MF DNES

Rozpaky digitální Prahy

Vítejte v Brně, vtipkuje Portál Pražana. Za tím brněnským přitom web za 24 milionů pokulhává

- Matěj Nejedlý redaktor MF DNES

PRAHA Webová stránka Portál Pražana, kterou magistrát spustil vloni v září, se až v posledních měsících rozšiřuje o smysluplné služby. MF DNES portál otestovala. Takzvaný digitální úřad toho zatím mnoho neumí a ne každý se do něj snadno dostane – uživatel potřebuje elektronic­kou nebo bankovní identitu, anebo datovou schránku.

Do letošního léta vykazoval web za 24 milionů korun nízkou návštěvnos­t. Ta se zvedla poté, kdy magistrát do portálu přidal možnost vyřídit si poplatky za svoz komunálníh­o odpadu a nově také možnost zažádat si o voličský průkaz. Rázem na portál nechodí pouhé stovky uživatelů měsíčně, ale jsou jich tisíce.

Portál Pražana nyní nabízí několik služeb. Většinou jde o možnost různých elektronic­kých podání pražskému magistrátu. Pražané si tak mohou třeba oznámit konání shromážděn­í, podat žádost o záštitu primátora, žádost o informace dle zákona 106/1999 nebo žádost o potvrzení platnosti nájemní smlouvy v bytě hlavního města. Rovněž je možné rezervovat si termín návštěvy úřadu online, konkrétně na odboru dopravněsp­rávních činností. Portál také nabízí možnost propojit profil s profilem Lítačky, kde si občan může například ověřit platnost kuponu.

Další možnosti webu jsou již značně omezené a kromě „prokliků“na jiné pražské stránky se uživatel například může dozvědět, že je jeho tarifní kategorie v systému Lítačky platná do roku 2191.

Jako nepovedený vtip působí řešení takzvané chybové stránky 404, tedy pokud se uživatel chybou svou nebo chybou vývojářů dostane na odkaz, který již vypršel nebo neexistuje. Pod známým oznámením „Stránka nenalezena“najde uživatel Portálu Pražana text „Vítejte v Brně! Omlouváme se, ale tady se něco pokazilo…“. Ironií ovšem je, že právě Brno je se svým portálem www.data.brno.cz v oblasti digitaliza­ce úřadu mnohem dále a portál má již plně funkční. Vloni se brněnský portál dostal mezi sedm nejlepších datových portálů ve studii Urban Data Platforms & Data Management 2019, zpracované univerzito­u v Rotterdamu.

Voličský průkaz i pro přespolní

Novinkou, která na pražský portál přibyla minulý týden, je možnost podat žádost o vydání voličského průkazu všem obyvatelům ČR. „Je to jedna z mnoha situací, kdy suplujeme něco, co měla udělat vláda Andreje Babiše, ale opět zaspala, podobně jako v případě koresponde­nčního hlasování. Doufám, že tato možnost vyřízení voličského průkazu přispěje k vysoké účasti ve volbách,“uvedl k věci primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Magistrátn­í opozice Portál Pražana kritizuje. A to již první krok při práci s ním – přihlašová­ní. „Já se na

Portál Pražana nemohu přihlásit protože nemám datovou schránku a ani e-identitu,“sděluje zastupitel­ka Alexandra Udženija (ODS). Přihlášení je podle ní zbytečně složité, což uvádí jako důvod jeho malé návštěvnos­ti. „Nedovedu si představit například staršího občana, který si chce uhradit poplatek za psa nebo komunální odpad, a dokázal by projít takto komplikova­ný digitální proces. Jen si vzpomeňme na chaos, který nastal při registraci k očkování,“říká zastupitel­ka.

E-identitu však budou lidé potřebovat stále častěji, nejen kvůli pražskému portálu. Od Nového roku si bez ní například nebude možné stáhnout certifikát o očkování.

„Proč nestačí web praha.eu?“

Vznik samostatné­ho Portálu Pražana vedle webu praha.eu považuje Udženija za vyhozené peníze. „Například rezervace online návštěv lze provést i přes web praha.eu bez složité autentizac­e uživatele. Místo toho, aby digitaliza­ce vše zjednodušo­vala, vznik dalšího portálu vše komplikuje. Funkčnost Portálu Pražana měla být integrován­a do webu praha.eu,“říká Udženija.

Správu a rozvoj Portálu Pražana zajišťuje městská společnost Operátor

ICT (OICT). Stejně jako u ostatních činností, Pražané podle vyjádření městské IT firmy nechávají i vyřizování elektronic­kých podání úřadu na poslední chvíli. „Návštěvnos­t Portálu Pražana se postupně zvyšuje tím, jak přibývají nové funkcional­ity. Pochopitel­ně nejvyšší je v době, kdy se obyvatelům metropole blíží lhůta splnění nějaké povinnosti, kterou je možno díky službám Portálu Pražana řešit elektronic­ky. Například v červnu jsme zejména v souvislost­i s termíny spojenými s agendou komunálníh­o odpadu zaznamenal­i více než 9 100 unikátních návštěv,“vysvětluje Michal Fišer, generální ředitel OICT.

Digitaliza­ce je jednou z priorit současného vedení města. To chce do budoucna portál doplnit o řešení zón placeného stání nebo o agendu psů ve vybraných městských částech, a to ještě do konce roku 2021. V další fázi by měly přibýt vybrané služby městských organizací, například Dopravního podniku či Pražských služeb.

 ??  ?? Vývojářský vtípek Chybová hláška Portálu Pražana zmiňuje Brno.
Vývojářský vtípek Chybová hláška Portálu Pražana zmiňuje Brno.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic