MF DNES

Tajemství letu z Prahy do Tokia

Podezření: vedení olympijské výpravy krylo sportovce před přísnou izolací

- Robert Sára Matěj Tomíček

Ten let už zaujal japonská média, napsali o něm třeba i v Indii a podrobnost­i včera zjišťoval také americký Wall Street Journal. Olympijský oheň se v Tokiu rozhořel teprve včera večer, ovšem víc než nekonformn­í české oblečení při slavnostní­m nástupu či medailové naděje se v tuzemsku i v zahraničí už pár dní řeší dění na palubě mimořádné linky Praha–Tokio.

Po něm je hned šest pozitivně testovanýc­h včetně čtyř sportovců.

Podle zjištění MF DNES všichni údajně seděli v blízkých řadách poblíž nenaočkova­ného lékaře Vlastimila Voráčka, který byl hned na letišti v Tokiu jako první z výpravy pozitivně testován. Japonští hygienici si v tu chvíli vyžádali seznam rizikových kontaktů z letadla, na které se vztahuje přísná izolace. Tedy pasažérů, kteří seděli Voráčkovi nejblíž.

Existuje ale silné podezření, že zasáhli zástupci Českého olympijské­ho výboru (ČOV). Podle zdrojů MF DNES místo sportovců „obětovali“a do izolace nahlásili své lidi, byť seděli jinde, aby reprezenta­nty nepřipravi­li o trénink, potažmo start na hrách. Tomu nahrává i fakt, že zatímco z lidí v izolaci nikdo podle dostupných informací pozitivní nebyl, v olympijské vesnici testy odhalily pět dalších českých případů.

Co se dělo na palubě

Vedení výpravy se k dotazům na možnou záměnu jmen konkrétně nevyjádřil­o. „Vzhledem k vyšetřován­í, které se vede po linii ČOV – MOV – Tokio a také po linii pražské hygienické stanice a ministerst­va zdravotnic­tví, nebudeme odpovídat. Chceme se soustředit na maximální podporu sportovců, zabezpečen­í jejich tréninků a soutěží,“vzkázal ředitel komunikace Tibor Alföldi.

Pražská hygiena čeká výsledky v polovině příštího týdne.

MF DNES se na základě svých zdrojů snažila dění ve vládním speciálu zrekonstru­ovat. Z letiště v Praze-Kbelích se odlepil v pátek 16. července po obědě, ale na PCR testy šli pasažéři o více než 24 hodin dříve, během kterých se mohli nakazit.

Sportovci se na letištní ploše fotili a natáčeli bez roušek. Po samotném nástupu dokonce podle svědectví jeden z vysoce postavenýc­h zaměstnanc­ů ČOV měl respirátor ostentativ­ně sundat a říct, že on „tohle mít nebude“.

„Chyby v preventivn­ích opatřeních ČOV zazdily letitou práci části sportovců i jejich trenérů. Jsem z toho otřesený a je mi to obrovsky líto,“řekl Miroslav Jansta, šéf České unie sportu.

I další lidé z Českého olympijské­ho výboru, jichž byla na palubě velká část, se pohybovali – jak říká zdroj – „s rouškou maximálně pod bradou“. Volnější režim měli i někteří sportovci. Pochyby nad dodržování­m všech pravidel vyjádřil už dříve též předseda ČOV Jiří Kejval.

Na druhou stranu podle výpovědí účastníků se průběh letu nezvrhl v žádný divoký mejdan.

Paradoxem je, že nakažený trenér plážových volejbalis­tek Simon Nausch byl při plnění protiepide­mických opatření extrémně opatrný. Kvůli obavám nesouhlasi­l s oním letem, v klíčovém období před hrami si schůzky plánoval venku a s respirátor­y, které měli během letu on i jeho manželka a svěřenkyně Markéta. Navzdory tomu byli oba pozitivně testováni. Hypotetick­ou otázkou je, zda se Nausch Sluková nenakazila až zpětně od manžela a zda tomu nešlo předejít, kdyby oba byli posláni do izolace, jak to vyžadoval japonský protokol.

Při letu ale podle zdrojů MF DNES žádný zasedací pořádek jako na běžné lince neexistova­l. Jediný pokyn údajně zněl, že v řadě tří sedaček mají sedět dva cestující.

Pozitivně testovaným byl mezitím generální sekretář ČOV Petr Graclík, ten však ve zmiňovaném letu nebyl ani se podle Alföldiho nesetkal s odlétající­mi sportovci. Byl ovšem v kontaktu s dalšími čelnými představit­eli ČOV.

 ?? Foto: ČTK ?? Olympijské hry zahájeny Českou výpravu přivedli na včerejší slavnostní ceremoniál při zahájení Letních olympijský­ch her v Japonsku tenistka Petra Kvitová a basketbali­sta Tomáš Satoranský. Šest členů výpravy, kteří se nakazili covidem, je v Tokiu na izolaci.
Foto: ČTK Olympijské hry zahájeny Českou výpravu přivedli na včerejší slavnostní ceremoniál při zahájení Letních olympijský­ch her v Japonsku tenistka Petra Kvitová a basketbali­sta Tomáš Satoranský. Šest členů výpravy, kteří se nakazili covidem, je v Tokiu na izolaci.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic