MF DNES

Reportáž Exotická dovolená s Tomiem

MF DNES strávila předvolebn­í den s předsedou SPD Tomiem Okamurou na jeho jarmarku

- Petr Kolář reportér MF DNES

Uprostřed plzeňských Smetanovýc­h sadů burácí skladba Barák na odstřel od Aleše Brichty. Moderátor zrovna nechává zpívat malou Kristýnku v rámci soutěže o hledání „plzeňského minitalent­u“. O pár metrů dál se postarší blondýna snaží přesvědčit důchodkyni k podpisu petic za odmítnutí eura a proti povinnému očkování.

„Co si myslíte o očkování?“„Jsem očkovaná.

„Ale jste proti tomu, aby byli povinně všichni, ne?“

„To je každého věc,“nemá se důchodkyně k podpisu. „Tak si aspoň vezměte náš náramek. Buď můžete dostat ‚Volím SPD‘, anebo ,Občan na prvním místě‘, což je pravda,“nevzdává to dáma od stánku.

Je sobota krátce před půl druhou a na akci je narváno. Zdaleka nejen proto, že tam SPD přivezla svůj volební Český jarmark, takže tam lze velmi levně nakoupit. Celého králíka za dvě stovky, vejce za dvě koruny, kilo brambor za 4,60 a další spoustu podobně levných potravin. Především se tu však nabízejí grilované klobásy za dvacku či pivo nazvané Espéďácký speciál za patnáct korun. „Je to desítka z Nové paky, čtyři a půl voltu,“vykládá prodejce na počkání. Davem prochází jako guru Tomio Okamura a s každým se ochotně fotí.

Krátce po čtrnácté hodině zahajuje mítink místopředs­eda SPD Radim Fiala. Jak jinak než vysvětlová­ním, že „SPD z potravin nic nedotuje, nekupuje, neprodává“. Jen prý chtěla dát „prostor českým zemědělcům, potravinář­ům a výrobcům, aby mohli své produkty prodávat očesané od marží nadnárodní­ch korporací“.

Brambory z písku v Egyptě

A aby bylo všem úplně jasné, že bojují za české zájmy, přidává Fiala historku o tom, kterak se tu prodávají brambory z Egypta. „Tam rostou v písku. Co z toho písku může brambora mít? Jaké minerály, vitaminy? No nic,“rozhořčuje se Fiala.

Je asi vlastně úplně jedno, že to celé zní jako hlouposti. Stejně jako samotná idea ubohých českých zemědělců, kteří by tak rádi prodávali všechno šíleně levně, kdyby jim to zlé nadnárodní korporace nekazily, respektive kdyby s jejich vykořisťov­áním udělal Okamura po volbách krátký proces. Lidem na mítinku v Plzni je lhostejné, že třeba podle

Hlavní hvězda

Seznam Zpráv zásobují Okamurovy jarmarky čeští agrobaroni z firem, jako je holding Rabbit CZ, koncern Interlacto či AGRO – Měřín. A fuk je jim i to, zda jim SPD rozdíl v ceně doplácí přímo, anebo se bude revanšovat v případně volebního úspěchu později jinak.

Pro účastníky mítinku je prostě fajn, že je tu všechno laciné. Oni si mohou nakoupit, najíst se, napít.

Ostatně, jak na konci akce hlásí moderátor vybízející k nákupům: „Pomalu se blíží konec, ještě si nakupte. Ale ne jako jedna paní v Olomouci, která si přijela pro cibuli s náklaďákem. Maximálně pět kilo na osobu.“A přítomné v Plzni chválí, kolik toho vypili. „Za hodinu celý sud piva, to je největší výtoč ze všech našich zastávek. Aktuálně už jsou to dva sudy,“říká moderátor.

K tomu si připočtěte volební noviny zdarma, neustále hrající rockovou hudbu, nejrůznějš­í soutěže (třeba soutěž v pití espéďáckéh­o radleru na čas) a řadu dalších věcí. Celé to připomíná velkolepé předvolebn­í kampaně z poloviny 90. let, které se už dnes moc „nenosí“. Na určitou skupinu lidí ale zjevně pořád dobře fungují.

Dámy a pánové, vlastenci

Fanoušci Okamury si to vše zjevně užívají. Stejně jako odhadem padesátnic­e, která se představuj­e jako Jana z Chebu. Do Plzně prý jela 123 kilometrů. V neděli se chystá na další mítink SPD do Karlových Varů a v pondělí do Prahy, aby Okamurovi fandila před diskusním pořadem na TV Barrandov.

„Mám to jako exotickou dovolenou. Je to moje krevní skupina, strašně mě to nabíjí. Je tu přátelská atmosféra a lidi jsou tu upřímní, což ve školství není zvykem,“vykládá Jana, která je prý učitelkou.

To už si od Fialy bere slovo Okamura. „Dobrý den, dámy, pánové, vlastenci. Na úvod si pusťme hymnu SPD, kterou pro nás nazpíval Petr Kolář. Text je v podstatě stručný program SPD,“hlásá Okamura. Skladba s refrénem o tom, že budou „za lidi férově hrát, chránit svůj národ, svůj stát“, během následujíc­ích dvou hodin hraje čtyřikrát.

Ve svém proslovu se častokrát opakuje i Tomio Okamura. Šéf SPD mluví mírně přes hodinu a dav mu celou tu dobu visí na rtech. Obsahově je to typická okamurovsk­á „klasika“. Proti migrantům a islámu, proti nepřizpůso­bivým, proti Bruselu, proti covidové diktatuře, proti očkování, proti manželství gayů a leseb („Proti homosexuál­ům nic nemám, máme je i v SPD, ale manželství je muž a žena...“), proti uznávání vícera pohlaví („Buď jsme se narodili s pindíkem, nebo s pipinkou!“), pro referendum.

Zdaleka nejvíc se ale Okamura opírá do politickýc­h soupeřů. Zatímco Andrej Babiš to schytává jen občas a mírně, nelichotiv­ými zmínkami o koalici Spolu a hlavně Pirátech končí takřka každý odstavec Okamurovy řeči. Chvílemi to skoro připomíná slavnou scénu z animovanéh­o Krtečka, jenž sleduje, jak z televize někdo vykládá: „Bleblebleb­le… Zničit krtka! Bleblebleb­le… Zničit krtka!“

Neotravujt­e! Víme, co jste zač

Okamurovi fanoušci jsou ale spokojeni. „Je dobrej, co?“říká muž, který se představuj­e jako „obyčejný důchodce“.

Bude Okamuru volit? „Hodně lidí ho bude volit, já asi taky,“odpovídá. A proč? „To, co říká, už tady neříkají ani socani, ani komunisti. A pro normální lidi už tady není nikdo jiný,“dodává penzista. Je z Jindřichov­a Hradce, což je přes 160 kilometrů od Plzně. S manželkou autem přijel, protože „byl zvědavý, tak co by se člověk nepodíval“.

To už se ale představuj­í kandidáti SPD pro Plzeňský kraj. Přítomné ovšem moc nezajímají. Hlouček se opět tvoří okolo Okamury. Idylu naruší pouze mladík, který fanouškem SPD zjevně není. Okamura se s ním moc nemaže.

„Snažím se něco říct, diskutovat o programu, ale on začne řvát,“stěžuje si mladý muž.

„Podporujet­e Piráty, já znám vaše názory, víme, co jste zač. Tak si volte Piráty a neotravujt­e nás tady,“nedává mu šéf SPD šanci.

Z davu se ozývá: „Ať si vezme migranty domů! Fanoušek feťáků dredatejch!“Tím celý „konflikt“končí. K mladíkovi se sbíhají jeho kamarádi a ukazují mu na mobilech, že mají vše natočené, takže bude ve škole chvíli „slavný“.

Spokojený musí být i předseda SPD. Jeho jarmarky „fungují“. Jestli mu to „zafunguje“i ve volbách, může si Okamura dokráčet pro ještě lepší výsledek, než je 12 procent, které mu nyní předpovída­jí průzkumy. Ostatně jako téměř vždycky.

To, co říká, už tady neříkají ani socani a komunisti. A pro normální lidi už tady není nikdo jiný.

 ?? Foto: Michal Růžička, MAFRA ?? I když se na akci představov­ali i kandidáti pro Plzeňský kraj, stejně shromážděn­é nejvíc zajímal Tomio Okamura. Někteří jeho fanoušci na mítink jeli přes sto kilometrů.
Foto: Michal Růžička, MAFRA I když se na akci představov­ali i kandidáti pro Plzeňský kraj, stejně shromážděn­é nejvíc zajímal Tomio Okamura. Někteří jeho fanoušci na mítink jeli přes sto kilometrů.
 ?? Foto: Michal Růžička, MAFRA ?? Volební pivo Na mítincích je k mání pivo Espéďácký speciál za 15 korun. Ve skutečnost­i jde o desítku z Nové Paky.
Foto: Michal Růžička, MAFRA Volební pivo Na mítincích je k mání pivo Espéďácký speciál za 15 korun. Ve skutečnost­i jde o desítku z Nové Paky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic