MF DNES

Proč má Jágr vrásky

Mizerný vstup do extraligy zažívá klub slavné 68.

- Jan Daněk Robert Rampa

Ještě se pořádně nezačalo, ale už se o ně pokouší depka. „Tohle je ten nejhorší možný start, co jsme mohli mít,“posteskl si kladenský útočník Tomáš Pitule.

Tři zápasy. Tři porážky. Žádný bod.

A poslední příčka v nejvyšší soutěži, na kterou nováčka „dotáhli“velikáni Tomáš Plekanec s hrajícím majitelem Jaromírem Jágrem. „Ukazuje se, že rozdíl mezi první ligou a extraligou se prohlubuje,“všímá si Milan Nový, českoslove­nská legenda a kladenský patriot. „Pořád je to začátek, ale už je to náznak, že budeme bojovat o záchranu.“

Na rozebraném hráčském trhu šéf Jágr české posily nesehnal. V Kladně se tak nejspíš rychleji než jinde ukazuje, jak metodou pokus omyl funguje současné najímání zahraniční­ch hokejistů.

Kanadský brankář Bow může být oporou, ale rok pořádně nebyl v zápřahu. V obraně se zatím nechytají jeho krajané Dotchin, Wood, Donaghey a Nor Nilsen. Kladno ve třech duelech napočítalo 21 dvouminuto­vých trestů, hru v oslabení má druhé nejhorší v soutěži. „S Vítkovicem­i jsme za nerozhodné­ho stavu neproměnil­i dvě gólové šance, podobné to doma bylo i s Hradcem. Produktivi­ta je slabá,“připomíná Nový.

Ofenzivu zjevně nespasí matadoři. Válečník Plekanec krátce před 39. narozenina­mi zvládá 24 minut za zápas, o dekádu starší Jágr spíš doplňuje čtvrtý útok. Zbytek domácích forvardů? Nepříliš známí jedinci. O to víc se čeká od zámořského dua Kristo – Ciampini, které už ovšem trenéři z elitních lajn odsunuli do třetího útoku. „Není to jen o nich. Kritizovat jednotlivc­e určitě nebudu, góly nedáváme jako mužstvo,“podotkl jeden z kladenskýc­h trenérů Jiří Burger po úterní porážce 0:3 s Mountfield­em. „Hlavně jsme vůbec nehráli hokej, který jsme chtěli hrát.“

Předtím Kladno přestřílel­y České Budějovice 7:5, Vítkovice je zase přetlačily 2:1. „Přitom jsme se všemi dokázali hrát vcelku vyrovnaně,“přemítá útočník Pitule. Se spoluhráči se může chlácholit, že v rozšířené extralize zbývá 53 duelů na nápravu. Na druhou stranu vzpomínáte, jak si v minulé sezoně počínal předchozí nováček z Budějovic?

Motor se zahříval příliš dlouho, zpackaný start nedohnal a skončil poslední. V aktuální sezoně by to znamenalo přímý sestup. „Se spodkem tabulky se musí udržet kontakt, jinak bude zle,“upozorňuje Nový.

Doma, kam to má blíž soupeř

Rytíři třemi porážkami zahájili i předloňsko­u návštěvu extraligy. Pak se rozehrál nestárnouc­í Jágr, který v zimě vytáhl tým na dostřel play off. Okopírovat scénář bude daleko těžší. Zítra se Kladno představí na ledě vedoucího Liberce. O víkendu hostí Litvínov. „Ale i ten vlastně máme venku,“utrousí Pitule. Nedělní soupeř to bude mít na zápas o nějakých 50 kilometrů blíž než Kladno. Rytíři kvůli průtahům s rekonstruk­cí vlastního zimáku dojíždějí do Chomutova, kde navíc ztratili výhodu jednoho z nejužších kluzišť v zemi. Zmenšení v Kladně před lety prosadil Jágr a extraligov­ým vyzývatelů­m to činilo značné obtíže. „I teď jsme chtěli mít co nejvíc hráčů ze zámoří, když máme se Spartou snad jako jediní úzké kluziště jako v NHL. Nevyšlo to,“zoufal si před sezonou Jágr.

Kladno celou sezonu odehraje v Chomutově. Takže změna musí nastat jinde: ve výkonech, na soupisce. Vrásky Jágrovi přibývají. A nejen kvůli věku, který bude po únoru začínat pětkou.

 ??  ??
 ?? Foto: ČTK ?? Od začátku starosti
Kladenští hokejisté zažívají špatný vstup do extraligov­é sezony: ještě neuhráli ani bod.
Foto: ČTK Od začátku starosti Kladenští hokejisté zažívají špatný vstup do extraligov­é sezony: ještě neuhráli ani bod.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic