MF DNES

Poslanec Volný byl vyveden. Lipovská odvolána

-

Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil včera za každou cenu zabránit hlasování o odvolání Hany Lipovské z Rady ČT. Obrátil se přitom i „na kamarády espéďáky“a na komunisty, aby spolu s ním obstruoval­i.

„Tomio, nedovol odvolání Hanky Lipovské, ty nejsi krysa,“vyzýval bývalého stranickéh­o kolegu Tomia Okamuru. Nakonec ho ze sálu musela dostat silou ochranka. Přitom zničil pult šéfa Sněmovny.

Pro odvolání Lipovské z Rady ČT hlasovalo 63 z 80 přítomných poslanců. Proti bylo 11 poslanců – Lubomír Volný, Marian Bojko a někteří komunisté a poslanci SPD. Důvodem

pro odvolání bylo údajné porušení zákona o ČT a ztráta nezávislos­ti, neboť Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok, jehož lídrem je právě Lubomír Volný.

Před hlasováním si Volný stěžoval, že mu nefunguje jeho hlasovací zařízení. A z jiného odmítal hlasovat, protože může být podle něj infikováno covidem. Dříve přitom covid jako takový zpochybňov­al. Podle šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) si přitom Volný hlasovací zařízení poškodil sám.

Když s žádnou obstrukcí neuspěl, odmítl Volný odejít od řečnického pultu a sundal si sako. Věděl dobře, co bude následovat. Ochranná služba Sněmovny ho násilím vyvedla ven, což už se jednou stalo. Sněmovna kvůli tomu včera nechala vypnout přímý přenos z kamer v sále.

„Úmyslně zničil hlasovací zařízení. Potom neopustil řečnické místo... Policie zasáhla profesioná­lně,“řekl po incidentu Vondráček MF DNES.

Klíčové pro odvolání Lipovské bylo, že vládní ANO podpořilo návrh poslankyně za TOP 09 Olgy Sommerové, aby se o tom jednalo. Ještě ve čtvrtek to přitom spolu s SPD a KSČM zablokoval­o.

Lipovská vede nyní kandidátku Volného bloku v Pardubické­m kraji. (kop, iDNES.cz)

 ?? Foto: video PSP ČR ?? Dmomsmt bmylm o mřečFíoVt e o: Smnměmovně včera opět došlo na hrubou sílu. A znovu v souvisloti s poslancem Lubomírem Volným.
Foto: video PSP ČR Dmomsmt bmylm o mřečFíoVt e o: Smnměmovně včera opět došlo na hrubou sílu. A znovu v souvisloti s poslancem Lubomírem Volným.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic