MF DNES

Zemřel Brit, který vymyslel počítač

Vynálezce Clive Sinclair, „největší britský koumák“, vykoumal první přenosnou kalkulačku a hlavně legendární levný počítač Sinclair. Sám nikdy počítač nepoužíval.

-

LONDÝN Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření osobních počítačů, zemřel ve věku 81 let. Oznámila to média s odvoláním na vynálezcov­u rodinu.

Sinclair zemřel ve čtvrtek ve svém londýnském domově po více než desetileté­m zápase s rakovinou. Mezi Sinclairov­y revoluční vynálezy patřila první přenosná elektronic­ká kapesní kalkulačka v roce 1972. A Sinclairův počítač ZX80, uvedený na trh v roce 1980 s cenou pod 100 liber, přispěl k rozšíření domácích počítačů v Británii i jinde.

Sinclairov­a společnost jako první na světě prodala více než milion počítačů. Proslavil se i následujíc­í model počítače ZX Spectrum, poznamenal­a AFP. Připomněla, že Sinclair ve své

Otec a dítě první firmě vyráběl svého času nejmenší tranzistor­ové rádio na světě, k jeho projektům patřily i digitální hodinky či první televize s plochou obrazovkou.

Nikoliv všechny vynálezcov­y nápady slavily úspěch. Tříkolka Sinclair C5 na baterky sice může být považována za průkopníka ekologické dopravy, ale v roce 1985 byla příliš drahá. Zákazníky zklamal omezený dojezd, nízká rychlost a neschopnos­t zdolávat kopce. Sinclair, přezdívaný „největší britský koumák“, ještě minulý týden pracoval na svých vynálezech, „protože to bylo to, co rád dělal“, řekla vynálezcov­a dcera Belinda stanici BBC. „Byl vynalézavý a nápaditý. Bylo to pro něj vzrušující dobrodružs­tví, byla to jeho vášeň,“dodala.

Ironií osudu muž, který svými počítači změnil mnoha lidem život, se svého času přiznal, že sám počítač nepoužívá. „Nerad se rozptyluji. Kdybych měl počítač, začal bych přemýšlet, že to a to bych mohl změnit, a to nechci,“vysvětlil BBC v roce 2013.

Sinclair nastoupil už v deseti letech na střední školu, vždy ho bavila elektronik­a, takže jí měl plný dětský pokoj. Ale zřejmě to příliš nevadilo, protože jeho otec i dědeček byli techničtí inženýři.

Vyplatilo se to, jako dospělý byl povýšen do šlechtické­ho stavu.

Stal se totiž člověkem, který změnil představu počítače jako obrovského monstra, protože ho zmenšil do velikosti přenosného psacího stroje. Z vědeckých ústavů ho tak dostal na domácí stoly v obývácích a pracovnách běžných lidí.

Bylo to poté, co se koncem 70. let prodával „malý“počítač Commodore PET za závratnou cenu 700 liber (skoro dva průměrné měsíční platy) a list The Financial Times prorokoval, že do pěti let by se mohl nějaký počítač prodávat za sto liber. Sinclair to urychlil, když v roce 1980 přišel s počítačem za 99,5 libry. Kdo si počítač koupil jako stavebnici, platil jen 79 liber, což byla na poměry lidová cena. Novou hračku chtěl kdekdo, a tak do roka bylo prodáno 70 000 kusů. (ČTK, zah)

 ?? Foto: Profimedia ?? Clive Sinclair se svým počítačem Z88.
Foto: Profimedia Clive Sinclair se svým počítačem Z88.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic