MF DNES

Slavia ztratila body i Kúdelu. A pouští Simu

- — David Čermák

Ten zpropadený drn. Ten za to mohl! Z karvinskéh­o trávníku jich včera večer trčely desítky a bídný terén minutu po minutě zvyšoval pravděpodo­bnost, že se něco semele. Odnesl to Ondřej Kúdela, současný kapitán a pro fotbalovou Slavii dost možná nejdůležit­ější muž.

Chvíli před pauzou v poslední chvíli reagoval na podivný odskok míče, stačil odkopnout, ale po dopadu se mu nehezky protočilo koleno.

Nejen slávistům, ale i reprezenta­čnímu trenérovi Šilhavému jistě zatrnulo, když viděli, jak se šéf obrany sesunul na trávník a pak kulhal ze hřiště podpíraný maséry. Slavia bez něj dvakrát inkasovala a remizovala 3:3 s Karvinou, která předtím v pěti kolech posbírala jen dva body.

Že poprvé v letošním ročníku ztratili, to je přitom pro slávisty menší problém než další události, které bláznivý zápas přinesl.

Kúdela ze stadionu pajdal o berlích a dnes se na vyšetření dozví, jestli jej koleno nevyřadí ze hry na dlouhé měsíce jako už dvakrát jiného slávistick­ého stopera Hovorku.

Kdyby ano, byla by to pro tým z Edenu mimořádná pohroma.

„Hlavně aby to nebylo nic vážného a Ondra se dal dohromady,“modlil se kouč Jindřich Trpišovský.

Kdyby se naplnila nejhorší možná varianta, přišel by o lídra, na jehož návrat do sestavy se upínal. Slavia by navíc zřejmě nemohla prodat dalšího obránce Zimu, jehož přestup do FC Turín už byl téměř hotový. Přitom po vyřazení v předkole Evropské ligy se peníze hodí, i proto včera finišovala jednání o odchodu senegalské­ho objevu Simy do anglického Brightonu – do kasy by mělo přiskočit zhruba 250 milionů.

Finančně si Slavia asi přilepší, ale potřeboval­a by přidat i na hřišti. Najednou je zranitelná, nedůsledná, soupeři cítí krev. Včera nejdřív prohrávala, pak dvakrát vedla, ale v nastaveném čase zazmatkova­la a neuhlídala při rohu karvinskéh­o náhradníka Zycha.

„Na vítězství jsme neměli,“uznal Trpišovský. „Remíza je férová.“

Po neúplném šestém kole tak už v lize nenajdete stoprocent­ní tým. Včera selhala i dosud vedoucí Plzeň, doma senzačně prohrála 0:1 s nováčkem z Hradce.

Světový projekt cyklistick­ých závodů L’Etape pod hlavičkou Tour de France poprvé dorazil také do Česka. V sobotu dopoledne na pražském Strahově odstartova­lo okolo 1 750, zejména amatérskýc­h jezdců. Prvním vítězem se však stal profesioná­l Daniel Turek. Ambasadork­a projektu rychlobrus­lařka Martina Sáblíková dojela na 13. místě a z žen byla suverénně nejrychlej­ší. Česká veřejnost tak mohla konečně okusit atmosféru nejslavněj­šího cyklistick­ého závodu. Na vlastní kůži. Na vlastních kolech. Na českých silnicích.

Jako první cílem projel za bouřlivých ovací Daniel Turek s náskokem 43 vteřin před druhým Michalem Kollertem. Oba spolu v úniku odjeli velkou část závodu a postupně zvyšovali náskok. Až v posledních kilometrec­h si Turek všiml, že soupeři docházejí síly, a dojel si pro vítězství.

Ještě většího burácení fanoušků se poté dočkala Martina Sáblíková, jež o více než pět minut vyhrála v ženské kategorii před kolegyní z rychlobrus­lařské reprezenta­ce Nikolou Zdráhalovo­u. Ambasadork­a závodu tak na trati soupeřila spíše s muži. Kromě Sáblíkové byli ambasadory ještě Zdeněk Štybar, který právě zdolává španělskou Vueltu, i Ján Svorada, držitel tří etapových triumfů na Tour.

Závod hostila Praha a Středočesk­ý kraj, o organizaci se postaraly společnost­i Petr Čech Sport a Kolo pro život. Cyklisté si mohli vybrat ze dvou kopcovitýc­h tras. Kratší 90kilometr­ovou s 1 000 nastoupaný­mi výškovými metry, nebo delší 130kilomet­rovou s celkovým převýšením 1 600 metrů. Na delší trať závodníci vyrazili v 9.45, o zhruba hodinu a čtvrt později se po prudkém lijáku přidali ostatní.

Trasy se klikatily přes Křivokláts­ko a Berounsko, do cíle zpět na pražský Strahov. Tam se rozprostír­ala vesnička L’Etape, kterou mohli za dodržení bezpečnost­ních opatření navštívit fanoušci. Byl pro ně připraven bohatý doprovodný program včetně stopovací hry nebo muzea Tour de France. Smlouva na pořádání tohoto projektu je tříletá, takže cyklisty čekají minimálně ještě další dva ročníky. (iDNES.cz)

 ?? Foto: Matěj Třešňák ??
Foto: Matěj Třešňák

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic