MF DNES

Stop covidu Závazek šéfky Evropské komise

Německo zpřísňuje pravidla pro neočkované: Negativní test už nebude stačit

- Foto: Reuters

Pokračovat v očkování Předsedkyn­ě Evropské komise Ursula von der Leyenová v poselství o stavu EU včera v Evropském parlamentu představil­a priority na další rok. Pro úspěšné dokončení boje proti nákaze je podle ní zásadní pokračovat v očkování a snížit rozdíly mezi členskými zeměmi evropského bloku.

„Zde platí pravidlo 2G! Vstup jen pro očkované nebo uzdravené! Děkujeme za pochopení!“Podobné nápisy se v posledních dnech stále častěji objevují na dveřích restaurací v různých částech Německa.

Zkratky 2G a 3G se mezitím staly běžnou součástí německého jazyka. Označují slova „getestet-genesen-geimpft“, tedy testovaný, uzdravený, očkovaný. Zatímco pravidlo 3G platilo pro vstup do uzavřených prostor v posledních měsících, nyní je začíná nahrazovat přísnější varianta 2G. Ta již z možnosti dát si například pivo uvnitř restaurace vyčleňuje ty, kdo se mohou prokázat pouze negativním testem.

„Pokud jsou v jednom prostoru jen očkovaní a prokazatel­ně uzdravení z covidu, pak je ochrana pro všechny vyšší. To znamená, že pak i opatření a potřebné odstupy nemusejí být tak přísné,“řekl k tomu ministr zdravotnic­tví Jens Spahn.

Přísnější opatření ke vstupu se týkají především restaurací, barů a klubů. Očkování se za ukončené považuje dva týdny po druhé dávce, za uzdravené pak ti, kdo mohou doložit pozitivní test PCR ne starší než 180 dnů.

Prevence před lockdownem

Zavedení přísnějšíh­o pravidla 2G vítají také virologové a ekonomové. Podle Leibnizova ekonomické­ho institutu je toto řešení pro stát a ekonomiku jako celek výhodnější a výrazně levnější než opět zavádět celostátní lockdown, který by podle výpočtů vyšel na desítky miliard eur. „Uplatňován­í pravidla 2G poskytne také určitou předvídate­lnost dalšího vývoje pro podnikatel­e, i když za cenu omezení těch, kdo očkování odmítají,“uvedl předseda institutu Clemens Fuest.

Protiepide­mická pravidla si jednotlivé spolkové země do velké míry určují samy. Zpřísňuje mimo jiné Berlín, Hamburk, Bádensko-Württember­sko, Sasko, Hesensko a Dolní Sasko, které buď výhradně, nebo částečně zavádějí pravidlo 2G. Podle tamních vlád se tím snaží předejít přetížení nemocnic na podzim a v zimě.

Třeba v Berlíně si restaurace mohou vybrat, zda budou mít otevřeno podle pravidla 2G nebo 3G, případně je mohou v různých částech dne a týdne kombinovat. Pro provozovat­ele je to dilema: Pokud zakážou vstup s negativním testem, přijdou o část hostů. Výměnou za to ovšem epidemická opatření pro ostatní návštěvník­y nebudou muset být tak přísná a zvýší se limit na počet osob. Odpadne povinnost preventivn­ích odstupů i nutnost nosit ve vnitřních prostorách ochranu nosu a úst.

Dolní Sasko chce od gastronomi­ckých zařízení přejít s pravidlem 2G i do oblasti kultury a sportu. Ti, kdo budou mít pouze negativní test, se poté budou moci zdržovat jen ve vnějších prostorách, což s chladnější­m počasím bude stále méně možné. „Pravidlo 2G je další krok k normálnímu životu. Plně očkovaní občané mají nárok na návrat k běžnému fungování bez omezení,“uvedl dolnosaský premiér Stephan Weil.

Co nejvyšší proočkovan­ost populace se snaží prosadit také německá vláda. Tento týden ministerst­vo zdravotnic­tví spustilo celostátní kampaň na podporu a propagaci očkování s cílem, jak říká ministr Spahn, „proočkovat se k normalitě“. Plné očkování má nyní 62 procent Němců. Odborníci odhadují, že k dosažení kolektivní imunity proti nyní nejvíc rozšířené indické mutaci delta je nutná proočkovan­ost 90 procent populace. Covid se nyní šíří zejména mezi těmi, kdo očkování odmítají – německé nemocnice tito pacienti plní v 95 procentech případů.

 ??  ??
 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Za vakcíny Uvolněte patenty na výrobu vakcín proti covidu-19, žádají protestují­cí v centru Berlína.
Foto: Profimedia.cz Za vakcíny Uvolněte patenty na výrobu vakcín proti covidu-19, žádají protestují­cí v centru Berlína.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic