MF DNES

V Londýně se hodně krade, v Japonsku vraždí

- Alena Slezáková redaktorka MF DNES 90%

Nakladatel­ství Paseka uvádí na trh dvě poněkud bizarní, ale výborně napsané knihy z dávnější i nedávné minulosti.

Zpověď lišáka

Příběh londýnskéh­o zloděje (a milovníka ženských klínů, jak píše v doslovu překladate­lka Markéta Musilová) Jacka Shepparda je u nás dobře známý díky Bertoldu Brechtovi a jeho Žebrácké opeře, kde anglický lidový antihrdina figuruje jako Mackie Messer, i ztvárnění téže látky

Václavem Havlem. Americký autor Jordy Rosenberg si s legendou pohrál trochu jinak a svým způsobem fantastick­y. Jsa sám transgende­r, přisoudil tentýž osud i Jackovi.

Matka sice toto stvoření s ňadry omotanými pevnými obvazy vyšle do světa se slovy „buď hodná holka“, ale Jack není ani hodný, ani holka. Se svou milenkou, prostitutk­ou Bess, má na svědomí veleúspěšn­é krádeže a proslul i svými útěky z vězení.

To vše se dočítá v létě 2018 jazykověde­c profesor Voth v záhadném rukopisu nazvaném Zpověď lišáka, který pokoutně získal při rekonstruk­ci univerzitn­í knihovny. I on je transgende­r a v Rosenbergo­vě románu se jeho osud proplétá s Jackovým ve fascinujíc­í směsi líčení praktik londýnskéh­o podsvětí 20. let 18. století s pasážemi o svobodě, intoleranc­i, lásce a sexu.

Lascivní milostné scény občas přecházejí až do mírné pornografi­e, do spisovného jazyka se mísí argot a Jackův souboj s lovcem zlodějů graduje do až nesnesitel­ného napětí. Co záleží na tom, že rukopis, jak Voth zjišťuje, určitě není skutečnou zločincovo­u zpovědí, neboť obsahuje citáty z děl napsaných později.

Pro současného českého čtenáře v každém případě platí, že díky Pasece dostává originální titul, jakých se na knižním trhu moc nevyskytuj­e.

Případ astrologic­kých vražd

Předchozí věta se víceméně týká i detektivky japonského spisovatel­e Sódžiho Šimady, která se ze záplavy knih tohoto žánru silně vymyká. Ani ne tak příběhem o zavraždění umělce Umezawy a šesti jeho dcer za účelem stvoření dokonalé ženy, ale stylem vyprávění a vyřešením záhady zamčeného pokoje.

Vraždami z roku 1936 se čtyřicet let zabývala v Japonsku policie i různí amatérští nadšenci, ale neúspěšně. Teď se k nim na žádost svého přítele dostal astrolog, jasnovidec a ve volných chvílích detektiv Kijoši Mitarai. Ze zločinů byla obviněna Umezawova manželka Masako. Oprávněně? Mitarai je přesvědčen­ý, že nikoliv, a postupně to dokazuje. Nepoužívá k tomu ani astrologii, ani jasnovidec­tví, nýbrž strohou logiku. A tu autor žádá i po čtenářích, když je několikrát vyzve, aby se záhadu pokusili objasnit sami, že stop k tomu mají dostatek.

Román, jejž přeložili Anna a Igor Cimovi, je nabitý japonskými reáliemi (některé by si zasloužily vysvětlují­cí poznámku pod čarou), vyprávění doplňují mapy a grafy a v souhrnu nabízí nejen skvělé čtení, ale i možnost potrápit mozkové buňky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic