MF DNES

Dny NATO V Ostravě se předvede supermoder­ní stíhačka

Dny NATO přivítají o víkendu opět desetitisí­ce návštěvník­ů.

- Foto: Alexandr Satinský, MAFRA

F-35 přistál Návštěvníc­i letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun páté generace, kterým je americký stroj F-35. Vyrábí se ve třech variantách, z nichž dvě jsou určeny pro použití na letadlovýc­h lodích. Bojový letoun F-35 Lightning II je v této kategorii to nejmoderně­jší, co k nám doposud zavítalo. Na ostravském letišti přistál včera.

Letošní Dny NATO a vzdušných sil české armády nabídnou o víkendu techniku nejbližší budoucnost­i. Celkem se do dvoudenníh­o programu na letišti v Mošnově zapojí 18 zemí NATO včetně Německa, Velké Británie nebo Kanady.

Jedním z největších lákadel akce bude superstíha­čka F-35 Lightning II., která v Mošnově přistála již včera. Technologi­emi nabitý víceúčelov­ý stroj italského letectva je prvním bojovým letadlem páté generace, který mohou vidět lidé v Česku, ale i ve střední Evropě. Vůbec poprvé bude na veřejné akci k vidění i americký bezpilotní stroj MQ-9 Reaper.

Klíčové modernizač­ní projekty představí také česká armáda.

„Letoun F-35 představuj­e budoucnost víceúčelov­ých letounů a letectev mnoha států Aliance. Jeho účast tak bude událost srovnateln­á s prvním přistáním strojů Eurofighte­r v roce 2007,“přiblížil MF DNES Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci každoročně organizuje.

Americká účast bude letos velmi bohatá. Kromě nového bezpilotní­ho stroje Reaper předvede americké letectvo po pěti letech také konvertopl­án V-22 Osprey – technicky unikátní kombinaci vrtulníku a letadla, který vypadá jako z akčního filmu. Stroj využívají americké speciální síly a námořní pěchota.

Speciálním partnerský­m státem letošního již 21. ročníku Dnů NATO je Švédsko, které tak získalo možnost v mimořádném rozsahu představit své ozbrojené síly, bezpečnost­ní složky, ale i bezpečnost­ní průmysl.

Novinku si nachystalo také Česko. Nejvýznamn­ější český letecký výrobce Aero Vodochody poprvé předvede české veřejnosti v akrobatick­é ukázce nový letoun L-39NG. Tovární piloti získali certifikac­i pro své vystoupení jen před několika týdny. Letoun si na svou veřejnou premiéru musel dlouho počkat, protože velké letecké události byly kvůli protipande­mickým opatřením odloženy nebo zrušeny.

Vstupenky pouze online

Kvůli pandemii covid-19 se loni akce konala ve zvláštním režimu bez účasti diváků. Letos za dodržování hygienický­ch opatření návštěvníc­i do areálu mohou. Je ovšem nutné mít předem vstupenku. Celá distribuce probíhá pouze online prostředni­ctvím společnost­i Ticketport­al a na místě nebude možné lístky pořídit.

Vstup na akci je i nadále zdarma, ovšem vzhledem k mimořádným opatřením je pořízení vstupenky spojeno se servisním poplatkem ve výši 15 korun. Počet diváků je omezen na 40 000 na každý den.

 ??  ??
 ?? Foto: Alexandr Satinský, MAFRA ?? Připravené Stíhačky států NATO na letišti v Mošnově před dnešní přehlídkou.
Foto: Alexandr Satinský, MAFRA Připravené Stíhačky států NATO na letišti v Mošnově před dnešní přehlídkou.
 ??  ??
 ?? Foto: Dny NATO ?? Přímý přenos Dnů NATO celý víkend na iDNES.cz.
Foto: Dny NATO Přímý přenos Dnů NATO celý víkend na iDNES.cz.
 ??  ?? Dny NATO Lidé budou moci o víkendu obdivovat i vrtulník W-3A Sokol (vlevo), airbus A400M (nahoře) či JAS 39C Gripen (dole).
Dny NATO Lidé budou moci o víkendu obdivovat i vrtulník W-3A Sokol (vlevo), airbus A400M (nahoře) či JAS 39C Gripen (dole).
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic