MF DNES

Brusel nemá peníze pro vytopené Němce

V létě slibovala Komise postiženým regionům miliony eur pomoci. Teď se zdá, že peníze došly.

- Jiří Sládek redaktor MF DNES

V padesátiti­sícovém porýnském městě Erfstadt, jižně od Kolína nad Rýnem, udeřily červencové povodně s velkou silou. Mnozí z obyvatel přišli o všechno. V celém Německu zahynulo 190 lidí, v sousední Belgii téměř 40. Zasaženo bylo rovněž Nizozemsko, zničeny byly celé obce.

Pojišťovac­í společnost­i odhadovaly povodňové škody na nejméně 10 miliard eur.

„Naši kuchyň jsme museli od základů zbourat,“líčila reportérům následky katastrofy Susanne Dunkeová, jedna z obyvatel zaplavenéh­o Erfstadtu.

Obnovení rozvodů elektřiny, pitné vody i kanalizace trvalo dlouhé týdny. To všechno stojí místní velké peníze. Dlouho se přitom zdálo, že na obnovu přispěje i Brusel. Teď se ale ukazuje, že unijní finanční fondy pro přírodní katastrofy se vyčerpaly. Peníze došly.

Vyplývá to podle litu Die Welt z dopisu šéfky Evropské komise Ursuly

von der Leyenové ze 14. září, ve kterém vysvětluje, že téměř všechny letošní prostředky už byly přiděleny.

A lidi ze zaplavenýc­h oblastí jsou zklamáni. Vidí stamiliard­y eur určené na postkorona­virovou pomoc Španělsku či Itálii, vidí také rozmáchlé evropské plány na omezování škodlivých emisí, vedle kterých vypadá pomoc obětem povodní jako hrstka drobných.

Ještě v létě jim von der Leyenová posílala emotivní vzkazy. „Evropa je s vámi. Sdílíme váš smutek, pomůžeme vám vše znovu vybudovat,“slibovala obyvatelům postiženýc­h oblastí.

Teď vysvětluje šéfka evropské exekutivy situaci rostoucí frekvencí obdobných přírodních katastrof. Solidární fond ve výši 1,2 miliardy eur se tak velmi rychle rozplynul. Není, kde brát.

Německý europoslan­ec za Zelené Rasmus Andresen se s tím odmítá smířit. Komise by podle něj měla vše důkladně analyzovat a zajistit větší rozpočet k tomuto účelu, aby se situace neopakoval­a.

Není to úplně nová debata. Obdobné stížnosti zněly z Německa i dřív, třeba i v době velkých záplav v roce 2002. Šéf liberální strany FDP Guido Westerwell­e tehdy prohlásil, že v Bruselu neberou potíže povodněmi zasažených regionů dostatečně vážně. „Je docela skandální, že Evropa selhává v takovou dramaticko­u chvíli,“řekl tehdy listu Frankfurte­r Allgemeine Zeitung.

Teď se tedy věci opakují. V myslích mnoha Němců klíčí pocit, že když postihne přírodní katastrofa některou méně movitou zemi jižního křídla eurozóny, v Bruselu se bije na poplach. Když ale dorazí velká voda do Belgie a Německa, všichni tak nějak předpoklád­ají, že bohatá země si sama poradí.

To se nakonec i stalo. Německý spolkový sněm schválil tento měsíc velkorysý fond povodňové obnovy, ze kterého by mělo být vyplaceno v příštích letech 30 miliard eur. Místopředs­eda parlamentn­í frakce křesťanský­ch stran CDU/CSU Andreas Jung uvedl, že vláda nesmí nikoho z postiženýc­h nechat na holičkách.

Na tomto financován­í se podílí jak spolkový rozpočet, tak i rozpočty jednotlivý­ch spolkových zemí.

 ?? Foto: Profimedia ?? Letní zkáza Červencová velká voda ze vzedmuté říčky Kyll zdevastova­la porýnskou vesnici Kordel.
Foto: Profimedia Letní zkáza Červencová velká voda ze vzedmuté říčky Kyll zdevastova­la porýnskou vesnici Kordel.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic