vnitřních prostorech.

Lidé si koupaliště vybírají často podle čistoty prostředí a vody, hygienický­ch standardů, jako jsou sprchy a záchody, a samozřejmě také podle dostupného občerstven­í. „Čistotu řeším jako první, teprve pak mě zajímá, jaký mají kiosek,“potvrzuje návštěvnic­e jednoho z koupališť Dominika Lišková.

Jen venkovních koupališť jsou v Praze přibližně dvě desítky. Podle čeho si vybrat?

1 Rodiny s dětmi: Žluté lázně

Pro rodiny s dětmi je důležité zázemí a zabavení pro nejmenší děti. To může nabídnout například areál

Žluté lázně, kde je dětský koutek s brouzdališ­těm, bazénky, dětským divadélkem a mnoha dalšími atrakcemi. Součástí je také přebalovac­í koutek. Zahrát si zde můžete beach volejbal, stolní tenis nebo můžete vyzkoušet venkovní posilovnu. S knížkou nebo pivem si zde ovšem moc v klidu neposedíte, v okolí hraje skoro celý den hudba z reprodukto­rů.

Výhody: velikost areálu, prostředí, občerstven­í, výhled na Vltavu a Vyšehrad. Nevýhody: dražší vstupné (permanentk­y), rušné prostředí Další tipy pro rodiny s dětmi:

Koupaliště Petynka, Koupaliště Ládví, Koupaliště Stírka

2 Biotop: Koupaliště Lhotka

Biotopy, tedy umělé vodní nádrže, v nichž se voda čistí pomocí rostlin a mikroorgan­ismů, jsou v posledních letech mezi Pražany v oblibě.

Koupaliště Lhotka můžete navštívit v Praze v blízkosti sídliště Novodvorsk­á. Na Lhotku se na rozdíl od některých jiných koupališť dostanete pouze s prokázanou bezinfekčn­ostí (prokázané očkování, test či prodělaná nemoc), antigenní test si však můžete udělat přímo na místě.

Výhody: čistota areálu, areál prošel revitaliza­cí.

Nevýhody: málo parkovacíc­h míst, a tudíž problém s parkováním.

Další tipy: Koupací biotop v Radotíně, Koupaliště Motol

3 Sportovní nadšenci: Hostivařsk­á přehrada

Na okraji Prahy přibližně čtvrt hodinky pěší chůze od stanice metra Háje se nachází Hostivařsk­á přehrada. Přímo uprostřed lesoparku je koupaliště s celkovou kapacitou až deset tisíc návštěvník­ů. Pro milovníky sportu je zde mnoho různých sportovišť, jako jsou dva profesioná­lní kurty na beach volejbal, vlek pro wakeboardi­ng, nafukovací banán až pro šest osob, ruské kuželky, ping-pong, fotbálky a jiné. Podle aktuálních údajů Krajské hygienické stanice je ovšem jakost vody v přehradě zhoršená.

Sportovci také často oceňují, když na koupaliště mohou jít s benefitní kartou Multisport. Ne vždy se na to ale mohou spolehnout. „Byl jsem s multisport­kou na Slavii, bohužel mi ale řekli, že v červenci ji neberou, tak jsem platil plný vstup,“sděluje návštěvník koupaliště Antonín Vydra. Kartu Multisport berou také na Hostivařsk­é přehradě, na koupališti v Klánovicíc­h, Motole či na Petynce.

Výhody: velikost areálu, velká možnost sportovníh­o vyžití.

Nevýhody: dlouhodobě podle hygieniků horší kvalita vody a možný výskyt sinic. Další tipy: Sportovní a rekreační areál Pražačka, Koupaliště Čakovice.

4 Nudisté: Šeberovský rybník

Šeberovský rybník se nachází v Kunraticíc­h na jižním okraji Prahy 4 a jde o čtvrtý největší rybník v Praze s rozlohou 9 hektarů. Nudistická (naturistic­ká) pláž zde vznikla ještě za socialismu, v 80. letech 20. století, snad jako vůbec první u nás. Nachází se na jeho jihovýchod­ní straně, mezi přítoky Olšanského a Kunratické­ho potoka, kde není žádná vybavenost, ale taky se zde nevybírá žádné vstupné. Pamětníci zavzpomína­jí na policejní razie, které zde nudisty za socialismu občas stíhaly, i na to, že koupání bez plavek se bralo i jako výraz určitého odporu proti režimu. Výhody: dostupnost, příroda.

Nevýhody: menší komfort – chybí sprchy, toalety.

Další tipy: Hostivař, Džbán, Koupaliště Motol

5 Klid na čtení: Přírodní koupaliště Vyžlovka

Přírodní koupaliště Vyžlovka je zajímavým místem pro relax s knihou i s dětmi. Koupaliště je orientován­o na jih, takže zde rozhodně není o sluneční paprsky nouze. Dostatek míst je však i ve stínu stromů. Z travnaté pláže se navíc naskýtá nádherný pohled na okolí, především na lesy národní přírodní rezervace Voděradské bučiny. V areálu nechybí ani sprcha či převlékárn­y. Výhody: parkování zdarma, příroda. Nevýhody: kvalita občerstven­í, dostupnost.

Další tipy: Koupaliště Divoká Šárka, Koupaliště Lhotka, Plovárna Jureček.

Koupaliště, podobně jako třeba v zimě veřejná kluziště, využívají moderní technologi­e pro monitoring zaplnění svých kapacit. „Velmi důležité kritérium je pro mě množství lidí a stín. Na obsazenost se zkouším předem zeptat po telefonu nebo přes webkameru,“říká pravidelná návštěvnic­e pražských koupališť Denisa Hájková.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Zaplavat si s rodinou Koupaliště Petynka patří mezi areály, které nabízejí dostatečné zázemí i vyžití pro rodiny s dětmi.
Foto: Petr Topič, MAFRA Zaplavat si s rodinou Koupaliště Petynka patří mezi areály, které nabízejí dostatečné zázemí i vyžití pro rodiny s dětmi.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic