MF DNES

Rafan kousl. A Plzeň je v čele

Jean-David Beauguel dál táhne fotbalovou Viktorii, trefil se i ve šlágru proti Spartě. Zůstane?

- David Čermák fotbalový reportér MF DNES

daleko víc méně viditelné práce: spousta vyhraných soubojů, perfektní poziční hra, ochota vrátit se pro míč klidně až hluboko na vlastní polovinu a vytvořit spoluhráčů­m na křídlech prostor.

Navíc se vytáhl proti sparťanské­mu trenérovi Vrbovi, pod nímž se kdysi vytratil ze sestavy Viktorie a byl už skoro na odchodu. Ale to berte jen jako shodu okolností, protože Beauguel v úvodu sezony opakovaně dokazuje, že je v devětadvac­eti na vrcholu.

Sedm zápasů v lize, čtyři góly. Na první pohled slušná bilance, ale ještě víc ji doceníte, když vezmete v úvahu, že se trenéru Bílkovi jen dvakrát vešel do základní sestavy – v průměru mu na gól stačí 75 minut.

Proti Spartě si možná definitivn­ě řekl o to, aby dostával přednost před parťákem, obrem Chorým. Do něj mu chybí pár centimetrů, ale jinak v plzeňském minisouboj­i sbírá plusy.

Na to, jak urostlou má postavu, zvládá pohyb skvěle koordinova­t. Umí zakončit oběma nohama i hlavou, precizně sklepnout míč, nebojí se udělat kličku. Navíc dospěl a naučil se lépe pracovat pro tým.

Pamatujete, jak se před sedmi lety zjevil v Dukle? V prvním přípravném zápase nasázel čtyři góly, v lize za půl roku dalších sedm. Jenže pak si pochroumal vazy v kotníku a skoro se vypařil. Létal domů, vracel se později, schytával pokuty. Ani po uzdravení to nebyl on.

Fotbalová Fortuna liga

„Ukázalo se, že povahou není úplně rafan,“vzpomínal Günter Bittengel, tehdejší sportovní ředitel Dukly. „Nezakousne se, když nemusí.“

V hlavní roli

Zranění Beauguela brzdila i ve Zlíně, až to kouče Vlastimila Petrželu vytáčelo: „Pořád leží na lehátku a někdo ho ofoukává, protože ho neustále něco bolí. Takový chlap a nemá v těle sílu? Trapné!“

Jenže když Petrželu nahradil na zlínské lavičce Bílek, francouzsk­ý bomber začal zase pálit. A pod oblíbeným koučem září i v Plzni.

Po letech v Česku už dokáže překonat bolest, už je z něj rafan a kousat se naučil. Zato s hučením a rasistický­mi urážkami na sociálních sítích se nesmířil nikdy – hlavně proto v předstihu oznámil, že chce v létě, kdy mu končí smlouva, zmizet do zahraničí.

Kdy se asi Plzeň pustí do přemlouván­í? Měla by si pospíšit.

 ?? Foto: Petr Eret, MAFRA ??
Foto: Petr Eret, MAFRA
 ??  ?? Plzeňský Jean-David Beauguel (nejvýše) výrazně přispěl k výhře 3:2 nad Spartou.
Plzeňský Jean-David Beauguel (nejvýše) výrazně přispěl k výhře 3:2 nad Spartou.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic