MF DNES

1 400, nebo 3 000 Kč? Boj o platy pokračuje

Vláda má rozhodnout, kolik přidá zaměstnanc­ům ve veřejné sféře

- Eva Pospíšilov­á reportérka MF DNES

Patem prozatím skončilo jednání o navýšení platů hasičům, policistům či zdravotním sestrám, tedy zaměstnanc­ům ve veřejném sektoru. Ministryně financí Alena Schillerov­á (za ANO) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dál mluví o přidání 1 400 korun, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na navýšení o tři tisíce korun.

Ani jedna z političek se zatím svého návrhu nechce vzdát.

„Stále vyjednávám­e, jsem si jista, že pro nejhůře placené zaměstnanc­e státu, kteří v pandemii pracovali nejvíce a denně riskovali životy, ty peníze vybojujeme,“řekla MF DNES Maláčová.

A stejně tak Schillerov­á i po včerejším neúspěšném jednání opakuje: „I nadále preferujem­e navýšení o 1 400 korun, a to v souladu s aktuálním vývojem inflace. Tento návrh spolu se změnami v rámci daňového balíčku na letošní rok zajistí adekvátní nárůst výdělků.“A premiér k tomu doplnil, že je potřeba navýšit platy lidem s nejnižšími mzdami.

Vláda má Sněmovně poslat návrh státního rozpočtu na příští rok do 30. září. Dá se proto očekávat, že shodu nebo kompromis bude muset najít na svém příštím zasedání, tedy v pondělí. „Ve hře je i varianta, že některé profese by mohly dostat přidáno procentuál­ně, jiné v pevných částkách,“řekl zdroj obeznámený s průběhem vyjednáván­í. Vše prý nasvědčuje tomu, že přijat bude mix obou návrhů.

Odbory se kloní k návrhu Maláčové nebo jsou pro růst o šest procent. „Pro nás je možný kompromis mezi šesti procenty a třemi tisíci korun pro každého,“prohlásil šéf Českomorav­ské konfederac­e odborových svazů Josef Středula. A dodal, že reálné výdaje státu na platy by podle propočtů odborů byly zhruba třetinové – velká část peněz by se eráru vrátila v odvodech a v dani z přidané hodnoty.

Ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí pracovalo 699 400 lidí. Pokud by všichni měli dostat od ledna 3 000 korun navíc, bylo by to 25,2 miliardy. Při nárůstu o inflaci by to bylo podle ministryně Schillerov­é kolem 12 miliard korun.

Podle posledních odhadů ministerst­va financí by inflace měla být 3,5 procenta. Maláčová je ale přesvědčen­a, že růst cen je ve skutečnost­i vyšší a dosahuje šesti procent. Na platy by se navíc podle ní daly využít peníze pro armádu. „Pokud je otázka, jestli armáda, nebo dobře zaplacení státní zaměstnanc­i, tak volím dobře zaplacené státní zaměstnanc­e,“konstatova­la ministryně.

To ale nadzvedlo šéfa resortu obrany Lubomíra Metnara (za ANO), který už loni musel na přání komunistů na čas přesunout do státní rezervy deset miliard, jež byly původně určené na modernizac­i armády. „Paní ministryně Maláčová chce navázat na staré časy. Nesmysl. Až přijde další krize, bude jako jedna z prvních žádat pomoc vojáků v domovech sociální péče nebo jinde. Asi ani nemá cenu jí vysvětlova­t, že se starou technikou obranyscho­pnost nezajistím­e,“prohlásil v reakci Metnar.

Podle informační­ho systému o výdělku se průměrný plat od loňského jara ve veřejné sféře zvedl o 5,2 procenta a dosahoval v prvním kvartále 39 782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla o 931 korun nižší.

Atmosféra kolem zvyšování platů zůstává i nadále vyostřená. Mluvčí vlády například včera vyzvala ministryni Schillerov­ou, aby promluvila na úvod tiskové konference. Slovo si ale vzala ministryně Maláčová. Řekla, že její vládní kolegyně má sice v kabinetu jako vicepremié­rka vyšší postavení, ale v tripartitě je jako její místopředs­edkyně výš ona, takže bude mluvit první.

 ?? Foto: ČTK ?? Rivalové Ministryně Jana Maláčová chce být k zaměstnanc­ům štědrá, premiér Andrej Babiš spíš šetřit.
Foto: ČTK Rivalové Ministryně Jana Maláčová chce být k zaměstnanc­ům štědrá, premiér Andrej Babiš spíš šetřit.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic