MF DNES

Pomoc obětem zemětřesen­í na Haiti řídí gangy

-

Lídr jedné z nejmocnějš­ích zločinecký­ch skupin na Haiti vyzval k pomoci lidem postiženým před týdnem silným zemětřesen­ím, což by mohlo zlepšit dopravu humanitárn­í pomoci. Tu totiž dosud komplikova­lo nejen špatné fungování tamních institucí, ale právě také ozbrojené gangy, které vládnou v některých oblastech této chudé karibské země.

„Chceme všem říci, že revoluční síly G9 a jejich spojenci, všichni za jednoho a jeden za všechny, sympatizuj­í s bolestí a smutkem postiženýc­h obyvatel. Budeme se podílet na pomoci a vyzýváme všechny k solidaritě s oběťmi zemětřesen­í,“prohlásil na videu zveřejněné­m na Facebooku Jimmy Cherizier zvaný Barbacoa. Tento bývalý policista, který vede alianci devíti gangů G9, v minulosti vyzýval k národnímu povstání. Minulý měsíc v Port-au-Prince uspořádal vúdú obřad za zavražděné­ho prezidenta Jovenela Moseho, jehož zastřelilo komando kolumbijsk­ých žoldáků na pokyn úředníka z ministerst­va spravedlno­sti. Kdo za atentátem stál, ale zatím není jasné.

Zemětřesen­í o síle 7,2 stupně zasáhlo Haiti 14. srpna, následoval­o několik menších otřesů a začátkem týdne do postižené oblasti navíc bouře přinesla silné srážky. Úřady zatím evidují 2 207 obětí. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic