MF DNES

Strojvedou­cí budou pod větší kontrolou

-

PRAHA Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedou­cích. Úřady budou moci pomocí monitoring­u jejich licencí jednoznačn­ě zjistit, jestli neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce.

Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát.

Úřady zatím nevědí, zda jsou strojvedou­cí přetěžován­i, či nikoli, uvedl již dříve Jakub Kopřiva, náměstek ministra dopravy. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionální­m vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Poslanci nevložili do zákona návrhy, které upravovaly novou možnost konzervace málo vytížených železniční­ch tratí. Vicepremié­r a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) řekl před poslanci, že ministerst­vo udělalo kompromis a mírní své stanovisko k těmto návrhům. Návrh letos vyvolal obavy například Svazu měst a obcí. Návrh podle svazu povede k likvidaci lokálních tratí se slabším provozem. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic