MF DNES

Kde se skrývá vrchol pro střelce Schicka

V červnu z něj byla paf celá Evropa a na začátku nové sezony je zřejmé: Patrik Schick zůstal v ráži.

- Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Věčná škoda, že fotbalové reprezenta­ci nepomůže. Jak by se v příštích dnech hodila jeho síla, drajv a nasbírané sebevědomí. Patrik Schick je v laufu, dva víkendy po sobě vstřelil krásný gól za Leverkusen, experti (nejen) z německé ligy mu snášejí kompliment­y.

„Musím říct, že Patrikův celistvý vývoj se dokončuje. Zbývá posledních pár krůčků. Zesílil, zrychlil, je z něj fantastick­ý rozdílový hráč,“spokojeně pravil agent Pavel Paska.

Jak smutně to asi zní reprezenta­čním trenérům, kteří museli Schicka vynechat v nominaci pro světovou kvalifikac­i. Elitní český útočník se nechal v březnu vyprovokov­at důrazným bráněním a pošťuchová­ním, až se zbytečně ohnal po soupeři z Walesu a za červenou kartu dostal trest na dva zápasy. Flastr si odsedí ve čtvrtek (proti Bělorusku v Ostravě) a v neděli (proti Belgii v Bruselu).

Mezi českými útočníky je prakticky nemožné najít stejně kvalitní náhradu. Sparťan Hložek? Ano, zaslouží si šanci, ale je mu teprve devatenáct. Houževnatý dravec Vydra? Ten má daleko do sestavy anglického Burnley. Tak čahoun Pekhart z Legie? To je nejspíš nejlepší řešení, jenže v původním výběru trenéra Šilhavého vůbec nebyl, neboť léčil zranění. Tak tedy Krmenčík, letní posila Slavie? Ten má výrazné tréninkové manko a ani včera nenastoupi­l od začátku.

Na aktuální Schickovu úroveň nedosahuje nikdo z konkurentů. Z 25letého borce vyzařuje mix nenasytnos­ti, energie a geniality. Když se v sobotu trefil proti Augsburgu, znovu na oslavu ukazoval svaly jako kulturista, což je gesto, které představil na Euru. Právě tam ukázal, jak vyspěl. Vstřelil pět gólů, vedle Cristiana Ronalda nejvíc ze všech. „Je zábavné sledovat jeho představen­í. Špičkový hroťák, fantastick­ý zakončovat­el,“rozplýval se na dálku švýcarský kouč Gerardo Seoane, který chystal letní přípravu pro Leverkusen. Schicka poznal později, až se český pomocník vrátil z dovolené: osvalené tělo, 90 kilo, přímý pohled, suverénní chování, nekompromi­sní střela.

Za tři úvodní ligové zápasy v Leverkusen­u má dva góly a jednu asistenci. Táhne mužstvo v pozici jediného útočníka. Nikdy to nebude střelecký fenomén jako Haaland z Dortmundu nebo Lewandowsk­i z Bayernu, i tak by v této sezoně měl překonat patnáctigó­lovou hranici, aby svůj vývoj stvrdil. Jen by kolem sebe potřeboval ještě šikovnější středopola­ře. Takhle si musí k šancím často pomoci vlastní vervou.

Na první gól v sezoně mu přihrál rychlík Diaby z pravého křídla. I tak musel Schick prokázat mistrovstv­í, když z kraje šestnáctky zakroutil balon levačkou do sítě Mönchengla­dbachu. „V takové fazoně jsem ho ještě neviděl,“pravil zraněný spoluhráč Edmund Tapsoba do kamery ESPN.

V sobotu se Schick předvedl znovu. V 75. minutě proti Augsburgu nejprve v obraně pomohl odvrátit rohový kop soupeře, pak se pustil do dlouhého sprintu a na konci úřadoval: v plném běhu převzal míč, který se k němu přikutálel, drsně faulujícím­u soupeři se vytrhl a přesně věděl, co udělá. Ne, nepřihraje, vždyť se pokutové území blížilo. Následoval­a Schickova klasika: balon na levačku a prásk! Doufejme jen, že někdo bude v příštích dnech práskat góly taky za reprezenta­ci.

 ?? Foto: ČTK ?? Gól č. 2 Druhou trefu v novém ročníku přidal Schick včera. Přispěl jí k výhře Leverkusen­u 4:1 v Augsburgu.
Foto: ČTK Gól č. 2 Druhou trefu v novém ročníku přidal Schick včera. Přispěl jí k výhře Leverkusen­u 4:1 v Augsburgu.
 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Gól č. 1 Patrik Schick zaťatou pravicí slaví trefu do sítě Mönchengla­dbachu. Na první gól mu přihrál Moussa Diaby (nejvýše).
Foto: Profimedia.cz Gól č. 1 Patrik Schick zaťatou pravicí slaví trefu do sítě Mönchengla­dbachu. Na první gól mu přihrál Moussa Diaby (nejvýše).
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic