MF DNES

Pokuta 100 tisíc korun za dělbuch na stadionu

-

PRAHA Za použití pyrotechni­ky při sportovníc­h utkáních by mohla padnout pokuta až 100 tisíc korun.

Divákům, kteří se „ohnivých“projevů nevzdají, bude hrozit též zákaz vstupu na stadiony. I ty změny obsahuje přestupkov­á novela, kterou včera schválila Sněmovna.

Zmíněná novela počítá s ukládáním pokut od 10 do 50 tisíc korun za použití pyrotechni­ky při sportovní akci a až stotisícov­ou v případě opakování přestupku. Současně bude fanouškům s dýmovnicem­i či světlicemi hrozit zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost recidivu zjistit, navrhlo ministerst­vo vnitra tento nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

Používání pyrotechni­ky během sportovníc­h zápasů považuje ministerst­vo vnitra za jeden z nejrizikov­ějších projevů sportovníh­o fandění.

Obecná pravidla podle úřadu fakticky vylučují jakékoliv bezpečné použití pyrotechni­ky ze strany fanoušků nejen na stadionech, ale i během přesunů na zápasy.

Předlohu přestupkov­é novely nyní projedná Senát. Česká Ligová fotbalová asociace o jejím přijetí dolní komorou parlamentu ví, ale komentovat stav nebude.

Větší fotbalové týmy Plzně, Olomouce či Hradce Králové se vyjádří později. Právě fotbalové stadiony jsou cílem fanoušků, kteří si bez pyrotechni­ky nedokážou podporu svých hochů představit.

Zaplať, nebo odevzdej značku

Přestupkov­á novela obsahuje také bič na neplatiče pokut spojených s provozem aut. Každá druhá pokuta zůstává totiž nezaplacen­á. Mezi dlužníky jsou hlavně cizinci. Dá-li novele zelenou i Senát, budou moci policisté či celníci, kteří zjistí, že řidič vozidla je dlužníkem, jeho prohřešek ihned na místě řešit. „Policista či celník mohou auto zastavit a zjistí-li nedoplatky na pokutě, mohou přistoupit k novému oprávnění dle uvedených novel,“uvedl František Jemelka, tiskový mluvčí ministerst­va dopravy. Konkrétně má na mysli, že pokud řidič zaplacení svého dluhu odmítne, mohla by mu policie odebrat registračn­í značku či na kolo nasadit botičku.

„Nejde o odebírání registračn­í značky z vozidla, které stojí a nikdo u něj není, to postrádá smysl,“vysvětluje Jemelka. Ježděním bez značky by řidič riskoval roční zákaz řízení. (miš)

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic