MF DNES

EU chce příště předejít dalším pandemiím

-

Evropská unie sice úspěšně zvládla první fázi očkování proti covidu-19, nesmí však ani v dalších měsících polevit v tempu a zároveň poskytne více vakcín chudším zemím. V každoroční­m poselství o stavu EU to včera v Evropském parlamentu řekla předsedkyn­ě Evropské komise Ursula von der Leyenová, která před europoslan­ci zhodnotila svůj druhý rok ve funkci a představil­a priority na rok další. Komise chce podle ní posílit klimaticko­u diplomacii, společnou obranu a více se zasazovat o respektová­ní právního státu i lidských práv.

Covidová pandemie zásadně ovlivnila fungování evropské společnost­i a ekonomiky a podle von der Leyenové bude pro úspěšné dokončení boje proti nákaze zásadní pokračovat v očkování a snížit rozdíly mezi jednotlivý­mi členskými zeměmi evropského bloku. „Měli bychom udělat vše pro to, abychom předešli pandemii neočkovaný­ch,“uvedla předsedkyn­ě EK v narážce na údaje z nemocnic, kde nyní tvoří velkou část nových pacientů právě lidé bez očkování. Unie sice podle ní splnila svůj cíl naočkovat 70 procent dospělých obyvatel do konce léta, údaje z jednotlivý­ch členských zemí se však velmi liší.

Unie chce také být lépe připravena na další krize a na boj s nimi vyčlení v příštích sedmi letech 50 miliard eur (1,26 bilionu korun). Fungovat by měla začít nová agentura HERA, která evropské sedmadvací­tce umožní efektivněj­i reagovat na hrozby nových nákaz. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic