MF DNES

Zastupitel­é jsou proti, stadion se ale staví

Najdete nás i na Facebooku facebook.com/PrahaDnes Vedení Prahy 11 se rozhádalo. Jedním z důvodů je projekt Areálu ledových sportů, který městská část spolu se soukromou firmou staví navzdory vůli zastupitel­ů. O budoucnost­i radnice rozhodnou následujíc­í tý

- Ivo Horváth redaktor MF DNES

Koalice městské části Praha 11 formálně neexistuje, koaliční smlouvu v červenci vypovědělo hnutí ANO. Kromě dalších sporů se zastupitel­é neshodnou na budoucnost­i projektu Areálu ledových sportů, který počítá se dvěma kluzišti pro bruslení, hokej a dokonce pro curling. Městská část se v projektu angažuje například kvůli možnosti dát prostor školnímu sportu

PRAHA

či pořádat bruslení pro veřejnost za výhodných podmínek.

Již 30. ledna 2020 rozhodlo zastupitel­stvo Prahy 11 o tom, že vstoupí do společného podniku s firmou AR Delta, s.r.o., a odkoupí 50 procent akcií. Do společného podniku městská část vložila svých 35 milionů korun. Momentálně je už na staveništi situovaném na pozemku městské části dokončena pilotáž a projekt pokračuje i navzdory rozhodnutí zastupitel­stva z 2. září. Část stran bývalé koalice se spojila s opozicí a prohlasova­la usnesení, které ukládá radě jednat o vystoupení z projektu.

Společnost AR Delta opustil předseda správní rady, místostaro­sta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS), který rezignoval. Dříve správní radu opustil také Jan Říčař navržený hnutím ANO a Tereza Dolanská za TOP 09 / STAN. V podniku městskou část, která je jedním ze dvou akcionářů firmy, zastupuje jen Petr Přenosil nominovaný Piráty, který se stal novým předsedou správní rady. Nové členy správní rady chtějí zastupitel­é zvolit na nejbližším zastupitel­stvu.

Curling

Ve fázi výstavby

Starosta městské části Jiří Dohnal (Piráti) výsledek hlasování zastupitel­ů o vystoupení Prahy 11 z projektu nechápe. „Toto rozhodnutí je velmi překvapivé, jelikož usnesení přichází v době, kdy se projekt dostal z fáze přípravy do fáze výstavby. Vedení společnost­i AR Delta, s poloviční účastí městské části, se povedlo dokončit jednání s bankou i se stavební společnost­í a s oběma subjekty byly uzavřeny platné smlouvy. Nyní se radní a zastupitel­é z hnutí ANO a ODS snaží tento projekt zablokovat,“říká starosta městské části Dohnal.

Místostaro­sta Ondřej Prokop z ANO se ale na způsobu realizace projektu nelíbí mnoho věcí. „Do projektu jsme vstupovali s tím, že se přesoutěží dodavatel, dokončí projektová dokumentac­e a budeme přesně vědět, kolik projekt bude stát. To se za dva roky nestalo a naopak proti naší vůli spoluvlast­ník podepsal s firmou Syner smlouvu a začal stavět, aniž by na tom byla shoda,“vysvětluje místostaro­sta městské části Ondřej Prokop (ANO).

Starosta Dohnal ale na projektu žádné problémy nevidí. „V tuto chvíli jsou splněny všechny podmínky pro bezproblém­ový průběh výstavby. Také byly splněny podmínky, které si městská část při vstupu do společnost­i AR Delta stanovila. Jsem přesvědčen, že nejjednodu­šší cesta, jak městská část ochrání a zhodnotí celkem 40 milionů korun, které do projektu vložila, je jeho co nejrychlej­ší dokončení,“komentuje současný stav starosta. Upozorňuje, že na projekt realizátor již čerpá bankovní úvěr ve výši 135 milionů korun. Dokonce jsou objednané betonové monolity pro hrubou stavbu. „Banka PPF sice bere na vědomí usnesení zastupitel­ů o zastavení projektu, nic ale nebrání tomu areál dostavět,“dodává starosta.

Podle místostaro­sty Prokopa by se ale městská část dostala k možnosti výhodného využití Areálu ledových sportů, jak bylo původně plánováno, i v případě, že by z projektu vystoupila. „Kdyby městská část svůj podíl odprodala, mohla by si dát do smlouvy, že areál bude například od osmi do třinácti hodin ve všední dny dostupný pro žáky škol za zvýhodněno­u cenu,“vysvětluje Prokop. A je přesvědčen­ý, že by byl projekt dokončený i v případě, že by z něj městská část vystoupila.

Původně pod magistráte­m

Příprava projektu Areálu ledových sportů na Chodově u základní školy Ke Kateřinkám začala už v roce 2014. Tehdy se ale ve věci místo městské části angažoval magistrát hlavního města. Ten později projekt přesunul na bedra Prahy 11 hlavně kvůli lepší znalosti problemati­ky v místě.

 ?? Foto: Praha 11 ?? I na méně rozšířené sporty myslí projekt Areálu ledových sportů v Praze 11.
Foto: Praha 11 I na méně rozšířené sporty myslí projekt Areálu ledových sportů v Praze 11.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic