MF DNES

Bémův konopný byznys

Pražský exprimátor vycítil „nekonečně lacinou příležitos­t“ve výrobcích z léčebného konopí.

- Karel Hrubeš reportér MF DNES

Adiktolog a bývalý dlouholetý primátor hlavního města Pavel Bém se pustil do byznysu s léčebným konopím, které je využíváno primárně ve zdravotnic­tví. V této oblasti vidí potenciál, řekl MF DNES.

„Považuji to za dobrou příležitos­t a také za velmi užitečnou věc pro léčení mnoha i velmi závažných chorob. Nekonečně lacinou příležitos­t,“uvedl Bém, který se v uplynulém půlroce začal angažovat hned ve dvou společnost­ech, které se konopím zabývají. Od letošního března je spolu s Libuší Barkovou (známou především díky provozován­í nevěstince a kauze kolem expremiéra Stanislava Grosse, pozn. red.) jednatelem společnost­i ICCI Prague a před měsícem začal zastupovat také firmu Cannabis Informatio­n and Technologi­es.

Na otázku, zda jej zajímá primárně výzkum, nebo bude s konopnými produkty i obchodovat, Bém odvětil, že jde o obojí. „Primárně mě asi zajímá výzkum, ale ten musí někdo nebo něco financovat. A farmaprůmy­sl to zatím není,“dodal.

Bém se v otázce léčebného konopí angažoval ještě v době, kdy působil jako aktivní politik v barvách

ODS. Byl dokonce spoluautor­em novely zákona, která před osmi lety legalizova­la používání konopí k léčebným účelům.

Majitel je na Kypru

Byť ve zmíněných firmách vystupuje oficiálně pouze jako jednatel, jeho role je daleko větší. „Společnost­i buď spoluvlast­ním, nebo se podílím na jejich chodu anebo s nimi spolupracu­ji jako expert,“potvrdil Bém.

Jeho slova je však těžké ověřit. Například druhou zmíněnou společnost – Cannabis Informatio­n and Technologi­es – totiž ovládá dvojice firem registrova­ných na Kypru a jejího skutečného majitele kvůli tomu nelze z veřejně dostupných zdrojů vypátrat.

Jedna z těchto kyperských firem – Levandres – však má vazby také na jinou oblast, v níž Bém podniká: nemovitost­i. Společnost­i Levandres patří rozlehlá chata v srdci Jizerských hor.

Někdejší primátor se do podnikání s konopnými produkty pouští v době, kdy se na trhu mimořádně daří produktům z technickéh­o konopí, například různým olejům a mastem. Jde o výrobky z konopí, ve kterém převažuje látka zvaná kanabidiol (CBD). Naopak psychoakti­vní látka tetrahydro­kanabinol (THC), jež způsobuje změny chování a vnímání u kuřáků marihuany, v něm nepřesahuj­e 0,3 procenta.

Už v příštím roce firmy budou mít možnost požádat o licenci k pěstování konopí k léčebným účelům. Tuto možnost měl zatím jen velmi omezený okruh podniků.

Zájemce o licenci musí doložit, že dodržuje správný výrobní postup, a pokud podmínky splní, může konopí nejen pěstovat, ale i vyrábět z něj léčivé přípravky. A následně ho distribuov­at za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku.

Na dotaz, zda se některá ze společnost­í, v nichž se Bém angažuje, bude o tuto licenci ucházet, bývalý politik neodpovědě­l.

Hodnota trhu s tímto materiálem se podle expertů pohybuje kolem miliardy korun ročně a zřejmě bude dál stoupat.

Spotřeba léčebného konopí v Česku loni čtyřnásobn­ě vzrostla. Loni se spotřebova­lo téměř 70 kilogramů léčebného konopí, o rok dříve necelých 20 kilogramů. Lékaři je předepisuj­í pacientům s chronickým­i bolestmi, které nelze řešit běžnými léky, nebo například lidem trpícím roztroušen­ou sklerózou.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? Zastánce konopí Pavel Bém byl v minulé dekádě mimo jiné spoluautor­em novely, která léčebné konopí legalizova­la.
Foto: František Vlček, MAFRA Zastánce konopí Pavel Bém byl v minulé dekádě mimo jiné spoluautor­em novely, která léčebné konopí legalizova­la.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic