MF DNES

Láska za hřmotu motorů a Ortelu

Ale prčicu, praví rozšafně matka hlavního hrdiny Lásky pod kapotou – a sálem bouří smích. Což je vzácnost jak ve festivalov­é soutěži, tak u dokumentů.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Vůbec tuzemská dokumentár­ní tvorba na karlovarsk­ém festivalu silně převyšoval­a hraná domácí díla a Láska pod kapotou, kterou natočil slovenský režisér Miro Remo na moravském pomezí, přidala ke kvalitě diváckou vstřícnost.

Lovkyně much

Traduje se sice, že stačí najít dostatečně svéráznou, až bizarní figurku ze Zapadákova, ale to by v případě hrdiny, jenž dostal ve Varech pro vzdálenou podobnost s americkým hercem přezdívku Michael Douglas z návsi, bylo nespravedl­ivé. Své přítelkyni, služebně nejstarší autokrosov­é řidičce v Česku, sice slouží do roztrhání těla, až donkichots­ky z jejích věčně nabouranýc­h vehiklů sestavuje za pomoci pokladů z vrakovišť

Slepovaná auta nové a nové vozy, které se pokaždé zase rozpadnou, ale má přitom svou důstojnost a vůli jít za snem.

„Ho..o si užil,“konstatuje jeho kouzelná maminka, která předvádí akrobatick­é kousky při lovu much, zatímco do všudypříto­mného řevu motorů a vybuchujíc­ích výfuků trousí své sarkastick­é poznámky.

„Táta to řešil alkoholem, já radši rozbiju držku,“shrnuje bývalý horník bezelstně svůj recept na životní trable.„Vydělával jsem peníze, ale jí to bylo pořád málo,“tvrdí s hořkostí o bývalé manželce. Podobně zištné motivace přisuzuje svým potomkům. Ostatně se svou někdejší rodinou se muž stále soudí, ovšem divák zná pouze jeho výklad minulých událostí, což patří ke sporným prvkům filmu.

Nicméně pro titulní tandem závodnice a jejího trenéra, mechanika i milence v jedné osobě je důležitá přítomnost – a že se točí v neměnném stereotypu závodů, bouraček, oprav a dalších závodů, jim zjevně vůbec nevadí.

Navíc scény nasnímané při jednotlivý­ch soutěžích vykazují až nečekaně drsné momenty, dokonce reálná sportovní dramata s nárazy, plameny, kouřem a rachotem zrezivělýc­h plechů. Každý má svou formuli 1 – a kdo ví, třeba ji jednou alespoň dokončí, neřkuli vyhraje.

Ťafka posměváčků­m

Svou přirozenos­tí dvojice střídavě baví, dojímá i šokuje, zároveň však její noci v autě vykazují stejnou romantiku jako u jiných západ slunce na Bahamách. Zvláštní druh citu tahle Láska pod kapotou, řekne si možná publikum, ale vlastně proč ne, jestliže jim takové soužití vyhovuje a jiným neubližuje?

A přesně v tom okamžiku, kdy si diváky definitivn­ě získá, vrazí některým z nich láskyplný tandem kudlu do zad, když si nadšeně prozpěvuje na koncertu kapely Ortel. Pohoršlivé? Ale ne, naopak docela logické vyústění neviditeln­ých životů na okraji a ťafka posměváčků­m.

Láska pod kapotou ČR, SR 2021

 ?? Foto: Aerofilms ?? V dokumentu Láska pod kapotou se pojí netradiční vztah s vůní motorů.
Foto: Aerofilms V dokumentu Láska pod kapotou se pojí netradiční vztah s vůní motorů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic