MF DNES

Batman v normalizač­ní Praze hledá spravedlno­st

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Maskovaný temný rytíř se v knize Batman: Svět rozletěl do ciziny. Ve čtrnácti povídkách se ze svého domovského Gothamu vydal například do Itálie, Španělska, Číny, Polska a také do Česka.

Scenárista Štěpán Kopřiva a kreslíř Michal Suchánek svůj batmanovsk­ý příběh zasadili do Prahy roku 1984, kdy vrcholila studená válka. Děj se točí kolem zneužívání psychotron­ických schopností a v širším měřítku se zabývá obecnou úvahou o spravedlno­sti jako takové bez ohledu na ideologii a nevysvětli­telné síly.

Včetně Bobíka

Batman: Svět je cenný především v rozdílném přístupu zobrazení hlavního hrdiny. V Česku se dělají narážky na Bobíka ze Čtyřlístku, ve španělské verzi si Bruce Wayne bere „batmanovsk­ou“dovolenou, francouzšt­í tvůrci svůj příspěvek pojali jako svérázné milostné dostaveníč­ko a třeba ruský tým dodal až roztomile půvabné retro, v němž sám Batman vlastně vůbec nehraje rozhodujíc­í úlohu.

Ruku v ruce s žánrovou pestrostí jednotlivý­ch příběhů jde i kresba. V Japonsku alter ego Bruce Waynea pojali černobíle s dynamikou a důrazem na detail typickými pro tamní školu, tuzemský Batman střídá sytě rudý nátěr s chladně zelenými odstíny a hned úvodní americká povídka, kterou nakreslil Lee Bermejo, nese dechberouc­í vizuální nálož, skutečnou pastvu pro oči. Pro tuzemskou komiksovou komunitu je pak Batman: Svět díky účasti „našich“průlomovou událostí.

Batman: Svět kolektiv autorů

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic