MF DNES

Muž, který zachraňuje české čápy

Izraelec pomáhá ptákům, kteří se zraní při svém tahu za teplem.

- Dagmar Langová spolupraco­vnice MF DNES v Izraeli

Nemůžu ani nikam odjet, je to moc zodpovědná práce,“říká mi čtyřiatřic­etiletý izraelský kadeřník Ofir Ben Cham. Teď nemluví o stříhání vlasů, které ho živí, ale o záchraně čápů, již díky práci v kadeřnictv­í financuje. Už pátým rokem každý den celé hodiny projíždí kolem nádrží pro chov ryb u izraelskéh­o města Bejt Šean a hledá zraněné čápy, pelikány i další ptactvo. Pomohl už více než dvoustovce z nich.

„Jednou jsem viděl, jak Arabové střílejí po čápech. To byl moment, kdy jsem pochopil, že musím něco udělat,“vzpomíná Ofir.

Od nádraží Bejt Šean míříme k první nádrži. U dálnice jsou vysoké zdi se strážními věžemi, vězení Gilboa. Bejt Šean je totiž poslední zastávka, na jih je už oblast Západního břehu, na východ Jordánsko. Dál už vlak nejede. „Vy tu máte i vězení...“ říkám, aby řeč nestála. Ofir přikyvuje: „Taky jsem tam byl. Tedy ne v tomto.“Samozřejmě kvůli čápům. „To bylo tak, pomáhali jsme jednomu, který se zachytil v plotu na hranici s Jordánskem. Obvinili nás, že jsme plot poškodili. Byli jsme tam dva dny. Když jsem soudci vysvětlil, co se stalo, pustil nás.“

Zastavujem­e u první nádrže. Na břehu jsou stovky ptáků. Jsem skeptická, jak v hejnu můžeme najít jednoho zraněného. „Dlouho mi trvalo, než jsem zjistil, jak je rychle najít,“otevře Ofir okénko auta, vezme dalekohled a sleduje hladinu. „Tamhleten bude zraněný,“ukazuje na druhou stranu nádrže. Znovu se rozjedeme. Čím blíže jsme pelikánovi, tím si je Ofir jistější.

„Neuletěl, sedí u břehu zády k vodě... Určitě není v pořádku.“Zastavujem­e asi pět metrů od pelikána. Stále se ani nepohnul. „Zraněné zvíře se chová jinak než ostatní,“vysvětluje mi Ofir. Za oněch pět let sledování vodní hladiny už má oči vytrénovan­é.

Ofir schází po kamenitém břehu k pelikánovi, už, už je u něj, chyběla vteřina. „Neuletěl. Je zraněný,“říká Ofir. „Ale uplaval. Co budete dělat?“balancuji na kamenitém břehu, pode mnou nezdravě zelená voda. I s tím Ofir počítá, na střeše vozu má kajak. Jednoduchý, celý z plastu, ale stačí.

Trvá to pár minut. Ofir za pelikánem dopádluje a zkříží mu cestu. Mohutný krasavec se sice snaží vzlétnout, ale nejde to. Chvilka, a pták jako by to vzdal. Mohl by ještě klovnout, takže první věc, kterou Ofir udělá, je, že ho chytne za zobák. Pak přitáhne tělo a posadí opeřence na kajak. Pelikánovi se zjevně projížďka la lodičce líbí, anebo už nemá sílu.

U břehu je na řadě první kontrola. Ofir a jeho pomocník David se pohledem snaží zjistit, co se pelikánovi stalo. Pod křídlem má hluboké zranění, druhé křídlo je hodně odřené. Bude muset do nemocnice. Ofir odnese pelikána do kufru svého vozu. Je to prý samička, ty bývají menší a lehčí. Samec by prý vážil až tak deset až dvanáct kilo. Kupodivu klidně sedí. Jen cestou na záchrannou stanici se lekne a z kufru je chvíli slyšet bušení křídel. Možná ji vyděsil přejezd přes kameny.

Cesty kolem nádrží jsou samý hrbol. „Naštěstí mi pomohli lidé, celkem 249 z nich se mi složilo na jeep. Normálním autem bych tu jezdit nemohl,“říká Ofir. Také mu přispívají na palivo, přece jen ročně ho jízdy kolem nádrží vyjdou v přepočtu na 60 000 korun. Pomáhají mu dva veterináři, ale jeden je na dovolené, druhý kvůli koronaviru v karanténě. Tentokrát se pelikán bude muset obejít bez první pomoci.

Přijíždíme k Ofirově bytu v Bejt Šean. Záchrannou stanici sám vybudoval vedle svého bytu v přízemí. Malá místnost s umělým trávníkem jako kobercem a velkým dětským lavorem na vodu a ryby. Na druhý den si pro opeřence přijedou ze zvířecí nemocnice u Tel Avivu, který je odtud asi tři hodiny cesty. „V ptačí nemocnici Ramat Gan jsou hodně dobří. Dokázali dokonce čápovi transplant­ovat peří, jako první na světě,“říká Ofir. „Nemůžu ale jezdit se zvířaty až tam. To bych pak neměl čas zachraňova­t další,“dodává. Navíc se musí ještě postarat o opuštěné kočky, což už dělá deset let – na dvorku jich teď má jedenáct.

Fanoušci z Česka

Ofir je jediný v Izraeli, kdo se záchraně ptactva takto věnuje. Za jeho pomoc přírodě už se mu dostala řada uznání. Hrdinou je i v Česku, kde má na sociálních sítích

řadu příznivců. Hlavně mezi těmi, kdo přes kamery sledují čapí hnízda – jako třeba v Bohuslavic­ích anebo v Mladých Bukách na Trutnovsku. Když se pak na podzim ptáci stěhují do Afriky, sledují Češi, hlavně fanoušci bohuslavic­kého hnízda, zprávy od Ofira.

Právě na přelomu srpna a září přelétají z Evropy čápi bílí i černí. První zářijový den jsem ale štěstí na velká táhnoucí hejna neměla.

V Bejt Šean byly sice stovky čápů, ale podle Ofira jich bývá víc. Aby ne, vždyť je to takové místní Třeboňsko – tedy hodně izraelské. Zdejší nádrže totiž nejsou v zemi, ale jsou na kopcích. Nevyhloubi­li je jako rybníky, ale kolem dokola pro zadržení vody navršili zeminu. Také tady mezi jednotlivý­mi nádržemi proudí voda stokami. Ryby se u krmítek přetlačují tak, že skoro vyskakují nad hladinu. Pro čápy a jiné vodní ptactvo ráj, takový luxusní hotel po dlouhém letu směr Afrika.

Jenže tenhle ptačí hotel má i svojí stinnou stránku. Jak projíždíme kolem nádrží, vidíme i hodně čápů zasažených elektrický­m proudem, už se jim nedá pomoci. Když tito krasavci z Evropy přeletí ve zdraví přes Libanon a Jordánsko, kde po nich někteří rádi střílejí, musejí ještě překonat nástrahy v podobě elektrické­ho vedení. A pravda, to v Izraeli nikde nevede v podzemí. Ani ve velkoměste­ch. Problémem jsou i sítě chovatelů ryb, do kterých se často zapletou i ptáci.

„Jsou dny, kdy jich najdu i osm zraněných,“říká Ofir. Naštěstí je tu on, i když na nic jiného nemá čas. „Buď jsem v kadeřnictv­í, anebo tady u nádrží. Roky jsem nebyl v kině ani v restauraci, není na to čas,“říká, ale nelituje.

 ??  ??
 ?? Foto: Dagmar Langová ?? Čápi táhnou Hejno čápů při podzimním tahu nedaleko izraelskéh­o města Bejt Šean.
Foto: Dagmar Langová Čápi táhnou Hejno čápů při podzimním tahu nedaleko izraelskéh­o města Bejt Šean.
 ?? Foto: Dagmar Langová ?? Ofir Ben Cham v akci – jede pro pelikána.
Foto: Dagmar Langová Ofir Ben Cham v akci – jede pro pelikána.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic