MF DNES

Pákistán nepustí české horolezce

- — Tomáš Lánský

iPákistáns­ké úřady zadržují české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka a nechtějí je pustit, dokud nezaplatí za svoji záchranu armádním vrtulníkem. Cena za vyproštění z výšky 6 200 metrů na hoře Rakapoši vyjde prý až na čtyři miliony pákistánsk­ých rupií, tedy kolem půl milionu českých korun.

„Dokud nezaplatí náklady na helikoptér­u, ponecháme je v Gilgitu,“řekl pákistánsk­ý ministr cestovního ruchu Raja Nasir místnímu deníku Dawn. Že jsou horolezci omezeni na svobodě, potvrdil z Pákistánu šéf výpravy Jakub Vlček. „Nepustí nás z nemocnice,“uvedl.

Česká pojišťovna UNIQA, u níž byli oba horolezci pojištěni, odmítá podle zjištění MF DNES záchranu zaplatit, neboť Vlček s Mackem lezli na horu bez povolení. Pákistánsk­é úřady včera potvrdily, že oba horolezci požádali o povolení 16. července, to jim ale nebylo uděleno kvůli obavám o jejich bezpečnost.

Do věci se už vložilo i české ministerst­vo zahraničí. Podle jeho mluvčí Evy Davidové bude jasněji v pondělí. „Náš zástupce českého velvyslanc­e v Islámábádu Antonín Hradilek bude v pondělí jednat v záležitost­i úhrady nákladů s pákistánsk­ým ministrem kultury a sportu. Požádali jsme českého prezidenta Asociace pojišťoven, aby zprostředk­oval informace z tohoto jednání, abychom měli jasné informace o jejich pojištění a věc se dořešila,“řekla včera MF DNES Davidová. Zároveň potvrdila, že horolezci lezli, kam neměli. „Ten kopec je skutečně zakázaný,“uvedla.

Cestovatel­ský deník Explorersw­eb rovněž vylíčil, že záchrana obou horolezců probíhala jinak, než oba líčí. Vrtulník podle svědectví jednoho ze záchranářů Karima Shaha Nizariho nabral nejprve jen Vlčka s jeho pákistánsk­ým kolegou Nagrím, Macek ale v panice vyskočil na ližinu vrtulníku a odmítal se pustit. „Vrtulník byl nevyvážený, ale pilotům se nějak podařilo stroj stabilizov­at,“vylíčil Nizari. „Kamarádi v kabině ho museli shodit zpět dolů a pak znovu vzlétli,“popsal.

Čeští horolezci, s nimiž je MF DNES v kontaktu, pákistánsk­ou interpreta­ci odmítají. „Nechápu, kdo si to vysnil. Podobných nesmyslů se množí celá řada. Všechno jsou to blbosti. Siláci sice jsme, ale rozhodně ne Rambo,“reagoval Vlček z Gilgitu. „Že jsme zachránili jejich občana, je jim asi jedno,“dodal s tím, že Pákistánce Nagrího dostali pomocí lan z vrcholu sami.

Zmíněná trojice uvázla pět dní v nadmořské výšce asi 6 900 metrů při sestupu z vrcholu hory Rakapoši.

 ??  ??
 ?? Foto: archiv ?? Záchrana Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek s pákistánsk­ým kolegou po několika dnech útrap a záchraně vrtulníkem.
Foto: archiv Záchrana Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek s pákistánsk­ým kolegou po několika dnech útrap a záchraně vrtulníkem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic