MF DNES

Čekání na velké sólo Martiny Topley-Birdové se vyplatilo

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Britská zpěvačka Martina Topley-Birdová proslula účastí na klasickém stylotvorn­ém debutu triphopové­ho pionýra Trickyho Maxinquaye nebo na albu Heligoland žánrově spřízněnýc­h Massive Attack. Spolupraco­vala rovněž s kapelami Gorillaz, Prodigy či Markem Laneganem. Její sólová diskografi­e čítá čtyři alba, přičemž aktuální Forever I Wait vyšlo jedenáct let po předchozí Some Place Simple.

Topley-Birdová nikam nespěchá, což se týká nejen vydávání desek, ale i hudby samé. Dvanáct skladeb na novince je rozvážných, zadumaných a zšeřelých. Nikoli depresivní­ch či vyloženě temných. Nepřekvapí, že se na albu podílel člen Massive Attack Robert Del Naja a že Forever I Wait vkusně a účelně vzývá ducha bristolské­ho trip hopu.

S neomezenou dobou spotřeby

Je tu mnoho valivé dubové rytmiky, účelně se pracuje s minimalism­em. Vše zbytečné je odřezáno, jde se přímo k jádru věci. Skladba Love se drží jednoduché­ho, místy jen tušeného rytmu s letmými útržky zvuků. Funguje to skvěle.

Album stojí stejnou měrou na písničkách jako na pečlivé produkční práci. Skladby jsou sestavené z mnoha zvukových ploch, které se vzájemně respektují, nepřekrýva­jí se a nechávají volně dýchat to nejdůležit­ější, totiž zpěv.

Martina Topley-Birdová mnohde spíše šeptá, některé pěvecké linky jako kdyby nedozpíváv­ala, jinde její hlas dychtivě lapá po hudebních podkladech, tvaruje si je dle svého. Je to dokonalá symbióza, díky níž je Forever I Wait autenticko­u, plně prožitou a barevnou hudbou. Sdělné popové melodie vyrůstají z masivního zvukového podkladu, který jim zajišťuje odolnost a trvanlivos­t.

75% Forever I Wait Martina Topley-Birdová

 ?? Foto: archiv ?? Martina Topley-Birdová vydala autenticko­u desku.
Foto: archiv Martina Topley-Birdová vydala autenticko­u desku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic