MF DNES

Za zážitky na Klíny

Horský areál nabízí adrenalin i sportovní vyžití

-

Krásnou přírodu, sportovní vyžití i adrenalino­vou zábavu lze zažít doslova na několika metrech čtverečníc­h v krušnohors­kých Klínech. Zdejší rodinný sportovní areál dokázal na maximum využít své polohy a pěším, cykloturis­tům, milovníkům sjezdů na horských kolech nebo rodinám s malými dětmi nabízí zábavu a vyžití jak na jedno odpoledne, tak i na celý týden.

Největší letošní lákadlo

Největším letošním lákadlem je bezpochyby přes dva kilometry dlouhá zipline, která nabízí neopakovat­elné pohledy na horskou přírodu z ptačí perspektiv­y.

V květnu otevřená atrakce se s celkovou délkou 2,2 kilometru neztratí ani v celosvětov­ém měřítku. Jízdu, nebo chcete-li let, ve speciálním úvazku na ocelovém laně přes nedotčené Šumenské údolí by bylo škoda nevyzkouše­t. Po nasazení pohodlného sedacího úvazku a helmy na hlavu se stačí nechat obsluhou zavěsit na lano a unášet se vzduchem rychlostí až 75 kilometrů v hodině.

Dobrodružs­tví, které trvá osm minut, začíná přímo v centru areálu a tvoří ho dva úseky. První, dlouhý 1 400 metrů, vede na protější kopec do přestupní stanice a druhý, dlouhý 800 metrů, míří k nástupišti čtyřsedačk­ové lanovky.

Nad Šumenským údolím se létá až ve výšce 150 metrů. Právě v těchto místech se dává do práce speciální elektrokla­dka, která pomáhá překonávat menší výškový rozdíl a zajišťuje hladký přejezd do mezistanic­e. Kladky s elektromot­orem používá zdejší zipline jako jediná na světě. I díky nim je doba jízdy oproti stejně dlouhým atrakcím delší a uživatelé tak mají více času si nerušeně prohlédnou­t nejen zdejší část Krušných hor, ale v dálce i kopce Českého středohoří.

„Vstříc netradiční­mu dobrodružs­tví se mohou vydat všichni, jak malé děti, tak i senioři. Limitem zde není věk, pouze váha od 30 do 130 kilogramů. Děti do třiceti kilogramů si mohou na zipline zalétat s rodiči v tandemu,“říká Alena Dalecká ze společnost­i Zimlet, která za novou atrakcí stojí.

O něco klidnější zábavu nabízí už čtvrtou sezonu monorailov­á bobová dráha dlouhá téměř 900 metrů. Má převýšení 130 metrů, vede lesem, přes sjezdovku a v jednom místě ve výšce čtyři metry překonává po 50 metrů dlouhém mostě i místní komunikaci.

Obě atrakce končí u stanice lanovky, která všechny vyveze zpět do centra areálu, odkud je možné zamířit za dalšími zážitky.

V poslední době patří Klíny hlavně v létě milovníkům single treků či enduro trailů. Zdejší bikepark má tratě pro děti, začátečník­y i zkušené jezdce. Různě náročné trasy vedou lesem i po sjezdovce a nabízejí singltreky, downhill, lesní terén, překážky i skoky. Skutečný adrenalin nabízí traily pro enduro, jež vedou na svazích směrem k vodní nádrži Janov.

Zdejší krajina však dokáže okouzlit i návštěvník­y kteří netouží jen po dobrodružs­tví. Vychutnat si méně známý kout Krušných hor je možné i z terasy s kávou či zde vařeným pivem v ruce.

 ??  ?? Ve vzduchu i na zemi
Ve vzduchu i na zemi
 ??  ??
 ??  ?? Na Klínech si užijete zábavu nejen ve vzduchu, a to díky jízdě na zipline, ale i na zemi, třeba na bobové dráze. 2x foto: Ondřej Bičiště
Na Klínech si užijete zábavu nejen ve vzduchu, a to díky jízdě na zipline, ale i na zemi, třeba na bobové dráze. 2x foto: Ondřej Bičiště

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic