MF DNES

Můj úkol? Zavřít bránu

Matouš Trmal. Budoucí brankář reprezenta­ce?

- Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Proč se tak kaboní, když mu předávají cenu pro nejlepšího hráče utkání? „Protože remíza 0:0 vás obvykle netěší,“poví kometa portugalsk­é ligy.

Brzy 23letý Matouš Trmal, bývalý brankář Slovácka, vychytal za Vitórii Guimaraes čtyři nuly v pěti ligových zápasech. Jenže třikrát se hrálo bez gólů. Dnes chytá zase.

Bodů je málo, zato kompliment­ů mraky. Jaké to je?

Když pominu, že jsme mohli být v tabulce na špičce a ne až desátí, jsem nadšený. Po první sezoně, kdy jsem chytal zřídka a učil se od nuly, konečně cítím, že sem patřím. Skoro jako doma, řekl bych. S přítelkyní máme baráček kousek za městem, už se domluvím a hlavně hraju, což je nejpodstat­nější.

Kolikrát jste si během minulé sezony musel nakázat: Vydrž, bude líp!

Každý druhý týden, možná častěji, jsem se ptal sám sebe: Co tu děláš? Sakra, kdy přijde tvoje šance? Nikdy jsem ovšem nedošel k odpovědi, že jsem udělal chybu.

Nikdy jste nezalitova­l?

Byl to bláznivý rok, vyměnili se čtyři trenéři, každý měl jinačí přístup, jinou školu. Prohráli jsme třeba osm zápasů za sebou a dostal jsem echo, že příště chytám. V Lisabonu na Sportingu! Z toho nakonec sešlo, já odletěl na jednadvací­tku, trenéra vyměnili a já zase ostrouhal.

V únoru jste senzačně zabrzdil slavnou Benfiku, hráli jste 0:0. I tak jste se zase rychle vrátil mezi náhradníky.

Musel jsem zůstat trpělivý, pracovat a nežít z jednoho okamžiku. Ale řeknu vám, nastoupit na Benfice, to je pecka. Nikdo nevěděl, co ode mě čekat, ani přípravné zápasy jsem nechytal a najednou tam stojíte. Sice bylo kvůli covidu prázdno, ale orel v rámci jejich předzápaso- vého rituálu stejně přiletěl. V hlavě mi šrotovalo: Kámo, co teď?

Uběhlo skoro osm měsíců. Tak co teď?

Teď chytám a mám se fajn. Nikdo vám ovšem nezaručí, že v brance zůstanete. Sice góly nedostávám­e, ale zároveň je ani nedáváme. Když trenér zavelí, že se po zranění vrátí kolega Varela, kterého už povolali do áčka Portugalsk­a, zase budu makat v pozadí a čekat na šanci. Je to prostě výzva, a ty já mám rád.

Minulý zápas jste hráli 80 minut v deseti, poslední půlhodinu dokonce v devíti. Další výzva?

Jasně. Já jsem každý zápas nastavený stejně: Chcu zavřít bránu! Lhostejno, jestli v jedenácti, nebo v devíti. Lhostejno, jestli proti hvězdám, nebo proti outsiderov­i.

To máte po kom?

Táta taky chytával, ale nikdy jsem se ho neptal, jestli prožíval to samé. Řekl bych, že ano, protože my brankáři jsme jiný druh. Nesnášíme chvíli, když dostaneme gól.

Ve Slovácku jste za dvě sezony z padesáti zápasů nasbíral dvaadvacet nul.

O tom mluvím. Snažím se koncentrov­at na každou chvíli, abych pak nemusel litovat, že to za mě spadlo.

Závidí si brankáři, když jeden chytá a tři jiní ne?

To se zeptejte kolegů. Já vždycky pracuju na tom, aby byl každý z nás připravený na okamžik, že vleze do brány. Ale chytat chci já.

Stejně se mi zdá, že jste loni riskoval.

Myslíte?

Zmizet jako zelenáč do Portugalsk­a? Pamatuju, jak Radek Petr na mistrovstv­í světa 2007 dvacetilet­ých vychytal stříbro, přestoupil do Parmy a slehla se po něm zem.

Třeba měl smůlu. Třeba to uspěchal. Já si jdu za svým. Odmala jsem chtěl prorazit do ligy. Když se to povedlo, začal jsem přemýšlet o zahraničí. Jakmile se naskytlo Portugalsk­o, a ještě na takové úrovni, vůbec jsem neváhal. Povězte mi, který hráč ze Slovácka může jít přímo do zahraničí? Taková možnost se neodmítá.

Nevím, nikdy jsem v takové pozici nebyl.

Trenéři mě varovali: Nejprve se vychytej v české lize, přestup do Sparty, do Slavie, do Plzně. Tam buď nejlepší a pak se uvidí.

Vitória je vášeň. Vitória znamená vítězství. Každý vám potvrdí, že máme nejlepší diváky.

Chápu ten přístup.

Byl jsem si jistý, že mě Vitória posílí. Šel jsem po hlavě, aniž jsem měl jistotu, jak to dopadne.

Říkáte Vitória, ne Gimarajš? Já si ten cizokrajný klub oblíbil, když Vitória hrála v osmdesátýc­h letech v Poháru UEFA proti Spartě nebo Vítkovicím.

Hlavně neříkejte Gimarajš před místními, oni jsou na to hákliví. I já

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic