MF DNES

Metallica uspořádala příliš dlouhou oslavu

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Letos je to třicet let, co Metallica vydala bezejmenné „černé“album, které změnilo tvář metalové hudby. V rámci oslav uchystala opulentní čtyřalbum The Metallica Blacklist.

Takzvaná tributní alba zažívala boom v devadesátý­ch letech minulého století, takže je logické, že ho Metallica zrealizova­la. A nebyli by to megalomani, zpěvák James Hetfield a bubeník Lars Ulrich, kdyby nepřišli s něčím opravdu „kolosálním“.

Tedy ne s jedním, ale hned čtyřmi alby, na nichž si notoricky známé skladby z černého alba jako Enter Sandman, Sad But True, The Unforgiven nebo Nothing Else Matters podala velmi pestrá směska zpěváků, zpěvaček a kapel.

Mezi přizvanými figuruje Elton

John, zpěvačka St. Vincent (její interpreta­ce Sad But True patří k vrcholům kompletu), mongolská metalová kapela The HU nebo Dave Gahan, frontman Depeche Mode.

Zpívá Nothing Else Matters a jeho účast se dá vnímat symbolicky jako definitivn­í ukončení žabomyších půtek „metalisti versus depešáci“.

Nejen metalový eintopf

Je to zkrátka velmi různorodá směsice a zároveň pořádná nálož hudby. Těžko si ale představit, že tohle bude někoho bavit po celou dobu takřka čtyřhodino­vé stopáže a opravdu poctivě si poslechne sedm po sobě jdoucích coververzí The Unforgiven.

Zvlášť když jde o coververze velmi rozdílné kvality, což se týká i dalších skladeb. Zúčastnění k materiálu Metalliky přistoupil­i buď tak, že jej celkem chvályhodn­ě totálně překopali, viz třeba instrument­ální flamenkovo­u verzi The Stuggle Within od dua Rodrigo y Gabriela, nebo jej přehráli prakticky v totožné podobě, což se týká například Coreyho Taylora ze Slipknot (přezpíval Holier Than Thou) či kapely Weezer a jejich předělávky Enter Sandman. Je na vkusu každého fanouška kapely, který přístup mu bude po chuti.

Mnohdy to chce značnou dávku tolerance, třeba v případě mashupu Don’t Tread On Else Matters,v níž francouzsk­ý producent a DJ SebastiAn nepříliš účelně a trochu násilně propojil skladby Don’t Tread On Me a Nothing Else Matters.

Druhou zmíněnou ne zrovna šťastně přepracova­l i Per Gessle z Roxette společně s několika zpěvačkami. Výsledkem je jalový, zvukově podivně prázdný a děravý pop.

Místo logicky a smysluplně sestavenéh­o tributu tu zkrátka máme přeplácaný eintopf, ze kterého je nejlépe vylovit pár chutných soust než jej konzumovat vcelku. Jinak hrozí nepříjemný břichabol.

 ?? Foto: Michal Růžička, MAFRA ?? Uhrančivý Svým zpěvem a hrou na kytaru dokáže zpěvák Metalliky James Hetfield uvést diváky do transu.
Foto: Michal Růžička, MAFRA Uhrančivý Svým zpěvem a hrou na kytaru dokáže zpěvák Metalliky James Hetfield uvést diváky do transu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic