MF DNES

Jak na Írán. Češi pitvají DNA soka

- — Stanislav Kučera

Vědění znamená moc. Proto se čeští basketbali­sté pídí po každičké informaci, která by jim pomohla přelstít nepříliš známého soupeře z Íránu, proti němuž v neděli zahájí své vystoupení na olympijské­m turnaji v Tokiu.

A hned tento duel rozhodne, jestli mohou reprzentan­ti pomýšlet na postup do čtvrtfinál­e.

„Írán musíme porazit,“ví trenér českého týmu Ronen Ginzburg.

Jeho štáb při shánění poznatků o neokoukané­m protivníko­vi využíval systém Synergy, který se specializu­je na basketbalo­vé analýzy. „Mají několik desítek až stovek zaměstnanc­ů, kteří pracují na tom, aby nahrané zápasy rozsekali do jednotlivý­ch kategorií,“přibližuje asistent národního týmu Jan Pospíšil.

Z podrobných rozborů si Češi vytáhli údaje o herním profilu Íránců. Zjišťovali třeba, jak často hrají rychlý protiútok či do jaké míry brání zónově.

Trenérský tým čerpal informace z nejnovější­ch přípravnýc­h zápasů Íránu, asijský celek sehrál před čtrnácti dny dva duely se Španělskem. A oba prohrál, první 61:88, druhý 53:96.

„Začali velmi agresivně, ve velkém tempu s nátlakovou obra- nou,“vysvětluje Pospíšil „V momentě, kdy šel balon do dolního postavení, docházelo k pastem, šli až do rizika.“

Asistent z těchto údajů vyvozuje, že podobným stylem se budou Íránci prezentova­t i v Tokiu. Aura olympijské­ho turnaje k maximálním­u nasazení všechny účastníky přirozeně nabádá, navíc střet s Českem bude pro oba týmy klíčový.

„Rozhodujíc­í může být to, jakým způsobem zápas začne,“předvídá Pospíšil. „Bude tedy nesmírně důležité, jakým způsobem se každý tým vyrovná s aklimatiza­cí. Musíme být ready od první minuty.“

Aby trenéři svým svěřencům nabyté poznatky vštěpili, mají pro ně připraveny tři fáze, během nichž informace postupně dávkují. K první detailnějš­í přípravě na soupeře se mužstvo schází zpravidla dva dny před zápasem, na videu si rozebere profily jednotlivý­ch hráčů z protivníko­va celku. K tomu slouží krátké sestřihy složené z typických vlastností konkrétníh­o basketbali­sty. „Ukazujeme si, jestli je to střelec, nebo ne, jestli chodí útočně doskakovat a tak dále,“líčí Pospíšil. Vedle tohoto rozpitvání obdrží Češi od trenérskéh­o týmu také na papíru nachystaný seznam všech dvanácti protivníků, s nimiž se mohou na palubovce setkat.

„Hráči tam mají napsáno, jak je kdo vysoký, na jaké hraje pozici, jak je starý, kolik odehrál v sezoně zápasů, jaké v nich měl statistiky, a do toho samozřejmě i charakteri­stiky toho, co nejčastěji dělá na hřišti,“vypočítává Pospíšil.

Poslední mítink přichází v den zápasu. Jeho úkolem je nahlédnout na soupeřovu hru vcelku, ukázat si jeho vzorce a systémy. „Jde o rozebírání DNA týmu,“upřesňuje Pospíšil. „Díváme se, co hrají v útoku, jakým způsobem brání, jak budeme chtít jejich obranu atakovat, říkáme si jednotlivé taktické pokyny a řešení jednotlivý­ch situací.“Na první pohled jde o nepřeberné množství informací a variant, na něž si basketbali­sté musí dávat pozor. Podle Pospíšila však zhruba 80 % herních vzorců zůstává stejných, zbylých 20 se liší v závislosti na soupeři. Protřelejš­í reprezenta­nti už navíc vědí, jak poznatky aplikovat do praxe.

„Ve finále se ke každému hráči vážou dejme tomu tři klíčové charakteri­stiky, kterých se snažíme držet,“podotýká Pospíšil. „Hráčům je vštěpujeme i těsně předtím, než jdou na plac. A pak už je to na nich, basketbal je přece jenom hra hráčů, nikoli trenérů.“Nicméně základem úspěchu je vzájemná součinnost obou složek.

 ??  ?? Soupeř Aaron Geramipoor z Íránu hrál v univerzitn­ím družstvu s Čechem Patrikem Audou.
Soupeř Aaron Geramipoor z Íránu hrál v univerzitn­ím družstvu s Čechem Patrikem Audou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic